Start › Östergötlands län › Linköping
Confab AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 473 | 4 473 | 2 876 | 2 422 | 2 425 | 2 443 | 2 360 | 2 272 |
| Nettoomsättning | 3 473 | 4 465 | 1 424 | 1 542 | 1 588 | 1 725 | 1 676 | 1 553 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | 1 452 | 880 | 837 | 718 | 684 | 719 |
| Rörelsekostnader | 2 426 | 1 825 | 2 113 | 2 333 | 1 858 | 1 836 | 2 167 | 1 562 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | 0 | 33 | 23 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 1 373 | 953 | 1 136 | 1 514 | 1 127 | 1 023 | 1 396 | 611 |
| Personalkostnader | 312 | 170 | 410 | 442 | 386 | 404 | 384 | 502 |
| Av- och nedskrivningar | 741 | 702 | 568 | 377 | 344 | 344 | 364 | 445 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 33 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 047 | 2 649 | 763 | 89 | 567 | 606 | 193 | 710 |
| Finansiella poster | −711 | −852 | −760 | −488 | −459 | −278 | −302 | −270 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 13 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 719 | 864 | 760 | 488 | 459 | 278 | 302 | 271 |
| Resultat efter finansiella poster | 335 | 1 797 | 3 | −399 | 108 | 328 | −109 | 439 |
| Bokslutsdispositioner | −173 | −1 075 | 0 | 260 | 50 | −291 | 150 | 164 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −198 | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | −729 | 0 | 260 | 50 | −291 | 150 | 164 |
| Lämnade koncernbidrag | 173 | 148 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 162 | 722 | 3 | −139 | 158 | 37 | 41 | 603 |
| Skatt på årets resultat | 35 | 110 | – | 0 | 37 | 9 | 10 | 135 |
| Årets resultat | 127 | 612 | 3 | −139 | 121 | 28 | 31 | 468 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 17 020 | 17 397 | 17 202 | 16 776 | 14 420 | 12 338 | 10 469 | 10 460 |
| Anläggningstillgångar | 15 387 | 15 952 | 16 058 | 15 347 | 13 717 | 11 445 | 9 568 | 9 266 |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 387 | 15 952 | 16 058 | 15 347 | 13 717 | 11 445 | 9 568 | 9 266 |
| Byggnader och mark | 14 303 | 13 428 | 13 957 | 7 394 | 7 645 | 7 896 | 8 147 | 8 288 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 084 | 1 234 | 1 379 | 929 | 928 | 799 | 925 | 934 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 1 289 | 722 | 7 024 | 5 144 | 2 750 | 497 | 45 |
| Omsättningstillgångar | 1 633 | 1 445 | 1 145 | 1 429 | 703 | 893 | 901 | 1 194 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 10 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | – | – | 0 | 10 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 612 | 745 | 651 | 1 074 | 703 | 792 | 795 | 556 |
| Kundfordringar | 402 | 510 | 485 | 388 | 412 | 348 | 660 | 498 |
| Övriga fordringar | 52 | 68 | 105 | 553 | 112 | 226 | 135 | 58 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 158 | 166 | 61 | 133 | 179 | 219 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 1 021 | 700 | 494 | 355 | 0 | 101 | 96 | 638 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 17 020 | 17 397 | 17 202 | 16 776 | 14 420 | 12 338 | 10 469 | 10 460 |
| Eget kapital | 2 026 | 1 899 | 1 287 | 1 284 | 1 423 | 1 302 | 1 274 | 1 244 |
| Bundet eget kapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 526 | 1 399 | 787 | 784 | 923 | 802 | 774 | 744 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 399 | 787 | 784 | 923 | 802 | 774 | 744 | 275 |
| Årets resultat | 127 | 612 | 3 | −139 | 121 | 28 | 31 | 468 |
| Obeskattade reserver | 927 | 927 | – | 0 | 260 | 310 | 19 | 169 |
| Periodiseringsfonder | 198 | 198 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 729 | 729 | – | 0 | 260 | 310 | 19 | 169 |
| Långfristiga skulder | 12 536 | 13 398 | 15 121 | 15 000 | 12 685 | 10 572 | 8 558 | 8 632 |
| Skulder till kreditinstitut | 10 620 | 10 636 | 11 852 | 11 498 | 9 187 | 7 147 | 5 089 | 6 400 |
| Checkräkningskredit | 0 | 67 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 916 | 2 696 | 3 269 | 3 501 | 3 497 | 3 425 | 3 469 | 2 232 |
| Kortfristiga skulder | 1 531 | 1 172 | 794 | 492 | 52 | 154 | 618 | 416 |
| Skulder till kreditinstitut | 624 | 608 | 270 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 95 | 48 | 141 | 255 | 263 | 50 | 365 | 10 |
| Skulder till koncernföretag | 321 | 148 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 216 | 125 | 76 | 76 | 69 | 153 | 230 | 155 |
| Övriga skulder | 216 | 120 | 191 | 86 | −352 | −115 | 14 | 143 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 60 | 123 | 116 | 74 | 72 | 66 | 8 | 108 |
| Ställda säkerheter | 12 500 | 12 500 | 12 500 | 12 500 | 12 500 | 8 800 | 8 800 | 6 000 |
| Företagsinteckningar | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Fastighetsinteckningar | 12 350 | 12 350 | 12 350 | 12 350 | 12 350 | 8 650 | 8 650 | 5 850 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 784 | 923 | 802 | 774 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 17 404 | 15 971 | 15 971 | 15 971 | 9 011 | 9 011 | 8 902 | 8 902 | 7 662 |
| Årets inköp | 1 433 | – | – | – | – | 110 | 110 | 1 240 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 101 | 2 543 | 2 014 | 1 617 | 1 366 | 1 116 | 865 | 614 | 363 |
| Årets avskrivningar | 558 | 529 | 397 | 251 | 251 | 251 | 251 | 251 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 071 | 3 039 | 3 010 | 2 389 | 2 441 | 2 329 | 2 369 | 2 265 | 1 960 |
| Årets inköp | 33 | 29 | 621 | 144 | 260 | – | 105 | 370 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 196 | 148 | 40 | – | 66 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 987 | 1 804 | 1 631 | 1 461 | 1 513 | 1 531 | 1 444 | 1 331 | 1 173 |
| Årets avskrivningar | 183 | 173 | 171 | 126 | 94 | 93 | 113 | 195 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 178 | 111 | 7 | – | 36 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 289 | 722 | 7 024 | 5 144 | 2 750 | 497 | 45 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 7 024 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LINDESBERGSGATAN 7, 582 53 LINKÖPING
- Registrerat
- 2010-11-08
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom fastigheter och konsultverksamhet inom projektering, beräkning, underlagsframtagning, utförande och produktion av byggnader och bostäder samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 649-7663
- Confab AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-27
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget är helägt dotterbolag till Blockmaster Holding AB, org.nr. 559373-0491, med säte i Linköping. ________________________________________________________________________________ Vision Confab ska av hyresgästerna upplevas som ett attraktivt fastighetsbolag, detta säkerställer långsiktig tillväxt och stabilitet för bolaget. För att uppnå detta ska verksamheten grundas på - Att hyresgästen är vår viktigaste affärspartner. - Fastigheterna ska vara premiumfastigheter, med fastigheter i den övre kvalitetsnivån med en hög standard. ________________________________________________________________________________ Finansering Fastigheterna finansieras genom överskott från verksamheten och banklån. Det är av stor vikt att belåningen är relativt låg och att riskerna hanteras och minimeras för att säkerställa en långsiktig ekonomisk stabilitet och tillväxt för företaget samt en låg risk för långivarna. ________________________________________________________________________________ Verksamhet Bolaget skall bedriva verksamhet inom fastigheter och konsultverksamhet inom projektering, underlagsframtagning, utförande och produktion av byggnader och bostäder samt därmed förenlig verksamhet. ________________________________________________________________________________ Fastighetsproduktion Alla enheter är färdigställda. ________________________________________________________________________________ Konsultverksamhet Konsultverksamheten har full beläggning och det finns inga tecken på avmattning. ________________________________________________________________________________ Lokaluthyrning Uthyrningsgraden är 100%
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 11 kB | Öppna |
| 2024 | 11 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 10 kB | Öppna |
| 2021 | 10 kB | Öppna |
| 2020 | 10 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Blockmaster Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Blockmaster Holding AB, org.nr. 559373-0491, med säte i Linköping. ________________________________________________________________________________ Vision Confab ska av hyresgästerna upplevas som ett attraktivt fastighetsbo
-
Blockmaster Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Blockmaster Holding AB, org.nr. 559373-0491, med säte i Linköping. @f@k @n@fVision@n Confab ska av hyresgästerna upplevas som ett attraktivt fastighetsbolag, detta säkerställer långsiktig tillväxt och stabilitet för bolaget
-
Blockmaster Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Blockmaster Holding AB, org.nr. 559373-0491, med säte i Linköping. @f@k @n@fVision@n Confab ska av hyresgästerna upplevas som ett attraktivt fastighetsbolag, detta säkerställer långsiktig tillväxt och stabilitet för bolaget