Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB

559215-7290AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
12,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
−4,7 mkr
Årets resultat 2025
−5,3 mkr
Eget kapital 2025
149 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: −4,7 mkr−4,7 mkr20242024: −13,6 mkr−13,6 mkr20232023: −3,7 mkr−3,7 mkr20222022: 470 tkr470 tkr20212021: 4,4 mkr4,4 mkr20202020: 1,8 mkr1,8 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 12 05214 05313 58313 051
Nettoomsättning 12 05214 05313 38713 051
Övriga rörelseintäkter –01960
Rörelsekostnader 6 72217 2679 2487 012
Handelsvaror 3 0992 8963 3462 929
Övriga externa kostnader 9981 6613 2651 075
Av- och nedskrivningar 2 62512 7102 6373 008
Rörelseresultat 5 330−3 2144 3356 038
Finansiella poster −10 049−10 402−8 051−5 568
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 2102031
Räntekostnader och liknande resultatposter 10 05210 4128 0705 599
Resultat efter finansiella poster −4 719−13 616−3 716470
Bokslutsdispositioner 4700−3 217−5 914
Förändring av periodiseringsfonder 470–086
Lämnade koncernbidrag ––3 2176 000
Resultat före skatt −4 249−13 616−6 933−5 444
Skatt på årets resultat 1 0281 124378−254
Årets resultat −5 277−14 740−7 311−5 191

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 308 018175 225205 293191 161
Anläggningstillgångar 172 380175 000186 126187 628
Materiella anläggningstillgångar 172 380175 000186 126187 328
Byggnader och mark 172 270174 473185 139186 784
Inventarier, verktyg och installationer 105527––
Pågående nyanläggningar och förskott 50987543
Finansiella anläggningstillgångar ––0300
Andra långfristiga fordringar ––0300
Omsättningstillgångar 135 63822519 1673 533
Kortfristiga fordringar 135 63822516 8211 682
Kundfordringar 426251 9590
Fordringar hos koncernföretag 135 134014 6740
Övriga fordringar 770188800
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 02000883
Kassa och bank –02 3451 851
EGET KAPITAL OCH SKULDER 308 018175 225205 293191 161
Eget kapital 149263647
Bundet eget kapital 50505050
Aktiekapital 50505050
Fritt eget kapital 99−24−14−3
Balanserat resultat 5 37614 7167 2975 187
Årets resultat −5 277−14 740−7 311−5 191
Obeskattade reserver 1 0221 4921 4921 492
Periodiseringsfonder 1 0221 4921 4921 492
Långfristiga skulder 129 8590448448
Skulder till koncernföretag 129 734–––
Övriga skulder 1250448448
Kortfristiga skulder 176 987173 707203 317189 174
Leverantörsskulder 62161158776
Skulder till koncernföretag 170 662168 043200 830186 440
Skatteskulder 2 2861 2240958
Övriga skulder 52339624359
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 3 4553 8832 085942
Ställda säkerheter 129 734129 734129 734115 027
Fastighetsinteckningar 129 734129 734129 734115 027

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post2025202420232022
Tillfört aktieägartillskott 5 40014 7307 300–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 03001 165
Försäljningar och utrangeringar 100865–

Byggnader och mark

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 193 039193 039192 574191 582191 083
Årets inköp –0495499–
Ackumulerade avskrivningar 10 79319 2377 4344 7971 789
Årets avskrivningar 2 27412 9602 6373 008–
Ackumulerade nedskrivningar 9 976−6710––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 2 1062 1060
Ackumulerade avskrivningar 2 0011 5800
Årets avskrivningar 4214210

Pågående nyanläggningar och förskott

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 509875430

Om bolaget

Adress
BOX 44102, 100 73 STOCKHOLM
Registrerat
2019-08-22
Bransch
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

289-8609
Stenhus Västerhanin NÖDESTA 13:7 AB
kontrollerat 2026-10-18

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Stockholm
Revision
Ja (2026-04-09)
Revisionsfirma
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Årsstämma
2026-04-09
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Nödesta 13:7 i Västerhaninge. Företaget har sitt säte i Stockholm . Ägarförhållanden Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 4 AB, org. nr. 559312-6229 med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning.

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året sålts internt från Stenhus Reverse Holdco 2 AB, org. nr. 559312-6237, till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 4 AB, org.nr. 559312-6229. Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202527 kB Öppna
202432 kB Öppna
202332 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag