Start › Stockholms län › Stockholm
Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 12 052 | 14 053 | 13 583 | 13 051 |
| Nettoomsättning | 12 052 | 14 053 | 13 387 | 13 051 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 196 | 0 |
| Rörelsekostnader | 6 722 | 17 267 | 9 248 | 7 012 |
| Handelsvaror | 3 099 | 2 896 | 3 346 | 2 929 |
| Övriga externa kostnader | 998 | 1 661 | 3 265 | 1 075 |
| Av- och nedskrivningar | 2 625 | 12 710 | 2 637 | 3 008 |
| Rörelseresultat | 5 330 | −3 214 | 4 335 | 6 038 |
| Finansiella poster | −10 049 | −10 402 | −8 051 | −5 568 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 10 | 20 | 31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 10 052 | 10 412 | 8 070 | 5 599 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 719 | −13 616 | −3 716 | 470 |
| Bokslutsdispositioner | 470 | 0 | −3 217 | −5 914 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 470 | – | 0 | 86 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 3 217 | 6 000 |
| Resultat före skatt | −4 249 | −13 616 | −6 933 | −5 444 |
| Skatt på årets resultat | 1 028 | 1 124 | 378 | −254 |
| Årets resultat | −5 277 | −14 740 | −7 311 | −5 191 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 308 018 | 175 225 | 205 293 | 191 161 |
| Anläggningstillgångar | 172 380 | 175 000 | 186 126 | 187 628 |
| Materiella anläggningstillgångar | 172 380 | 175 000 | 186 126 | 187 328 |
| Byggnader och mark | 172 270 | 174 473 | 185 139 | 186 784 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 105 | 527 | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 5 | 0 | 987 | 543 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 300 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 300 |
| Omsättningstillgångar | 135 638 | 225 | 19 167 | 3 533 |
| Kortfristiga fordringar | 135 638 | 225 | 16 821 | 1 682 |
| Kundfordringar | 426 | 25 | 1 959 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 135 134 | 0 | 14 674 | 0 |
| Övriga fordringar | 77 | 0 | 188 | 800 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 200 | 0 | 883 |
| Kassa och bank | – | 0 | 2 345 | 1 851 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 308 018 | 175 225 | 205 293 | 191 161 |
| Eget kapital | 149 | 26 | 36 | 47 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 99 | −24 | −14 | −3 |
| Balanserat resultat | 5 376 | 14 716 | 7 297 | 5 187 |
| Årets resultat | −5 277 | −14 740 | −7 311 | −5 191 |
| Obeskattade reserver | 1 022 | 1 492 | 1 492 | 1 492 |
| Periodiseringsfonder | 1 022 | 1 492 | 1 492 | 1 492 |
| Långfristiga skulder | 129 859 | 0 | 448 | 448 |
| Skulder till koncernföretag | 129 734 | – | – | – |
| Övriga skulder | 125 | 0 | 448 | 448 |
| Kortfristiga skulder | 176 987 | 173 707 | 203 317 | 189 174 |
| Leverantörsskulder | 62 | 161 | 158 | 776 |
| Skulder till koncernföretag | 170 662 | 168 043 | 200 830 | 186 440 |
| Skatteskulder | 2 286 | 1 224 | 0 | 958 |
| Övriga skulder | 523 | 396 | 243 | 59 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 455 | 3 883 | 2 085 | 942 |
| Ställda säkerheter | 129 734 | 129 734 | 129 734 | 115 027 |
| Fastighetsinteckningar | 129 734 | 129 734 | 129 734 | 115 027 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 5 400 | 14 730 | 7 300 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Västerhaninge Nödesta 13:7 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 300 | 1 165 |
| Försäljningar och utrangeringar | 100 | 865 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 193 039 | 193 039 | 192 574 | 191 582 | 191 083 |
| Årets inköp | – | 0 | 495 | 499 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 10 793 | 19 237 | 7 434 | 4 797 | 1 789 |
| Årets avskrivningar | 2 274 | 12 960 | 2 637 | 3 008 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 9 976 | −671 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 106 | 2 106 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 001 | 1 580 | 0 |
| Årets avskrivningar | 421 | 421 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 0 | 987 | 543 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 44102, 100 73 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-08-22
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 289-8609
- Stenhus Västerhanin NÖDESTA 13:7 AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-04-09)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-04-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Nödesta 13:7 i Västerhaninge. Företaget har sitt säte i Stockholm . Ägarförhållanden Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 4 AB, org. nr. 559312-6229 med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året sålts internt från Stenhus Reverse Holdco 2 AB, org. nr. 559312-6237, till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 4 AB, org.nr. 559312-6229. Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Stenhus Fastigheter 1 TopCo 4 AB
Visa källuppgift
in verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Nödesta 13:7 i Västerhaninge. Företaget har sitt säte i Stockholm . Ägarförhållanden Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 4 AB, org. nr. 559312-6229 med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning.
-
Stenhus Reverse Holdco 2 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Nödesta 13:7 i Västerhaninge. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Reverse Holdco 2 AB, org. nr. 559312-6237 med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har
-
Stenhus Reverse Holdco 2 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Nödesta 13:7 i Västerhaninge. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Reverse Holdco 2 AB, org. nr. 559312-6237 med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har