Start › Stockholms län › Stockholm
Franka Fastigheter AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 155 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 25 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 155 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 764 | 6 873 | 46 | 58 | 96 | 58 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 353 | 73 | 46 | 58 | 96 | 58 | 1 |
| Övriga rörelsekostnader | 2 410 | 6 800 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −2 609 | −6 873 | −46 | −58 | −96 | −33 | −1 |
| Finansiella poster | −9 382 | 9 708 | −13 132 | 690 | 48 896 | −114 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −9 590 | −5 800 | −20 000 | 202 | 48 900 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 675 | 196 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 89 | 132 | 187 | 200 | 114 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −11 991 | 2 835 | −13 177 | 632 | 48 801 | −147 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | −1 800 | 288 | −1 925 | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | −288 | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 1 800 | 0 | 1 925 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −13 791 | 3 122 | −15 102 | 632 | 48 801 | −147 | −1 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 42 | – | – | – |
| Årets resultat | −13 791 | 3 122 | −15 102 | 590 | 48 801 | −147 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 33 328 | 51 180 | 50 718 | 69 337 | 75 518 | 22 918 | 43 |
| Anläggningstillgångar | 24 260 | 33 580 | 15 401 | 15 680 | 15 619 | 22 139 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 260 | 33 580 | 15 401 | 15 680 | 15 619 | 22 139 | 0 |
| Andelar i koncernföretag | 7 225 | 9 793 | 8 227 | 506 | 446 | 378 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 8 117 | 7 173 | 7 173 | 15 173 | 15 173 | 14 696 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 7 065 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 8 918 | 6 000 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 10 614 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 069 | 17 600 | 35 317 | 53 657 | 59 899 | 779 | 43 |
| Kortfristiga fordringar | 8 928 | 17 501 | 34 705 | 40 239 | 59 896 | 775 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 25 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 8 869 | 16 576 | 34 068 | 39 550 | 59 699 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 9 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 10 | 888 | 13 | 13 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 40 | 37 | 623 | 676 | 196 | 750 | 0 |
| Kassa och bank | – | – | – | – | – | 5 | 43 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 33 328 | 51 180 | 50 718 | 69 337 | 75 518 | 22 918 | 43 |
| Eget kapital | 30 414 | 44 205 | 40 783 | 55 885 | 65 295 | 12 050 | 43 |
| Bundet eget kapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 29 914 | 43 705 | 40 283 | 55 385 | 64 795 | 12 000 | −7 |
| Balanserat resultat | 43 705 | 40 583 | 55 385 | 54 795 | 15 995 | 12 147 | −6 |
| Årets resultat | −13 791 | 3 122 | −15 102 | 590 | 48 801 | −147 | −1 |
| Långfristiga skulder | 0 | 3 450 | 5 050 | 8 000 | 10 000 | 10 000 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 3 450 | 5 050 | 8 000 | 10 000 | 10 000 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 914 | 3 525 | 4 885 | 5 452 | 223 | 868 | 0 |
| Leverantörsskulder | 55 | 24 | – | – | 0 | 774 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 1 853 | 2 847 | 2 801 | – | 0 | 71 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 42 | 42 | – | – | – |
| Övriga skulder | 23 | 23 | 1 523 | 5 023 | 23 | 23 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 40 | 631 | 518 | 387 | 200 | – | – |
| Eventualförpliktelser | 0 | 55 000 | 55 000 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 12 000 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 300 | – | – | 4 445 | 12 154 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Franka Fastigheter är ett investmentbolag inriktat på fastighetsutveckling.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Året har präglats av en avvaktande fastighetsmarknad. Bolaget har under året avslutat ett projekt på Södermalm i Stockholm samt förvärvat en bostadsfastighet i Midsommarkransen i Stockholm. Under året har ett flertal färdigställda lägenheter avyttrats. Projektportföljen har setts över vilket lett till nedskrivningar av andelar i dotterbolag. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Franka Fastigheter AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Franka Fastigheter AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Franka Fastigheter AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Franka Fastigheter är ett investmentbolag inriktat på fastighetsutveckling. Bolaget har under året bytt namn från Franka Bostad till Franka Fastigheter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Året har präglats av en fortsatt svag fastighetsmarknad. Bolaget har under året förvärvat en bostadsfastighet på Södermalm i Stockholm och avyttrat en stor del av lagret av färdigställda lägenheter. Projektportföljen har setts över och några projekt i tidiga skeden har avvecklats medan andra har drivits framåt med målet att kunna starta något eller några projekt under 2025. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Efter årets utgång har en fastighet förvärvats i Midsommarkransen.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Franka Fastigheter AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Franka Fastigheter AB s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Franka Fastigheter AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten År 2023 var Franka Bostad ABs fjärde riktiga verksamhetsår som investmentbolag inriktat på fastighetsutveckling med fokus på bostäder.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Året kännetecknades av en fortsatt mycket svag bostadsmarknad vilket ledde till en mycket avvaktande framdrift av verksamheten. Lagret av färdigställda lägenheter har bestått och inga nya projekt har påbörjats. Franka Bostad finansieras i huvudsak av aktieägarna och har ingen skuldsättning utöver den som finns i utvecklingsprojekten i samband med att de färdigställs. En del projekt samägs med externa investerare. Trots den svaga marknaden så har projektportföljen utvecklats vidare, med färdigställande av projekt i Gustavsberg och Järfälla och fortsatt arbete med projekt i tidiga skeden. Projekt i tidiga skeden finns i bl.a Tyresö, Tumba, Sollentuna och Botkyrka. I dessa projekt binds mycket litet kapital. Franka Bostad står redo att påbörja försäljning och byggnation av ett antal projekt, förhoppningsvis kan något av dessa påbörjas under 2024. Allt beror på bostadsmarknadens utveckling. Utöver bostadsportföljen så bedriver Franka ett detaljplaneprojekt inom lager/logistik i Stockholmsregionen med bruttoarea om ca 100 000 kvm, samt ett par större stadsutvecklingsprojekt som kommer att ta många år att genomföra. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Efter året har Franka Bostad förvärvat en fastighet på Södermalm i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten År 2022 var Franka Bostad ABs tredje riktiga verksamhetsår som investmentbolag inriktat på fastighetsutveckling inom bostadsrättsutveckling.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Året kännetecknades av en dramatiskt försämrad bostadsmarknad vilket har lett till en väsentligt långsammare försäljningstakt av bostäder, att lagret av färdigställda lägenheter ökat och att praktiskt taget inga nya projekt startats efter sommaren 2022. Franka Bostad finansieras i huvudsak av aktieägarna och har ingen skuldsättning utöver den som finns i utvecklingsprojekten i samband med att de färdigställs. En del projekt samägs med externa investerare. Trots den svaga marknaden så pågår fortsatt aktivitet i projektportföljen. Under året har projekten Vitklövern och Stallet avslutats med goda resultat. Vidare har bolaget fortsatt utveckla projekt Trädgården samt produktionsstartat två nya projekt, Ängsbacka och 61 Grader Nord. I avslutade och pågående projekt är försäljningsgraden godkänd och byggentreprenaderna följer tidplan. Bolaget står redo att påbörja försäljning och byggnation av bostadsprojekt i Nyköping och Uppsala. Förhoppningsvis kan dessa påbörjas under 2023, beroende på marknadsläget. Vad gäller projekt i tidigare skeden så arbetar Franka långsiktigt med projekt i bl.a Tyresö, Tumba, Sollentuna. I dessa projekt binds mycket litet kapital. Under året vann bolaget även en markanvisning från Gävle kommun. Som ett komplement till bostadsportföljen har Franka avtalat om och påbörjat arbetet med ett detaljplaneprojekt inom lager/logistik i Stockholmsregionen med bruttoarea om ca 100 000 kvm.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2021
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten 2021 var Franka Bostads andra riktiga verksamhetsår som investmentbolag inriktat på fastighetsutveckling. Bolaget har arbetat aktivt med utvecklingen av sina befintliga projekt samt investerat i ett antal nya fastighetsprojekt under året. Bolagets verksamhet finansieras av aktieägarna samt att ett antal av projekten samägs med externa investerare. Majoriteten av bolagets projekt bedrivs i bostadsrättsformat genom att Frankas fastighetsägande dotterbolag avyttras till nystartade bostadsrättsföreningar. Under året har försäljningen av bostäder i projekten/bostadsrättsföreningarna varit mycket god och vid årets utgång är en majoritet av lägenheterna i samtliga pågående projekt sålda. Dotterbolaget Franka Projektutveckling AB passerade under året 100 Mkr i omsättning. Vid årets utgång bestod projektportföljen om åtta fastighetsprojekt omfattande ca 400 bostäder med ett utvecklat värde om c:a 2 Mdr SEK. Under årets sista kvartal påbörjades inflyttningarna Frankas första projekt, Stallet i Gustavsberg. Projekt Stallet består av 30 bostäder i radhus och lägenheter i Gustavsbergs hamn. Produktionen påbörjades under första kvartalet 2021 och projektet bedöms vara fullt realiserat under det andra kvartalet 2022. Projekt Vitklövern tillträddes 2020 och består av ett bostadsutvecklingsprojekt med 28 lägenheter i området Eds allé i Upplands Väsby. Produktionsstart skedde under året och en majoritet av lägenheterna i projektet är sålda. Projektet bedöms realiseras under 2022. Projekt Trädgården Gustavsbergs hamn samägs med fastighetsfonden Areim, en av Sveriges största fastighetsinvesterare. Projekt Trädgården byggstartades under året och består av 82 bostäder med inflyttning 2022-23. 2020 vann Bolaget en s.k markanvisningstävling för 40-50 radhus och lägenheter i området Ormbacka i Järfälla kommun. Under året har detta projekt utvecklats till projekt ”Ängsbacka” med 44 lägenheter och radhus, vilka framgångsrikt säljstartats till bostadsköpare under hösten. Fastigheten kommer att tillträdas och byggnation påbörjas i början av 2022. Under året förvärvades en fastighet i Idre i Älvdalens kommun med utmärkt läge i direkt anslutning till det nya skidsystemet Idre Himmelfjäll. Projektet har döpts till ”61 grader Nord” och de första inflyttningarna bedöms ske under 2022. Projektet Haga Backe i Nyköping med ca 50 parhus har under året inte fortskridit enligt plan pga överklaganden av det erhållna bygglovet. Samtidigt bedömer vi att marknadsvärdet av tillgången i form av byggrätter har ökat markant under året. Förhoppningsvis kan projektet byggstartas under 2022. Bolaget arbetar även med detaljplanen för ett mindre bostadsutvecklingsprojekt i Tumba straxt söder om Stockholm med ca 15 radhus. Även här bedömer vi att värdeutvecklingen varit god för byggrätterna. Under året vann Franka Bostad en markanvisningstävling för ca 12 radhus i Rosendal i Uppsala samt ingick avtal om att förvärva ett utvecklingsprojekt om ca 70-80 bostäder i Tyresö sydost om Stockholm. Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Årsredovisningen upprättas för första gången enligt K3, någon omräkning av flerårsöversikten har inte varit nödvändig.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under året.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 117 | 10 173 | 10 173 | 15 173 | 15 173 | 14 696 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 478 | 14 696 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 0 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 3 000 | 0 | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 42 616 | 35 593 | 28 227 | 506 | 446 | 378 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 13 | 0 | 75 | 163 | 75 | 378 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 32 | 7 | 0 | 102 | 7 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 35 390 | 25 800 | 20 000 | 0 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 9 590 | 5 800 | 20 000 | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 10 614 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 10 614 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 10 614 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 918 | 6 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 2 918 | 6 000 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 6 000 | 0 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 7 065 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 7 065 | – | – |
| Omklassificeringar | −7 065 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FLORAGATAN 2, 114 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-03-02
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska ägna sig åt investeringar i bostadsfastigheter, direkt eller via andelar i dotter- och intressebolag, äga och förvalta värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5280-2840
- FRANKA FASTIGHETER AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Danderyd
- Revision
- Ja (2026-06-29)
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.