Start › Västra Götalands län › Göteborg
IN 10 AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 808 | 2 694 | 1 692 | 474 | 705 | 944 | 957 | 983 |
| Nettoomsättning | 2 808 | 2 694 | 1 667 | 474 | 705 | 944 | 957 | 983 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 25 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 359 | 1 389 | 1 507 | 1 287 | 943 | 977 | 1 267 | 866 |
| Handelsvaror | 538 | 602 | 684 | 912 | 546 | 652 | 844 | 574 |
| Övriga externa kostnader | 114 | 80 | 64 | 152 | 174 | 91 | 200 | 69 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 708 | 708 | 759 | 223 | 223 | 235 | 223 | 223 |
| Rörelseresultat | 1 449 | 1 304 | 185 | −813 | −238 | −33 | −310 | 117 |
| Finansiella poster | −1 386 | −1 945 | −2 007 | −474 | −340 | −276 | −268 | −273 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 392 | 1 945 | 2 007 | 474 | 340 | 277 | 268 | 273 |
| Resultat efter finansiella poster | 62 | −641 | −1 822 | −1 287 | −578 | −310 | −578 | −156 |
| Bokslutsdispositioner | −63 | 645 | 1 165 | 1 250 | 800 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 645 | 1 165 | 1 250 | 800 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 63 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −1 | 4 | −657 | −37 | 222 | −310 | −578 | −156 |
| Skatt på årets resultat | 326 | 414 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Årets resultat | −326 | −410 | −657 | −37 | 222 | −310 | −578 | −157 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 49 651 | 50 620 | 50 813 | 46 151 | 35 546 | 20 447 | 19 589 | 19 705 |
| Anläggningstillgångar | 48 961 | 49 669 | 50 377 | 44 599 | 30 712 | 20 168 | 19 485 | 19 674 |
| Materiella anläggningstillgångar | 48 961 | 49 669 | 50 377 | 44 599 | 30 712 | 20 168 | 19 485 | 19 674 |
| Byggnader och mark | 48 961 | 49 669 | 50 377 | 18 803 | 30 712 | 20 168 | 19 485 | 19 674 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | 0 | 0 | 25 796 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 690 | 951 | 436 | 1 552 | 4 834 | 279 | 104 | 31 |
| Kortfristiga fordringar | 480 | 247 | 185 | 1 268 | 802 | 1 | 6 | 1 |
| Kundfordringar | 1 | – | – | – | – | 0 | 5 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 185 | 165 | 1 250 | 800 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 459 | 44 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | 18 | 17 | 16 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 211 | 705 | 252 | 284 | 4 032 | 278 | 98 | 31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 49 651 | 50 620 | 50 813 | 46 151 | 35 546 | 20 447 | 19 589 | 19 705 |
| Eget kapital | 520 | 846 | 1 256 | 1 263 | 1 300 | 1 078 | 1 388 | 1 966 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 470 | 796 | 1 206 | 1 213 | 1 250 | 1 028 | 1 338 | 1 916 |
| Balanserat resultat | 796 | 1 206 | 2 863 | 1 250 | 1 028 | 1 338 | 1 916 | 2 073 |
| Årets resultat | −326 | −410 | −657 | −37 | 222 | −310 | −578 | −157 |
| Långfristiga skulder | 47 216 | 47 656 | 47 965 | 43 955 | 33 382 | 18 512 | 16 898 | 17 105 |
| Skulder till kreditinstitut | 24 285 | 24 825 | 25 365 | 25 905 | 21 431 | 11 911 | 12 304 | 12 511 |
| Skulder till koncernföretag | 22 931 | 22 831 | 22 600 | 18 050 | 11 950 | 6 600 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 4 594 | 4 594 |
| Kortfristiga skulder | 1 915 | 2 118 | 1 592 | 933 | 865 | 858 | 1 303 | 634 |
| Skulder till kreditinstitut | 540 | 540 | 540 | 540 | 529 | 331 | 269 | 269 |
| Förskott från kunder | 74 | 14 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 50 | 89 | 85 | 100 | 95 | 238 | 75 | 80 |
| Skulder till koncernföretag | 63 | – | – | – | 0 | 150 | 495 | 25 |
| Skatteskulder | 439 | 492 | 39 | 37 | 38 | 37 | 36 | 35 |
| Övriga skulder | 3 | 4 | 2 | – | 0 | 1 | 100 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 747 | 978 | 926 | 256 | 203 | 101 | 328 | 225 |
| Ställda säkerheter | 27 108 | 27 108 | 27 108 | 27 108 | – | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 27 108 | 27 108 | 27 108 | 27 108 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 250 | 1 028 | 1 338 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 1 650 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har lägenheter färdigställts vilket har medfört att uthyrning kan ske på nytt. Förändringen i omsättningen beror på att lokalerna har varit uthyrda under hela året jämfört med föregende år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har lägenheter färdigställts vilket har medfört att uthyrning kan ske på nytt. Förändringen i omsättningen beror på att lokalerna har varit uthyrda under hela året jämfört med föregende år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har lägenheter färdigställts vilket har medfört att uthyrning kan ske på nytt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 47 692 | 47 692 | 47 692 | 15 359 | 27 045 | 16 278 | 15 359 | 15 326 | 15 326 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 919 | 34 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 805 | 3 156 | 2 507 | 1 806 | 1 642 | 1 477 | 1 301 | 1 137 | 973 |
| Årets avskrivningar | 649 | 649 | 701 | 164 | 164 | 176 | 164 | 164 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 5 074 | 5 132 | 5 191 | 5 250 | 5 309 | 5 368 | 5 485 | 5 544 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 185 | 165 | 1 250 | 800 |
| Årets inköp | 0 | 185 | 165 | 450 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 185 | 165 | 1 250 | 0 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 25 796 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- AHRENBERGSGATAN 25, 416 73 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2016-04-23
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Fastighetsförvaltning och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5776-8848
- IN 10 AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att långsiktigt förvalta fastigheter och värdepapper. Bolaget är ett helägt dotterbolag till IN 100 AB, org nr. 559232-1235. Företaget har sitt säte i Göteborg .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har arbetet med vindslägenheter färdigställts.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 11 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 10 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=IN 100 AB; Organisationsnummer=559232-1235; ForetagetsSate=Göteborg
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=IN 100 AB; Organisationsnummer=559232-1235; ForetagetsSate=Göteborg
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=IN 100 AB; Organisationsnummer=559232-1235; ForetagetsSate=Göteborg
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=IN 100 AB; Organisationsnummer=559232-1235; ForetagetsSate=Göteborg
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att långsiktigt förvalta fastigheter och värdepapper. Bolaget är ett helägt dotterbolag till IN 100 AB, org nr. 559232-1235. Företaget har sitt säte i Göteborg .
Visa fler relationer
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att långsiktigt förvalta fastigheter och värdepapper. Bolaget är ett helägt dotterbolag till IN 100 AB, org nr. 559232-1235. Företaget har sitt säte i Göteborg .
-
IN 1 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att långsiktigt förvalta fastigheter och värdepapper. Bolaget är ett helägt dotterbolag till IN 1 AB, org nr. 556941-4815 Företaget har sitt säte i Göteborg .