Start › Västra Götalands län › Göteborg
Slutplattan HAMLO 127263 AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 057 | 1 414 | 1 383 | 1 275 | 1 209 | 1 235 | 1 272 | 1 570 |
| Nettoomsättning | 1 045 | 1 414 | 1 356 | 1 275 | 1 209 | 1 235 | 1 222 | 1 170 |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | 0 | 26 | – | – | 0 | 50 | 400 |
| Rörelsekostnader | 1 191 | 1 566 | 791 | 901 | 792 | 709 | 984 | 1 898 |
| Råvaror och förnödenheter | 367 | 488 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 582 | 695 | 599 | 499 | 773 | 1 652 |
| Övriga externa kostnader | 369 | 709 | 57 | 54 | 40 | 58 | 59 | 95 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 455 | 369 | 152 | 152 | 152 | 151 | 151 | 151 |
| Rörelseresultat | −134 | −152 | 592 | 374 | 418 | 527 | 289 | −329 |
| Finansiella poster | −776 | −967 | −662 | −264 | −222 | −222 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 21 | 5 | 0 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 778 | 969 | 663 | 285 | 228 | 222 | 233 | 229 |
| Resultat efter finansiella poster | −910 | −1 119 | −70 | 110 | 196 | 305 | 58 | −558 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 174 | 0 | −101 | −73 | −100 | −57 | 570 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 174 | – | 0 | −73 | −100 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | – | – | 0 | 570 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 0 | 101 | – | 0 | 57 | 0 |
| Resultat före skatt | −910 | −945 | −70 | 9 | 122 | 205 | 1 | 12 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 6 | 22 | 45 | 64 | 21 | 12 |
| Årets resultat | −910 | −945 | −76 | −13 | 77 | 140 | −20 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 20 697 | 22 818 | 13 824 | 14 224 | 14 390 | 13 486 | 14 041 | 14 384 |
| Anläggningstillgångar | 20 572 | 20 843 | 12 509 | 13 661 | 13 814 | 12 966 | 13 048 | 13 199 |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 572 | 20 843 | 12 509 | 12 661 | 12 814 | 12 966 | 13 048 | 13 199 |
| Byggnader och mark | 20 313 | 20 769 | 12 509 | 12 661 | 12 814 | 12 966 | 13 048 | 13 199 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 259 | 74 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 1 000 | 1 000 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 0 | 1 000 | 1 000 | 0 | 607 | 570 |
| Omsättningstillgångar | 125 | 1 975 | 1 315 | 563 | 577 | 521 | 994 | 1 185 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 211 | 151 | 251 | 132 | 89 | 675 | 1 063 |
| Kundfordringar | 1 | 0 | 26 | 109 | 11 | 12 | 1 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 1 084 | – | – | – | 0 | 607 | 570 |
| Övriga fordringar | 0 | 113 | 99 | 96 | 102 | 65 | 54 | 80 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 15 | 27 | 46 | 19 | 13 | 13 | 413 |
| Kassa och bank | 125 | 764 | 1 164 | 312 | 445 | 431 | 319 | 122 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 20 697 | 22 818 | 13 824 | 14 224 | 14 390 | 13 486 | 14 041 | 14 384 |
| Eget kapital | 588 | 498 | 204 | 280 | 294 | 216 | 76 | 96 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 538 | 448 | 154 | 230 | 244 | 166 | 26 | 46 |
| Balanserat resultat | 1 448 | 1 393 | 230 | 244 | 166 | 26 | 46 | 46 |
| Årets resultat | −910 | −945 | −76 | −13 | 77 | 140 | −20 | 0 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 174 | 174 | 174 | 100 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 174 | 174 | 174 | 100 | – | – |
| Långfristiga skulder | 14 056 | 21 952 | 13 008 | 13 208 | 13 410 | 12 688 | 12 907 | 13 158 |
| Skulder till kreditinstitut | 14 056 | 14 237 | 13 008 | 13 208 | 13 410 | 9 688 | 9 739 | 9 923 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 7 715 | – | – | 0 | 3 000 | 3 168 | 3 235 |
| Kortfristiga skulder | 6 053 | 369 | 438 | 562 | 513 | 482 | 1 059 | 1 130 |
| Skulder till kreditinstitut | 144 | 144 | 200 | 200 | 198 | 118 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 59 | 52 | 71 | 64 | 83 | 61 | 68 |
| Skulder till koncernföretag | 5 875 | – | 0 | 101 | – | 0 | 57 | 277 |
| Skatteskulder | 4 | – | 0 | 32 | 78 | 70 | 23 | 8 |
| Övriga skulder | 0 | 12 | – | – | 0 | 70 | 715 | 649 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 154 | 186 | 159 | 174 | 141 | 203 | 127 |
| Ställda säkerheter | 14 417 | 14 417 | 13 800 | 13 800 | 13 800 | 10 396 | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 14 417 | 14 417 | 13 800 | 13 800 | 13 800 | 10 396 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 244 | 166 | 26 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 000 | 1 500 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har samtliga villkor för överlåtelsen av fastigheten Göteborg Rambergsstaden 57:2 uppfyllts och överlåtelsen har fullföljts.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Oterdahlsfloden AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Oterdahlsfloden ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Oterdahlsfloden AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Oterdahlsfloden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 766 | 22 766 | 5 200 | 5 200 | 5 200 | 5 200 | 5 131 | 5 131 | 5 131 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 70 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 452 | 1 997 | 625 | 569 | 513 | 458 | 451 | 396 | 341 |
| Årets avskrivningar | 455 | 369 | 56 | 56 | 56 | 55 | 55 | 55 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 569 | 473 | 376 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 97 | 97 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 0 | 0 | 7 934 | 8 030 | 8 127 | 8 223 | 8 937 | 8 937 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 000 | 1 000 | 0 | 607 | 570 | 450 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 1 000 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 000 | 0 | – | – | – | – | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 259 | 74 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 12086, 402 41 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2014-06-04
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-23
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver uthyrning av bostäder. Bolaget har sitt säte i Göteborg.
Väsentliga händelser
Bolaget har undertecknat köpekontrakt avseende försäljning av fastigheten Göteborg Rambergsstaden 57:2. Äganderätten till fastigheten övergick den 1 juli 2025. Fastighetsöverlåtelsen sker inom koncernen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 157 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 10 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 10 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=IN 100 AB; Organisationsnummer=559232-1235; ForetagetsSate=Göteborg
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=IN 100 AB; Organisationsnummer=559232-1235; ForetagetsSate=Göteborg
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att kortsiktigt och långsiktigt förvalta värdepapper och fastigheter Bolaget är ett helägt dotterbolag till IN 100 AB, org. nr. 559232-1235. Företaget har sitt säte i Göteborg .
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att kortsiktigt och långsiktigt förvalta värdepapper och fastigheter Bolaget är ett helägt dotterbolag till IN 100 AB, org. nr. 559232-1235. Företaget har sitt säte i Göteborg .
-
IN 1 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att kortsiktigt och långsiktigt förvalta värdepapper och fastigheter Bolaget är ett helägt dotterbolag till IN 1 AB, org. nr. 556941-4815. Företaget har sitt säte i Göteborg .