Start › Västra Götalands län › Göteborg
CJA Fastighet & Bygg AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 548 | 1 497 | 1 461 | 1 367 | 1 293 | 1 268 |
| Nettoomsättning | 1 548 | 1 497 | 1 461 | 1 367 | 1 293 | 1 268 |
| Rörelsekostnader | 1 391 | 1 072 | 1 011 | 1 509 | 1 242 | 1 048 |
| Övriga externa kostnader | 1 324 | 939 | 828 | 821 | 562 | 564 |
| Personalkostnader | 7 | −7 | 38 | 502 | 426 | 196 |
| Av- och nedskrivningar | 59 | 140 | 145 | 186 | 254 | 287 |
| Rörelseresultat | 158 | 425 | 450 | −141 | 51 | 220 |
| Finansiella poster | 60 | 259 | 77 | 13 107 | −18 | −17 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 187 | 0 | 12 981 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 60 | 72 | 77 | 137 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 12 | 18 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 217 | 684 | 528 | 12 966 | 33 | 203 |
| Bokslutsdispositioner | −190 | −64 | −305 | – | 0 | −60 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −96 | −65 | – | 0 | −60 |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 32 | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 190 | 0 | 240 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 27 | 620 | 223 | 12 966 | 33 | 143 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 92 | 44 | 0 | 7 | 39 |
| Årets resultat | 22 | 528 | 179 | 12 966 | 26 | 104 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 636 | 10 723 | 10 467 | 34 228 | 22 174 | 22 563 |
| Anläggningstillgångar | 8 131 | 9 586 | 9 730 | 10 115 | 21 158 | 21 411 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 081 | 8 036 | 8 176 | 8 321 | 8 508 | 8 761 |
| Byggnader och mark | 8 081 | 8 036 | 8 176 | 8 321 | 8 508 | 8 761 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 1 550 | 1 554 | 1 794 | 12 650 | 12 650 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 11 150 | 11 150 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 1 500 | 1 504 | 1 744 | 1 500 | 1 500 |
| Omsättningstillgångar | 2 505 | 1 137 | 737 | 24 113 | 1 016 | 1 152 |
| Kortfristiga fordringar | 1 450 | 320 | 66 | 187 | 106 | 81 |
| Kundfordringar | – | 0 | 14 | 10 | 14 | 18 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 363 | 272 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 45 | 7 | 12 | 54 | 63 | 33 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 42 | 42 | 40 | 124 | 30 | 30 |
| Kassa och bank | 1 055 | 817 | 671 | 23 925 | 910 | 1 071 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 636 | 10 723 | 10 467 | 34 228 | 22 174 | 22 563 |
| Eget kapital | 10 072 | 10 259 | 9 935 | 33 256 | 20 716 | 20 889 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 9 972 | 10 159 | 9 835 | 33 156 | 20 616 | 20 789 |
| Balanserat resultat | 9 950 | 9 631 | 9 656 | 20 191 | 20 589 | 20 685 |
| Årets resultat | 22 | 528 | 179 | 12 966 | 26 | 104 |
| Obeskattade reserver | 270 | 270 | 174 | 109 | 109 | 109 |
| Periodiseringsfonder | 270 | 270 | 174 | 109 | 109 | 109 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 950 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 950 |
| Kortfristiga skulder | 295 | 194 | 358 | 863 | 1 349 | 615 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 950 | 0 |
| Leverantörsskulder | 88 | 21 | 52 | 60 | 37 | 36 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 125 | 0 | 390 |
| Skatteskulder | 0 | 16 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 18 | 0 | 152 | 518 | 201 | 17 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 188 | 157 | 154 | 160 | 161 | 172 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 323 | 209 | 204 | 23 500 | 425 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 20 616 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 11 150 | 11 150 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 0 | 11 100 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 570 | 11 466 | 11 466 | 11 466 | 11 466 | 11 466 |
| Årets inköp | 104 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 503 | 3 447 | 3 309 | 3 165 | 2 981 | 2 730 |
| Årets avskrivningar | 57 | 138 | 143 | 184 | 251 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 29 | 26 | 24 | 22 | 0 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 43 | 43 | 43 | 43 | 43 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 363 | 1 500 | 1 504 | 1 744 | 1 500 | 1 500 |
| Årets inköp | 53 | 0 | 0 | 244 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 190 | 4 | 240 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SONYA HEDENBRATTS GATA 11, 412 49 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2006-11-16
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5482-8066
- CJA FASTIGHET & BYGG AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborgs kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, kapitalförvaltning samt äga och förvalta aktier och andelar. Under 2017 bildades det helägda dotterbolaget CJA ManCave AB, org nr 559107-8679. Med hänvisning till Årsredovisningslagen 7 kap. 3§ upprättar bolaget inte någon koncernredovisning. Bolaget äger tre fastigheter, Lerum Tollered 4:71, Partille Puketorp 113:1 samt Partille 3:41. Företaget har sitt säte i Göteborgs kommun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Det har inte inträffat några händelser som väsentligt påverkar bolagets fortsatta verksamhet, vare sig under det innevarande räkenskapsåret eller efter dess utgång.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
CJA ManCave AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, kapitalförvaltning samt äga och förvalta aktier och andelar. Under 2017 bildades det helägda dotterbolaget CJA ManCave AB, org nr 559107-8679. Med hänvisning till Årsredovisningslagen 7 kap. 3§ upprättar bolaget inte någon koncernredovisning. Bolaget äger tre fastigheter, Lerum Tollered 4:71, Partille Puketorp 113:1 sam
-
CJA ManCave AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, kapitalförvaltning samt äga och förvalta aktier och andelar. Under 2017 bildades det helägda dotterbolaget CJA ManCave AB, org nr 559107-8679. Med hänvisning till Årsredovisningslagen 7 kap. 3§ upprättar bolaget inte någon koncernredovisning. Bolaget äger tre fastigheter, Lerum Tollered 4:71, Partille Puketorp 113:1 sam
-
CJA ManCave AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, kapitalförvaltning samt äga och förvalta aktier och andelar. Under 2017 bildades det helägda dotterbolaget CJA ManCave AB, org nr 559107-8679. Med hänvisning till Årsredovisningslagen 7 kap. 3§ upprättar bolaget inte någon koncernredovisning. Bolaget äger tre fastigheter, Lerum Tollered 4:71, Partille Puketorp 113:1 sam
-
CJA ManCave AB
Visa källuppgift
h förvalta aktier och andelar. Bolaget äger sedan april 2009 samtliga andelar i CJA Muttern AB, org nr 556779-3913, som skall äga och och förvalta fastigheter. Under 2017 bildades det helägda dotterbolaget CJA ManCave AB, org nr 559107-8679. Med hänvisning till Årsredovisningslagen 7 kap. 3§ upprättar bolaget inte någon koncernredovisning. Bolaget äger tre fastigheter, Lerum Tollered 4:71, Partille Puketorp 113:1 sam