Start › Stockholms län › Stockholm
Stenhus Ivalo 1 AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 15 099 | 14 929 | 14 165 | 12 974 |
| Nettoomsättning | 15 059 | 14 929 | 14 115 | 12 958 |
| Övriga rörelseintäkter | 40 | 0 | 51 | 16 |
| Rörelsekostnader | 3 827 | 3 762 | 3 495 | 3 674 |
| Handelsvaror | 1 992 | 2 051 | 2 019 | 2 077 |
| Övriga externa kostnader | 676 | 589 | 486 | 851 |
| Av- och nedskrivningar | 1 160 | 1 123 | 989 | 745 |
| Rörelseresultat | 11 272 | 11 167 | 10 670 | 9 300 |
| Finansiella poster | −7 760 | −5 272 | −5 216 | −2 445 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 760 | 5 272 | 5 218 | 2 445 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 512 | 5 895 | 5 454 | 6 855 |
| Bokslutsdispositioner | −7 890 | 0 | 2 950 | −3 000 |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 2 950 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 0 | 3 000 |
| Resultat före skatt | −4 378 | 5 895 | 8 404 | 3 855 |
| Skatt på årets resultat | 425 | 1 549 | 1 859 | 865 |
| Årets resultat | −4 803 | 4 346 | 6 546 | 2 990 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 178 920 | 151 458 | 148 447 | 147 911 |
| Anläggningstillgångar | 18 900 | 19 767 | 20 780 | 141 967 |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 900 | 19 767 | 20 780 | 20 662 |
| Byggnader och mark | 18 463 | 19 198 | 20 227 | 20 662 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 437 | 569 | 554 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 121 305 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 0 | 121 305 |
| Omsättningstillgångar | 160 020 | 131 691 | 127 667 | 5 944 |
| Kortfristiga fordringar | 160 020 | 131 689 | 125 417 | 1 304 |
| Kundfordringar | 26 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 158 662 | 131 303 | 124 155 | 0 |
| Övriga fordringar | 945 | 0 | 876 | 917 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 387 | 387 | 387 | 387 |
| Kassa och bank | 1 | 2 | 2 250 | 4 640 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 178 920 | 151 458 | 148 447 | 147 911 |
| Eget kapital | 43 245 | 48 048 | 43 702 | 37 156 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 43 195 | 47 998 | 43 652 | 37 106 |
| Balanserat resultat | 47 998 | 43 652 | 37 106 | 34 116 |
| Årets resultat | −4 803 | 4 346 | 6 546 | 2 990 |
| Obeskattade reserver | 2 148 | 2 148 | 2 148 | 2 148 |
| Periodiseringsfonder | 2 148 | 2 148 | 2 148 | 2 148 |
| Långfristiga skulder | 115 800 | 92 092 | 92 092 | 101 164 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 92 092 | 92 092 | 98 164 |
| Skulder till koncernföretag | 115 800 | – | 0 | 3 000 |
| Kortfristiga skulder | 17 727 | 9 171 | 10 506 | 7 442 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 3 036 | 0 |
| Leverantörsskulder | 50 | 0 | 2 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 7 890 | 0 | 13 | 0 |
| Skatteskulder | 2 004 | 3 492 | 2 745 | 3 003 |
| Övriga skulder | 964 | 914 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 819 | 4 765 | 4 710 | 4 439 |
| Ställda säkerheter | 101 200 | 101 200 | 101 200 | 101 200 |
| Fastighetsinteckningar | 101 200 | 101 200 | 101 200 | 101 200 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Ivalo 1 AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Ivalo 1 ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Ivalo 1 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Ivalo 1 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har under januari 2025 sålts internt från sin tidigare ägare Stenhus Fastigheter 2 AB, org. nr. 559284-4673 till Stenhus Fastigheter 2 TopCO 2 AB, org.nr 559506-9948.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Ivalo 1 AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Ivalo 1 ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Ivalo 1 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Ivalo 1 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Ivalo 1 AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Ivalo 1 ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Ivalo 1 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Ivalo 1 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 571 | 25 279 | 25 279 | 24 725 | 24 725 |
| Årets inköp | 292 | 0 | 554 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 108 | 6 081 | 5 052 | 4 063 | 3 317 |
| Årets avskrivningar | 1 027 | 1 029 | 989 | 745 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 121 305 | 117 662 |
| Årets inköp | – | 0 | 3 643 | – |
| Omklassificeringar | 0 | −121 305 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 663 | 663 | 554 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 109 | 554 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 227 | 94 | 0 | – | – |
| Årets avskrivningar | 133 | 94 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 44102, 100 73 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-01-16
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fastigheter och bedriva därmed jämförlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5717-1266
- Stenhus Ivalo 1 AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-05-22)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-05-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Ägarförhållanden Bolaget äger och förvaltar fastigheten Ivalo 1 i Stockholm. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 2 TopCo 2 AB, org. nr. 559506-9948. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 , är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Bolaget har under året sålts internt från sin tidigare ägare Stenhus Fastigheter 2 AB, org. nr. 559284-4673 till Stenhus Fastigheter 2 TopCo 2 AB, org. nr. 559506-9948.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ)
Visa källuppgift
rksamhet. Ägarförhållanden Bolaget äger och förvaltar fastigheten Ivalo 1 i Stockholm. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 2 TopCo 2 AB, org. nr. 559506-9948. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 , är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Stenhus Fastigheter 2 TopCo 2 AB
Visa källuppgift
l för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Ägarförhållanden Bolaget äger och förvaltar fastigheten Ivalo 1 i Stockholm. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 2 TopCo 2 AB, org. nr. 559506-9948. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 , är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Stenhus Fastigheter 2 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Ivalo 1 i Stockholm. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 2 AB, org. nr. 559284-4673, med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget ha
-
Stenhus Fastigheter 2 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Ivalo 1 i Stockholm. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 2 AB, org. nr. 559284-4673, med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget ha