Start › Stockholms län › Stockholm
Tyresö F. 4 AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 673 | 5 678 | 5 857 | 2 842 |
| Nettoomsättning | 5 608 | 5 522 | 5 774 | 2 762 |
| Övriga rörelseintäkter | 65 | 155 | 82 | 80 |
| Rörelsekostnader | 1 105 | 1 428 | 1 517 | 998 |
| Handelsvaror | 133 | 181 | 466 | 271 |
| Övriga externa kostnader | 347 | 508 | 357 | 453 |
| Av- och nedskrivningar | 625 | 739 | 694 | 274 |
| Rörelseresultat | 4 568 | 4 250 | 4 340 | 1 844 |
| Finansiella poster | −3 171 | −2 230 | −2 216 | −944 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 171 | 2 230 | 2 216 | 944 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 398 | 2 020 | 2 124 | 900 |
| Resultat före skatt | 1 398 | 2 020 | 2 124 | 900 |
| Skatt på årets resultat | 643 | 544 | 583 | 249 |
| Årets resultat | 754 | 1 476 | 1 541 | 651 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 59 103 | 54 355 | 56 158 | 13 541 |
| Anläggningstillgångar | 9 147 | 9 717 | 9 698 | 10 171 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 147 | 9 717 | 9 698 | 10 171 |
| Byggnader och mark | 8 320 | 8 534 | 8 282 | 3 856 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 826 | 1 183 | 1 416 | 0 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 0 | 0 | 6 315 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 49 957 | 44 638 | 46 460 | 3 371 |
| Kortfristiga fordringar | 49 957 | 44 638 | 44 127 | 1 541 |
| Kundfordringar | 18 | 0 | 51 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 48 948 | 43 799 | 42 699 | 0 |
| Övriga fordringar | 358 | 131 | 594 | 339 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 632 | 707 | 783 | 1 201 |
| Kassa och bank | – | 0 | 2 333 | 1 830 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 59 103 | 54 355 | 56 158 | 13 541 |
| Eget kapital | 7 305 | 6 550 | 8 329 | 6 788 |
| Bundet eget kapital | 70 | 70 | 70 | 70 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 7 235 | 6 480 | 8 259 | 6 718 |
| Balanserat resultat | 6 480 | 5 004 | 6 718 | 6 067 |
| Årets resultat | 754 | 1 476 | 1 541 | 651 |
| Långfristiga skulder | 47 580 | 44 325 | 44 325 | 3 326 |
| Skulder till koncernföretag | 47 580 | 44 325 | 44 325 | 3 326 |
| Kortfristiga skulder | 4 219 | 3 480 | 3 504 | 3 427 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 0 | 344 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 559 |
| Skatteskulder | 1 198 | 1 134 | 837 | 335 |
| Övriga skulder | 372 | 0 | 345 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 649 | 2 344 | 2 322 | 2 190 |
| Ställda säkerheter | 47 580 | 45 000 | 45 000 | 45 000 |
| Fastighetsinteckningar | 47 580 | 45 000 | 45 000 | 45 000 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Tyresö F 4 AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tyresö F 4 ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Tyresö F 4 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Tyresö F 4 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har under januari 2025 sålts internt från sin tidigare ägare Stenhus Fastigheter 1 AB, org. nr. 559269-6388 till Stenhus Fastigheter 1 TopCO 1 AB, org.nr 559509-3203.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Tyresö F. 4 AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tyresö F. 4 ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Tyresö F. 4 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Tyresö F. 4 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Tyresö F. 4 AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tyresö F. 4 ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Tyresö F. 4 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Tyresö F. 4 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 506 | 15 451 | 14 812 | 9 942 | 9 871 |
| Årets inköp | 52 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 186 | 6 917 | 6 529 | 6 086 | 5 812 |
| Årets avskrivningar | 268 | 388 | 444 | 274 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 35 720 |
| Årets inköp | 0 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 35 720 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 784 | 1 784 | 1 665 | 0 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 957 | 601 | 250 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 357 | 351 | 250 | 0 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 6 315 | 390 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 | 695 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ÅRSTAÄNGSVÄGEN 17 C 1 VÅN, 117 60 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-08-21
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt äga, förvalta och utveckla fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 567-5947
- Tyresö F. 4 AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-04-30)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-05-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Ägarförhållanden Bolaget äger och förvaltar fastigheten Fotografen 4 i Tyresö. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 1 AB, org. nr. 559509-3203. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Bolaget har under året sålts internt från sin tidigare ägare Stenhus Fastigheter 1 AB, org. nr. 559269-6388 till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 1 AB, org. nr. 559509-3203.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ)
Visa källuppgift
samhet. Ägarförhållanden Bolaget äger och förvaltar fastigheten Fotografen 4 i Tyresö. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 1 AB, org. nr. 559509-3203. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Stenhus Fastigheter 1 TopCo 1 AB
Visa källuppgift
för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Ägarförhållanden Bolaget äger och förvaltar fastigheten Fotografen 4 i Tyresö. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 1 AB, org. nr. 559509-3203. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Stenhus Fastigheter 1 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Fotografen 4. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 1 AB, org.nr 559269-6388 med säte i Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Stenhus Fastigheter 1 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Fotografen 4. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 1 AB, org.nr 559269-6388 med säte i Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm .