Start › Gävleborgs län › Hudiksvall
Ullsätter Förvaltning AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 336 | 1 995 | 2 710 | 1 582 | 1 000 |
| Nettoomsättning | 1 386 | 1 865 | 2 248 | 1 582 | 1 000 |
| Övriga rörelseintäkter | 950 | 131 | 463 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 500 | 1 874 | 1 895 | 1 602 | 776 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 308 | 233 | 47 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 663 | 692 | 839 | 794 | 343 |
| Personalkostnader | 18 | 46 | 43 | 11 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 819 | 828 | 780 | 751 | 419 |
| Rörelseresultat | 835 | 121 | 816 | −20 | 225 |
| Finansiella poster | −216 | −288 | −317 | −191 | −148 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 216 | 288 | 317 | 191 | 148 |
| Resultat efter finansiella poster | 620 | −167 | 499 | −211 | 77 |
| Bokslutsdispositioner | −597 | 168 | −347 | 211 | −77 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 50 | −50 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 597 | −118 | −297 | 77 | −77 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 134 | 0 |
| Resultat före skatt | 23 | 1 | 152 | −1 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 1 | 32 | – | – |
| Årets resultat | 17 | 0 | 121 | −1 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 341 | 10 813 | 11 422 | 11 459 | 11 776 |
| Anläggningstillgångar | 8 789 | 9 811 | 9 854 | 10 329 | 10 996 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 789 | 9 811 | 9 854 | 10 329 | 10 996 |
| Byggnader och mark | 7 913 | 8 336 | 8 758 | 9 011 | 9 338 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 876 | 1 475 | 1 096 | 1 318 | 1 657 |
| Omsättningstillgångar | 2 551 | 1 002 | 1 567 | 1 129 | 780 |
| Kortfristiga fordringar | 301 | 564 | 553 | 357 | 609 |
| Kundfordringar | 141 | 286 | 343 | 158 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 123 | 162 | 145 | 154 | 10 |
| Övriga fordringar | 0 | 53 | 1 | 2 | 410 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 37 | 64 | 64 | 44 | 188 |
| Kassa och bank | 2 251 | 438 | 1 014 | 772 | 171 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 341 | 10 813 | 11 422 | 11 459 | 11 776 |
| Eget kapital | 209 | 191 | 191 | 71 | 71 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 159 | 141 | 141 | 21 | 21 |
| Balanserat resultat | 141 | 141 | 21 | 21 | 21 |
| Årets resultat | 17 | 0 | 121 | −1 | 0 |
| Obeskattade reserver | 776 | 179 | 347 | 0 | 77 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 50 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 776 | 179 | 297 | 0 | 77 |
| Långfristiga skulder | 9 850 | 10 030 | 10 210 | 10 779 | 11 109 |
| Skulder till kreditinstitut | 4 475 | 4 655 | 4 835 | 5 404 | 5 734 |
| Skulder till koncernföretag | 5 375 | 5 375 | 5 375 | 4 975 | 4 975 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 400 | 400 |
| Kortfristiga skulder | 507 | 413 | 674 | 609 | 518 |
| Skulder till kreditinstitut | 180 | 180 | 180 | 331 | 331 |
| Leverantörsskulder | 45 | 27 | 329 | 176 | 76 |
| Skatteskulder | 48 | 71 | 71 | 39 | 32 |
| Övriga skulder | 217 | 114 | 53 | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 16 | 21 | 41 | 63 | 80 |
| Ställda säkerheter | 5 705 | 5 705 | 5 705 | 6 512 | 6 395 |
| Fastighetsinteckningar | 5 705 | 5 705 | 5 705 | 5 705 | 5 705 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | – | 807 | 690 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 208 | 11 208 | 11 208 | 11 042 | 10 958 | 9 888 |
| Årets inköp | – | – | 166 | 84 | 1 070 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 295 | 2 872 | 2 450 | 2 032 | 1 620 | 1 239 |
| Årets avskrivningar | 422 | 422 | 419 | 412 | 381 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 407 | 2 238 | 1 783 | 1 695 | 1 695 |
| Årets inköp | – | 1 019 | 217 | – | 1 695 |
| Försäljningar och utrangeringar | 831 | 564 | 129 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 531 | 762 | 686 | 377 | 38 |
| Årets avskrivningar | 396 | 406 | 362 | 339 | 38 |
| Återförda avskrivningar | 628 | 329 | 52 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ULLSÄTTERSVÄGEN 21 B, 824 35 HUDIKSVALL
- Registrerat
- 2011-08-24
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska äga och förvalta fast egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 505-5579
- Ullsätter Förvaltning AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget, med säte i Hudiksvall, bedriver fastighetsförvaltning och uthyrning av inventarier.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.