Start › Östergötlands län › Linköping
X-Hälsocenter AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 323 | 939 | 1 031 | 1 177 | 1 249 | 1 055 | 1 032 |
| Nettoomsättning | 1 | 286 | 939 | 974 | 1 119 | 1 249 | 1 055 | 1 032 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 36 | 0 | 58 | 58 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 266 | 1 018 | 1 270 | 1 079 | 1 044 | 1 041 | 1 005 |
| Handelsvaror | 0 | 33 | 61 | 69 | 43 | 75 | 123 | 117 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 231 | 555 | 502 | 500 | 521 | 499 | 514 |
| Personalkostnader | 0 | 2 | 397 | 683 | 520 | 432 | 403 | 357 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 5 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −13 | 57 | −79 | −238 | 97 | 205 | 14 | 27 |
| Finansiella poster | 0 | −12 | −6 | −3 | 0 | −2 | −14 | −26 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 13 | 6 | 3 | 0 | 3 | 14 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | −14 | 45 | −85 | −241 | 97 | 203 | 0 | 1 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 9 | 0 | 161 | −20 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 20 | −20 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 9 | 0 | 141 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −14 | 54 | −85 | −80 | 77 | 203 | 0 | 1 |
| Årets resultat | −14 | 54 | −85 | −80 | 77 | 203 | 0 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 63 | 80 | 240 | 269 | 316 | 414 | 258 | 582 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 6 | 22 | 38 | 54 | 71 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 6 | 22 | 38 | 54 | 71 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 6 | 22 | 38 | 54 | 71 |
| Omsättningstillgångar | 63 | 80 | 239 | 263 | 294 | 376 | 204 | 512 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 21 | 44 | 60 | 29 | 16 | 48 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | 0 | 21 | 44 | 60 | 29 | 16 | 48 |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 76 | 216 | 217 | 107 | 106 | 185 | 446 |
| Kundfordringar | – | 0 | 15 | 34 | 37 | 52 | 127 | 115 |
| Fordringar hos koncernföretag | 59 | 44 | 141 | 141 | – | – | 0 | 272 |
| Övriga fordringar | 3 | 32 | 33 | 12 | 31 | 24 | 27 | 29 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 28 | 30 | 39 | 30 | 31 | 30 |
| Kassa och bank | 1 | 4 | 2 | 2 | 127 | 242 | 2 | 18 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 63 | 80 | 240 | 269 | 316 | 414 | 258 | 582 |
| Eget kapital | 55 | 69 | 15 | 100 | 180 | 273 | 70 | 70 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −45 | −31 | −85 | 0 | 80 | 173 | −30 | −30 |
| Balanserat resultat | −31 | −85 | 0 | 80 | 3 | −30 | −30 | −31 |
| Årets resultat | −14 | 54 | −85 | −80 | 77 | 203 | 0 | 1 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 20 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 20 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 0 | 47 | – | 0 | 28 | 396 |
| Checkräkningskredit | – | 0 | 0 | 47 | – | 0 | 28 | 396 |
| Kortfristiga skulder | 8 | 12 | 225 | 122 | 115 | 141 | 160 | 117 |
| Checkräkningskredit | – | – | 62 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 17 | 13 | 18 | 12 | 26 | 16 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 8 | 10 | 85 | 39 | 34 | 36 | 25 | 16 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 60 | 60 | 63 | 94 | 109 | 84 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Företagsinteckningar | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 0 | 80 | 173 | −30 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | 170 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året varit vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har påverkats av att bolaget har varit i stort sätt vilande från och med 2024-02-01.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen har beslutat att avveckla stora delar av veksamheten per 2024-01-31. Bolaget kommer därefter ha en väldigt liten omsättning.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet, styrelsen följer noggrant utvecklingen för att kunna anpassa sig för nya förutsättningar.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Aktieägaren har lämnat villkorat aktieägartillskott som uppgår till 227 (227) kkr.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Pandemin som började ta fart under räkenskapsåret har påverkat efterfrågan på företagets tjänster negativt även efter räkenskapsårets utgång. Bolagets anpassning av utbudet av tjänster för att minska påverkan av smittspridningen och därmed möjliggöra att bedriva en säker verksamhet har även i fortsättningen påverkat bolagets omsättning positivt. Företaget har i nuläget kunnat bibehålla sin omsättning och arbetar fortsättningsvis med att anpassa verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 |
| Försäljningar och utrangeringar | 109 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 0 | 5 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | – |
Om bolaget
- Adress
- RINGGATAN 8, 582 52 LINKÖPING
- Registrerat
- 2010-05-31
- Bransch
- Dagspa, bastu och ångbastu
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet är att bedriva friskvård- och hälsovård, rehabilitering, utbildning, konsultation inom hälsovård, att bedriva försäljning av friskvårdsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 636-3006
- NÄTT Träningscenter
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-21
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet under namnet Nätt Träningscenter. Verksamheten består av friskvårdsverksamhet med ett helhetskoncept för livsstilsförändring och beteendeförändring inom motion/träning, kost och ätbeteende samt metal träning med målet mot ett friskare och hälsosammare liv. Företaget har sitt säte i Linköping.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.