sv SE SEK NORMALFORM 2019-09-01 2020-08-31 true 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF Återbetalning villkorat aktieägartillskott 556809-9450 2019-09-01 2020-08-31 556809-9450 2020-08-31 556809-9450 2018-09-01 2019-08-31 556809-9450 2019-08-31 556809-9450 2017-09-01 2018-08-31 556809-9450 2018-08-31 556809-9450 2016-09-01 2017-08-31 556809-9450 2017-08-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(7)
Årsredovisning
X-Hälsocenter AB
556809-9450

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-09-01 - 2020-08-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 4
- Balansräkning 5
- Noter 7
- Underskrifter 7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-02-20.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (7)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver verksamhet under namnet Nätt Träningscenter. Verksamheten består av friskvårdsverksamhet med ett
helhetskoncept för livsstilsförändring och beteendeförändring inom motion/träning, kost och ätbeteende samt metal
träning med målet mot ett friskare och hälsosammare liv.
Kunder består i dag till största delen av privatpersoner med även företag.
Företaget har sitt säte i Linköping.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Coronapandemin som började ta fart under räkenskapsåret har påverkade efterfrågan på företagets tjänster. Bolaget
har anpassat utbudet av tjänster för att minska påverkan av smittspridningen och därmed möjliggöra att bedriva en
säker verksamhet.


FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 100 000 -30 057 128
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning 128 -128
- Årets resultat 203 121
- Belopp vid årets utgång 100 000 -29 929 203 121

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat -29 929
Årets resultat 203 121
Summa 173 192


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Återbetalning villkorat aktieägartillskott 170 000
Balanseras i ny räkning 3 192
Summa 173 192

Aktieägaren har lämnat villkorat aktieägartillskott som uppgår till 227 (227) kkr.

3 (7)

Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

4 (7)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 1 248 900 1 055 162
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 248 900 1 055 162
Rörelsekostnader
Handelsvaror -74 794 -123 083
Övriga externa kostnader -520 720 -499 218
Personalkostnader 2 -432 208 -402 514
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -16 285 -16 286
Summa rörelsekostnader -1 044 007 -1 041 101
Rörelseresultat 204 893 14 061
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1 347 0
Räntekostnader och liknande resultatposter -3 119 -13 933
Summa finansiella poster -1 772 -13 933
Resultat efter finansiella poster 203 121 128
Resultat före skatt 203 121 128
Årets resultat 203 121 128
5 (7)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 38 071 54 356
Summa materiella anläggningstillgångar 38 071 54 356
Summa anläggningstillgångar 38 071 54 356
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Färdiga varor och handelsvaror 29 077 16 402
Summa varulager m.m. 29 077 16 402
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 51 840 126 980
Övriga fordringar 24 249 27 339
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 29 535 31 032
Summa kortfristiga fordringar 105 624 185 351
Kassa och bank
Kassa och bank 241 664 2 000
Summa kassa och bank 241 664 2 000
Summa omsättningstillgångar 376 365 203 753
SUMMA TILLGÅNGAR 414 436 258 109
6 (7)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 000 100 000
Summa bundet eget kapital 100 000 100 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat -29 929 -30 057
Årets resultat 203 121 128
Summa fritt eget kapital 173 192 -29 929
Summa eget kapital 273 192 70 071
Långfristiga skulder
Checkräkningskredit 0 28 304
Summa långfristiga skulder 0 28 304
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 11 835 25 913
Övriga skulder 35 809 24 821
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 93 600 109 000
Summa kortfristiga skulder 141 244 159 734
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 414 436 258 109
7 (7)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Materiella anläggningstillgångar

Procent År
Inventarier, verktyg och installationer 15 15

Not2Medelantalet anställda 2020-08-31 2019-08-31
Medelantalet anställda 1 1

Not3Inventarier, verktyg och installationer 2020-08-31 2019-08-31
Ingående anskaffningsvärden 108 570 108 570
Utgående anskaffningsvärden 108 570 108 570
Årets avskrivningar 16 285 16 286

Not4Ställda säkerheter 2020-08-31 2019-08-31
Företagsinteckningar 200 000 200 000
Summa ställda säkerheter 200 000 200 000

Not5Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Pandemin som började ta fart under räkenskapsåret har påverkat efterfrågan på företagets tjänster negativt även efter
räkenskapsårets utgång. Bolagets anpassning av utbudet av tjänster för att minska påverkan av smittspridningen och
därmed möjliggöra att bedriva en säker verksamhet har även i fortsättningen påverkat bolagets omsättning positivt.
Företaget har i nuläget kunnat bibehålla sin omsättning och arbetar fortsättningsvis med att anpassa verksamheten.