sv SE SEK NORMALFORM 2020-09-01 2021-08-31 true 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 556809-9450 2020-09-01 2021-08-31 556809-9450 2021-08-31 556809-9450 2019-09-01 2020-08-31 556809-9450 2020-08-31 556809-9450 2018-09-01 2019-08-31 556809-9450 2019-08-31 556809-9450 2017-09-01 2018-08-31 556809-9450 2018-08-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(7)
Årsredovisning
X-Hälsocenter AB
556809-9450

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-09-01 - 2021-08-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 4
- Balansräkning 5
- Noter 7
- Underskrifter 7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-02-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (7)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver verksamhet under namnet Nätt Träningscenter. Verksamheten består av friskvårdsverksamhet med ett
helhetskoncept för livsstilsförändring och beteendeförändring inom motion/träning, kost och ätbeteende samt metal
träning med målet mot ett friskare och hälsosammare liv.
Kunder består i dag till största delen av privatpersoner med även företag.
Företaget har sitt säte i .

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat negativt.
Företaget har tagit del av de statliga stöd som delats ut med anledning av coronapandemin.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2009-2108 1909-2008 1809-1908 1709-1808
Nettoomsättning 1 119 1 249 1 055 1 032
Resultat efter finansiella poster 97 203 1
Soliditet % 62 66 27 12

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 100 000 -29 929 203 121
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Återbetalning av aktieägartillskott -170 000
- Balanseras i ny räkning 203 121 -203 121
- Årets resultat 77 228
- Belopp vid årets utgång 100 000 3 192 77 228


Aktieägaren har lämnat villkorat aktieägartillskott som uppgår till 107 (277)kkr.

3 (7)

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 3 192
Årets resultat 77 228
Summa 80 420


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning 80 420
Summa 80 420
4 (7)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 1 118 941 1 248 900
Övriga rörelseintäkter 57 681 0
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 176 622 1 248 900
Rörelsekostnader
Handelsvaror -42 650 -74 794
Övriga externa kostnader -500 091 -520 720
Personalkostnader 2 -520 357 -432 208
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -16 286 -16 285
Summa rörelsekostnader -1 079 384 -1 044 007
Rörelseresultat 97 238 204 893
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0 1 347
Räntekostnader och liknande resultatposter -10 -3 119
Summa finansiella poster -10 -1 772
Resultat efter finansiella poster 97 228 203 121
Bokslutsdispositioner
Förändring av överavskrivningar -20 000 0
Summa bokslutsdispositioner -20 000 0
Resultat före skatt 77 228 203 121
Årets resultat 77 228 203 121
5 (7)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 21 785 38 071
Summa materiella anläggningstillgångar 21 785 38 071
Summa anläggningstillgångar 21 785 38 071
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Färdiga varor och handelsvaror 60 085 29 077
Summa varulager m.m. 60 085 29 077
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 37 467 51 840
Övriga fordringar 30 689 24 249
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 39 134 29 535
Summa kortfristiga fordringar 107 290 105 624
Kassa och bank
Kassa och bank 126 503 241 664
Summa kassa och bank 126 503 241 664
Summa omsättningstillgångar 293 878 376 365
SUMMA TILLGÅNGAR 315 663 414 436
6 (7)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 000 100 000
Summa bundet eget kapital 100 000 100 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 3 192 -29 929
Årets resultat 77 228 203 121
Summa fritt eget kapital 80 420 173 192
Summa eget kapital 180 420 273 192
Obeskattade reserver
Ackumulerade överavskrivningar 20 000 0
Summa obeskattade reserver 20 000 0
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 18 171 11 835
Övriga skulder 34 372 35 809
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 62 700 93 600
Summa kortfristiga skulder 115 243 141 244
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 315 663 414 436
7 (7)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Företaget har valt att redovisa hyresrabatter som erhållits pga. covid-19 enligt det allmänna rådet BFNAR 2020:1,
Bokföringsnämndens allmänna råd om vissa redovisningsfrågor med anledning av coronaviruset.


Materiella anläggningstillgångar

Procent År
Inventarier, verktyg och installationer 15 15

Not2Medelantalet anställda 2021-08-31 2020-08-31
Medelantalet anställda 1 1

Not3Inventarier, verktyg och installationer 2021-08-31 2020-08-31
Ingående anskaffningsvärden 108 570 108 570
Utgående anskaffningsvärden 108 570 108 570
Årets avskrivningar 16 286 16 285

Not4Ställda säkerheter 2021-08-31 2020-08-31
Företagsinteckningar 200 000 200 000
Summa ställda säkerheter 200 000 200 000

Not5Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet, styrelsen följer
noggrant utvecklingen för att kunna anpassa sig för nya förutsättningar.