sv SE SEK NORMALFORM 2021-09-01 2022-08-31 true 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 556809-9450 2021-09-01 2022-08-31 556809-9450 2022-08-31 556809-9450 2020-09-01 2021-08-31 556809-9450 2021-08-31 556809-9450 2019-09-01 2020-08-31 556809-9450 2020-08-31 556809-9450 2018-09-01 2019-08-31 556809-9450 2019-08-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(6)
Årsredovisning
X-Hälsocenter AB
556809-9450

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-09-01 - 2022-08-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 3
- Balansräkning 4
- Noter 6
- Underskrifter 6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-02-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (6)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver verksamhet under namnet Nätt Träningscenter. Verksamheten består av friskvårdsverksamhet med ett
helhetskoncept för livsstilsförändring och beteendeförändring inom motion/träning, kost och ätbeteende samt metal
träning med målet mot ett friskare och hälsosammare liv.
Kunder består i dag till största delen av privatpersoner med även företag.
Företaget har sitt säte i Linköping.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat negativt.
Företaget har tagit del av de statliga stöd som delats ut med anledning av coronapandemin.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2109-2208 2009-2108 1909-2008 1809-1908
Nettoomsättning 974 1 119 1 249 1 055
Resultat efter finansiella poster -241 97 203
Soliditet % 37 62 66 27

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 100 000 3 192 77 228
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning 77 228 -77 228
- Årets resultat -80 337
- Belopp vid årets utgång 100 000 80 419 -80 337

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 80 419
Årets resultat -80 337
Summa 82


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning 82
Summa 82
3 (6)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 973 555 1 118 941
Övriga rörelseintäkter 57 681 57 681
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 031 236 1 176 622
Rörelsekostnader
Handelsvaror -68 824 -42 650
Övriga externa kostnader -501 748 -500 091
Personalkostnader 2 -682 680 -520 357
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -16 285 -16 286
Summa rörelsekostnader -1 269 537 -1 079 384
Rörelseresultat -238 301 97 238
Finansiella poster
Räntekostnader och liknande resultatposter -3 036 -10
Summa finansiella poster -3 036 -10
Resultat efter finansiella poster -241 337 97 228
Bokslutsdispositioner
Erhållna koncernbidrag 141 000 0
Förändring av överavskrivningar 20 000 -20 000
Summa bokslutsdispositioner 161 000 -20 000
Resultat före skatt -80 337 77 228
Årets resultat -80 337 77 228
4 (6)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 5 500 21 785
Summa materiella anläggningstillgångar 5 500 21 785
Summa anläggningstillgångar 5 500 21 785
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Färdiga varor och handelsvaror 44 065 60 085
Summa varulager m.m. 44 065 60 085
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 34 029 37 467
Fordringar hos koncernföretag 141 000 0
Övriga fordringar 11 816 30 689
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 30 234 39 134
Summa kortfristiga fordringar 217 079 107 290
Kassa och bank
Kassa och bank 2 000 126 503
Summa kassa och bank 2 000 126 503
Summa omsättningstillgångar 263 144 293 878
SUMMA TILLGÅNGAR 268 644 315 663
5 (6)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 000 100 000
Summa bundet eget kapital 100 000 100 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 80 419 3 192
Årets resultat -80 337 77 228
Summa fritt eget kapital 82 80 420
Summa eget kapital 100 082 180 420
Obeskattade reserver
Ackumulerade överavskrivningar 0 20 000
Summa obeskattade reserver 0 20 000
Långfristiga skulder
Checkräkningskredit 47 040 0
Summa långfristiga skulder 47 040 0
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 12 900 18 171
Skatteskulder 9 773 0
Övriga skulder 38 849 34 372
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 60 000 62 700
Summa kortfristiga skulder 121 522 115 243
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 268 644 315 663
6 (6)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Företaget har valt att redovisa hyresrabatter som erhållits pga. covid-19 enligt det allmänna rådet BFNAR 2020:1,
Bokföringsnämndens allmänna råd om vissa redovisningsfrågor med anledning av coronaviruset.


Materiella anläggningstillgångar

Procent År
Inventarier, verktyg och installationer 15 15

Not2Medelantalet anställda 2022-08-31 2021-08-31
Medelantalet anställda 1 1

Not3Inventarier, verktyg och installationer 2022-08-31 2021-08-31
Ingående anskaffningsvärden 108 570 108 570
Utgående anskaffningsvärden 108 570 108 570
Årets avskrivningar 16 285 16 286

Not4Ställda säkerheter 2022-08-31 2021-08-31
Företagsinteckningar 200 000 200 000
Summa ställda säkerheter 200 000 200 000