se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember true se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 556809-9450 2022-09-01 2023-08-31 556809-9450 2023-08-31 556809-9450 2021-09-01 2022-08-31 556809-9450 2022-08-31 556809-9450 2020-09-01 2021-08-31 556809-9450 2021-08-31 556809-9450 2019-09-01 2020-08-31 556809-9450 2020-08-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(6)
Årsredovisning
X-Hälsocenter AB
556809-9450

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-09-01 – 2023-08-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 3
- Balansräkning 4
- Noter 6
- Underskrifter 6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-02-24.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (6)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver verksamhet under namnet Nätt Träningscenter. Verksamheten består av friskvårdsverksamhet med ett
helhetskoncept för livsstilsförändring och beteendeförändring inom motion/träning, kost och ätbeteende samt metal
träning med målet mot ett friskare och hälsosammare liv.
Kunder består i dag till största delen av privatpersoner med även företag.
Företaget har sitt säte i Linköping.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Styrelsen har upprättat en kontrollbalansräkning per 2023-08-31, där framkom det att aktiekapitalet ej var förbrukat.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2209-2308 2109-2208 2009-2108 1909-2008
Nettoomsättning 939 974 1 119 1 249
Resultat efter finansiella poster -85 -241 97 203
Soliditet % 6 37 62 66

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 100 000 80 419 -80 337
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning -80 337 80 337
- Årets resultat -85 170
- Belopp vid årets utgång 100 000 82 -85 170

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 82
Årets resultat -85 170
Summa -85 088


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning -85 088
Summa -85 088
3 (6)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 938 710 973 555
Övriga rörelseintäkter 0 57 681
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 938 710 1 031 236
Rörelsekostnader
Handelsvaror -61 225 -68 824
Övriga externa kostnader -554 568 -501 748
Personalkostnader 2 -397 315 -682 680
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -5 036 -16 285
Summa rörelsekostnader -1 018 144 -1 269 537
Rörelseresultat -79 434 -238 301
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 3 0
Räntekostnader och liknande resultatposter -5 739 -3 036
Summa finansiella poster -5 736 -3 036
Resultat efter finansiella poster -85 170 -241 337
Bokslutsdispositioner
Erhållna koncernbidrag 0 141 000
Förändring av överavskrivningar 0 20 000
Summa bokslutsdispositioner 0 161 000
Resultat före skatt -85 170 -80 337
Årets resultat -85 170 -80 337
4 (6)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 464 5 500
Summa materiella anläggningstillgångar 464 5 500
Summa anläggningstillgångar 464 5 500
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Färdiga varor och handelsvaror 20 827 44 065
Summa varulager m.m. 20 827 44 065
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 14 699 34 029
Fordringar hos koncernföretag 141 000 141 000
Övriga fordringar 32 890 11 816
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 27 762 30 234
Summa kortfristiga fordringar 216 351 217 079
Kassa och bank
Kassa och bank 2 000 2 000
Summa kassa och bank 2 000 2 000
Summa omsättningstillgångar 239 178 263 144
SUMMA TILLGÅNGAR 239 642 268 644
5 (6)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 000 100 000
Summa bundet eget kapital 100 000 100 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 82 80 419
Årets resultat -85 170 -80 337
Summa fritt eget kapital -85 088 82
Summa eget kapital 14 912 100 082
Långfristiga skulder
Checkräkningskredit 0 47 040
Summa långfristiga skulder 0 47 040
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit 62 409 0
Leverantörsskulder 17 094 12 900
Skatteskulder 0 9 773
Övriga skulder 85 227 38 849
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 60 000 60 000
Summa kortfristiga skulder 224 730 121 522
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 239 642 268 644
6 (6)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).



Materiella anläggningstillgångar

Procent År
Inventarier, verktyg och installationer 15 15

Not2Medelantalet anställda 2023-08-31 2022-08-31
Medelantalet anställda 1 1

Not3Inventarier, verktyg och installationer 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärden 108 570 108 570
Utgående anskaffningsvärden 108 570 108 570
Årets avskrivningar 5 036 16 285

Not4Ställda säkerheter 2023-08-31 2022-08-31
Företagsinteckningar 200 000 200 000
Summa ställda säkerheter 200 000 200 000

Not5Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Styrelsen har beslutat att avveckla stora delar av veksamheten per 2024-01-31. Bolaget kommer därefter ha en väldigt
liten omsättning.