Start › Västernorrlands län › Sundsvall
Medhal Invest AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 | 5 | 1 | 1 |
| Nettoomsättning | 8 | 5 | 1 | 1 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 22 | 15 | 16 | 36 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 22 | 15 | 16 | 36 |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | – |
| Rörelseresultat | −14 | −11 | −15 | −35 |
| Finansiella poster | 10 | −79 | 15 | −132 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 15 | 9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 90 | 0 | 141 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −90 | 0 | −167 |
| Bokslutsdispositioner | 10 | 80 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 10 | 80 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 | −10 | 0 | −167 |
| Årets resultat | 6 | −10 | 0 | −167 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 661 | 4 660 | 4 671 | 4 674 |
| Anläggningstillgångar | 4 614 | 4 614 | 4 614 | 4 614 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 614 | 4 614 | 4 614 | 4 614 |
| Andelar i koncernföretag | 4 414 | 4 414 | 4 414 | 4 414 |
| Fordringar hos koncernföretag | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Omsättningstillgångar | 47 | 45 | 56 | 59 |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 9 | 15 | 7 |
| Kundfordringar | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 20 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 8 | 15 | 6 |
| Kassa och bank | 25 | 36 | 41 | 53 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 661 | 4 660 | 4 671 | 4 674 |
| Eget kapital | 1 029 | 1 023 | 1 033 | 1 033 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 004 | 998 | 1 008 | 1 008 |
| Balanserat resultat | 998 | 1 008 | 1 008 | 1 175 |
| Årets resultat | 6 | −10 | 0 | −167 |
| Långfristiga skulder | 3 629 | 3 629 | 3 629 | 3 629 |
| Skulder till koncernföretag | 1 829 | 1 829 | 1 829 | 1 829 |
| Övriga skulder | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 |
| Kortfristiga skulder | 3 | 8 | 9 | 12 |
| Leverantörsskulder | 3 | 2 | 2 | 1 |
| Övriga skulder | 0 | 6 | 7 | 10 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 1 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 1 175 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökade kostnader medförde ökad prissättning mot dotterbolag för redovisningstjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökade redovisningsintäkter för hantering av dotterföretag
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 414 | 4 414 | 4 414 | 4 414 |
| Årets inköp | – | – | – | 4 414 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Årets inköp | – | – | – | 200 |
Om bolaget
- Adress
- VÄXTHUSSTIGEN 12 A, 852 40 SUNDSVALL
- Registrerat
- 2021-12-06
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5872-8320
- MEDHAL INVEST AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-23
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska äga och förvalta andra bolag samt placera i värdepapper och andra tillgångar med säte i Sundsvall.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.