SRC Fastighet AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 768 | 1 681 | 1 750 | 2 050 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 1 768 | 1 681 | 1 748 | 2 050 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 331 | 1 532 | 885 | 1 636 | 1 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 1 282 | 1 482 | 836 | 1 433 | 1 | 8 |
| Personalkostnader | 2 | 3 | 6 | 152 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 47 | 42 | 51 | – | – |
| Rörelseresultat | 438 | 149 | 866 | 414 | −1 | −8 |
| Finansiella poster | −432 | −530 | −638 | −537 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 432 | 530 | 638 | 538 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 | −381 | 228 | −123 | −1 | −8 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 450 | −200 | 125 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 450 | −200 | 125 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 | 69 | 28 | 2 | −1 | −8 |
| Skatt på årets resultat | 4 | 19 | 10 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 1 | 49 | 18 | 1 | −1 | −8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 744 | 12 238 | 10 888 | 11 299 | 2 378 | 42 |
| Anläggningstillgångar | 10 839 | 10 661 | 1 665 | 1 634 | 1 575 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 003 | 1 825 | 1 665 | 1 634 | 1 575 | 0 |
| Byggnader och mark | 1 773 | 1 586 | 1 623 | 1 634 | 1 575 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 230 | 240 | 42 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 836 | 8 836 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 8 836 | 8 836 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 905 | 1 577 | 9 223 | 9 666 | 803 | 42 |
| Kortfristiga fordringar | 574 | 642 | 9 141 | 9 101 | – | – |
| Kundfordringar | 9 | 127 | 102 | 171 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 322 | 386 | 8 836 | 8 836 | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 3 | 0 | 88 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 242 | 127 | 202 | 6 | – | – |
| Kassa och bank | 331 | 935 | 82 | 565 | 803 | 42 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 744 | 12 238 | 10 888 | 11 299 | 2 378 | 42 |
| Eget kapital | 112 | 110 | 61 | 43 | 41 | 42 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 62 | 60 | 11 | −7 | −9 | −8 |
| Balanserat resultat | 60 | 11 | −7 | −9 | −8 | 0 |
| Årets resultat | 1 | 49 | 18 | 1 | −1 | −8 |
| Avsättningar | – | – | – | 0 | 425 | 0 |
| Långfristiga skulder | 11 097 | 11 329 | 10 350 | 10 625 | 1 544 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 11 097 | 11 329 | 10 350 | 10 625 | 1 544 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 535 | 798 | 477 | 632 | 368 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 232 | 232 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 113 | 173 | 30 | 30 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 139 | 256 | 197 | 17 | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 52 | 106 | 171 | – | – |
| Övriga skulder | 41 | 36 | 98 | 69 | 32 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 49 | 46 | 345 | 337 | 0 |
| Ställda säkerheter | 11 600 | 11 600 | 10 750 | 10 750 | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 11 600 | 11 600 | 10 750 | 10 750 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −9 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 935 | 1 710 | 1 710 | 1 684 | 1 575 |
| Årets inköp | 225 | – | 26 | 110 | 1 575 |
| Ackumulerade avskrivningar | 162 | 125 | 88 | 51 | 0 |
| Årets avskrivningar | 37 | 37 | 37 | 51 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 255 | 255 | 48 | 0 |
| Årets inköp | – | 207 | 48 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 25 | 15 | 6 | 0 |
| Årets avskrivningar | 10 | 10 | 6 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- RUNGATAN 13, 214 59 MALMÖ
- Registrerat
- 2019-12-12
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5789-0170
- Helsingborg Närdingen 13 AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Helsingborgs kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fastigheten Helsingborg Närdingen 13. Företaget har sitt säte i Helsingborgs kommun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har inga väsentliga händelser under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.