Start › Stockholms län › Stockholm
Nacka Tollare 1:427 AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-06 | 2020-12 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 560 | 3 216 | 1 298 | 3 058 | – | – |
| Nettoomsättning | 3 517 | 3 216 | 1 298 | 3 058 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 43 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 712 | 1 912 | 625 | 1 638 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 468 | 631 | 153 | 347 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 44 | 82 | 15 | 432 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 199 | 1 199 | 458 | 859 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 848 | 1 304 | 673 | 1 420 | – | – |
| Finansiella poster | −1 962 | −934 | −416 | −994 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 962 | 934 | 416 | 994 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −114 | 370 | 257 | 426 | – | – |
| Resultat före skatt | −114 | 370 | 257 | 426 | – | – |
| Skatt på årets resultat | −70 | −70 | −6 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −44 | 440 | 263 | 426 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-06 | 2020-12 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 58 486 | 60 602 | 63 345 | 41 236 | 41 236 | 41 393 |
| Anläggningstillgångar | 58 373 | 59 573 | 60 772 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 58 373 | 59 573 | 60 772 | – | – | – |
| Byggnader och mark | 46 734 | 47 500 | 48 265 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 11 639 | 12 073 | 12 506 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 113 | 1 029 | 2 574 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 894 | 2 532 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 893 | 762 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 1 770 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 112 | 135 | 41 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 58 486 | 60 602 | 63 345 | – | – | – |
| Eget kapital | 20 130 | 20 524 | 20 084 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 16 550 | 16 820 | 17 090 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | 16 500 | 16 793 | 17 040 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 580 | 3 704 | 2 993 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 624 | 3 241 | 2 731 | – | – | – |
| Årets resultat | −44 | 440 | 263 | – | – | – |
| Avsättningar | 4 281 | 4 351 | 4 421 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 31 646 | 33 958 | 37 045 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 31 646 | 32 513 | 33 380 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 1 445 | 3 665 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 429 | 1 769 | 1 796 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 867 | 867 | 867 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 41 | 53 | 34 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 565 | – | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 957 | 849 | 895 | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 34 680 | 34 680 | 34 680 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-06 | 2020-12 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 350 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 350 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Verksamhetens art och inriktning
Företagets verksamhet är att investera i samhällsfastigheter genom att förvärva fastigheter, låta uppföra och anpassa byggnader för samhällsändamål samt i förkommande fall avyttra färdigställa utvecklingsfastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Vidare ska företaget även äga och förvalta samhällsfastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är i Stockholms län, Stockholms kommun. Bolaget ägs av Nordic Public Properties AB Org: 559287-6598
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
2020 avser: 2020-07-01-2021-06-30 2021 avser: 2021-07-01-2021-12-31 2022 avser: 2022-01-01-2022-12-31 2023 avser: 2023-01-01-2023-12-31
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för NPP Tollare 1:427 AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NPP Tollare 1:427 ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till NPP Tollare 1:427 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Verksamhetens art och inriktning
Företagets verksamhet är att investera i samhällsfastigheter genom att förvärva fastigheter, låta uppföra och anpassa byggnader för samhällsändamål samt i förkommande fall avyttra färdigställa utvecklingsfastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Vidare ska företaget även äga och förvalta samhällsfastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är i Stockholms län, Stockholms kommun. Bolaget ägs av Nordic Public Properties AB Org: 559287-6598
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för NPP Tollare 1:427 AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NPP Tollare 1:427 ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till NPP Tollare 1:427 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Verksamhetens art och inriktning
Företagets verksamhet är att investera i samhällsfastigheter genom att förvärva fastigheter, låta uppföra och anpassa byggnader för samhällsändamål samt i förkommande fall avyttra färdigställa utvecklingsfastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Vidare ska företaget även äga och förvalta samhällsfastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är i Stockholms län, Stockholms kommun. Företaget har under året bytt räkneskapsår detta år är endast 6 månader 210701-211231. Bolaget ägs av Nordic Public Properties AB Org: 559287-6598
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för NPP Tollare 1:427 AB för räkenskapsåret 2021-07-01 -- 2021-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NPP Tollare 1:427 ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till NPP Tollare 1:427 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 809 | 27 809 | 27 809 | 27 809 | 27 809 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 855 | 1 430 | 1 005 | 792 | 367 |
| Årets avskrivningar | 425 | 425 | 213 | 425 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 20 781 | 21 121 | 21 461 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 532 | 13 532 | 13 532 | 13 532 | 13 532 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 893 | 1 459 | 1 026 | 809 | 375 |
| Årets avskrivningar | 434 | 434 | 217 | 434 | – |
Om bolaget
- Adress
- FILIAL SVERIGE, 105 39 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-11-27
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5270-2081
- NPP Tollare 1:427 AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K3
- Revision
- Ja (2024-05-08)
- Årsstämma
- 2024-05-08
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.