Start › Västerbottens län › Umeå
Chalana AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 247 | 1 061 | 1 016 | 992 | 971 | 893 | 830 | 717 | 1 418 |
| Nettoomsättning | 1 247 | 1 061 | 1 016 | 992 | 971 | 893 | 830 | 717 | 1 418 |
| Rörelsekostnader | 520 | 635 | 419 | 371 | 469 | 393 | 577 | 2 256 | 1 425 |
| Råvaror och förnödenheter | 374 | 534 | 316 | 248 | 356 | 274 | 456 | 632 | 348 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 104 |
| Övriga externa kostnader | 37 | 26 | 28 | 47 | 37 | 49 | 53 | 71 | 241 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 484 | 596 |
| Av- och nedskrivningar | 110 | 75 | 75 | 75 | 75 | 69 | 68 | 68 | 136 |
| Rörelseresultat | 727 | 426 | 597 | 621 | 502 | 500 | 253 | −1 538 | −7 |
| Finansiella poster | −53 | −87 | −84 | −34 | – | – | 0 | −69 | −177 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 12 | 16 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 54 | 99 | 100 | 34 | – | – | 0 | 69 | 177 |
| Resultat efter finansiella poster | 674 | 339 | 513 | 587 | 502 | 500 | 253 | −1 608 | −184 |
| Bokslutsdispositioner | −639 | −297 | −471 | −545 | −460 | −464 | −218 | 1 642 | 257 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 40 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 642 | 410 |
| Lämnade koncernbidrag | 639 | 297 | 471 | 545 | 460 | 464 | 218 | 0 | 193 |
| Resultat före skatt | 35 | 42 | 42 | 42 | 42 | 36 | 35 | 34 | 74 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Årets resultat | 35 | 42 | 42 | 42 | 42 | 36 | 35 | 34 | 72 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 220 | 9 877 | 9 826 | 9 723 | 7 684 | 7 696 | 7 009 | 7 050 | 7 164 |
| Anläggningstillgångar | 8 948 | 8 627 | 8 102 | 8 085 | 7 612 | 7 617 | 6 925 | 6 953 | 7 021 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 948 | 8 627 | 8 102 | 8 085 | 7 612 | 7 617 | 6 925 | 6 953 | 7 021 |
| Byggnader och mark | 8 948 | 7 236 | 7 311 | 7 386 | 7 461 | 7 536 | 6 885 | 6 953 | 7 021 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 1 391 | 792 | 699 | 151 | 81 | 39 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 272 | 1 250 | 1 724 | 1 638 | 72 | 79 | 85 | 97 | 143 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 907 | 730 | 555 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 907 | 730 | 555 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 272 | 344 | 994 | 1 083 | 72 | 79 | 85 | 97 | 143 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 220 | 9 877 | 9 826 | 9 723 | 7 684 | 7 696 | 7 009 | 7 050 | 7 164 |
| Eget kapital | 503 | 468 | 425 | 383 | 341 | 299 | 263 | 228 | 194 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 453 | 418 | 375 | 333 | 291 | 249 | 213 | 178 | 144 |
| Balanserat resultat | 418 | 375 | 333 | 291 | 249 | 213 | 178 | 144 | 71 |
| Årets resultat | 35 | 42 | 42 | 42 | 42 | 36 | 35 | 34 | 72 |
| Långfristiga skulder | 8 486 | 9 133 | 9 153 | 9 173 | 7 203 | 7 203 | 6 639 | 6 650 | 6 857 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 160 | 1 930 | 1 950 | 1 970 | – | – | – | 0 | 5 507 |
| Skulder till koncernföretag | 7 326 | 7 203 | 7 203 | 7 203 | 7 203 | 7 203 | 6 639 | 6 650 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 350 |
| Kortfristiga skulder | 232 | 276 | 248 | 167 | 140 | 193 | 107 | 172 | 114 |
| Skulder till kreditinstitut | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 82 | 170 | 143 | 64 | 55 | 119 | 36 | 13 | 35 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 56 | 0 |
| Skatteskulder | 3 | 5 | 7 | 3 | 2 | 5 | 5 | −15 | −29 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 89 | 81 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 127 | 81 | 77 | 80 | 82 | 68 | 65 | 29 | 27 |
| Ställda säkerheter | 4 959 | 4 959 | 4 959 | 4 959 | – | – | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 4 959 | 4 959 | 4 959 | 4 959 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 333 | 291 | 249 | 213 | 178 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
I år finns inga lönekostnader i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 823 | 8 002 | 8 002 | 8 002 | 7 303 | 7 850 | 7 281 | 7 281 | 7 281 |
| Årets inköp | 1 822 | – | 93 | 699 | 151 | 720 | – | – | 7 281 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | – | – | – | 465 | 396 | 328 | 260 |
| Årets avskrivningar | 110 | 75 | 75 | – | 75 | 69 | 68 | 68 | 136 |
Om bolaget
- Adress
- SÖDRA MAJORSGATAN 4 A, 903 36 UMEÅ
- Registrerat
- 2016-11-03
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 127-1295
- Chalana AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Chalana AB bildades år 2016. Bolaget äger och förvaltar en näringsfastighet. Företaget har sitt säte i Umeå.
Väsentliga händelser
En tillbyggnad om två lägnheter i fastigheten har gjorts klar under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.