Start › Uppsala län › Bålsta
EL Supporten i Bålsta AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 879 | 1 917 | 2 102 | 2 014 | 1 720 | 1 789 | 1 897 | 2 324 | 2 405 | 2 500 |
| Nettoomsättning | 1 856 | 1 917 | 2 094 | 2 008 | 1 699 | 1 763 | 1 897 | 2 324 | 2 405 | 2 498 |
| Övriga rörelseintäkter | 23 | 0 | 8 | 6 | 21 | 27 | – | 0 | 1 | 2 |
| Rörelsekostnader | 1 841 | 1 843 | 1 878 | 1 987 | 1 690 | 1 751 | 1 866 | 2 309 | 2 386 | 2 501 |
| Råvaror och förnödenheter | 608 | 715 | 650 | 706 | 664 | 690 | 573 | 1 143 | 821 | 926 |
| Övriga externa kostnader | 339 | 297 | 289 | 478 | 433 | 423 | 377 | 343 | 436 | 363 |
| Personalkostnader | 789 | 809 | 918 | 789 | 590 | 602 | 879 | 793 | 1 086 | 1 184 |
| Av- och nedskrivningar | 105 | 21 | 21 | 14 | 2 | 18 | 20 | 29 | 43 | 28 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 19 | 18 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 38 | 74 | 224 | 27 | 31 | 39 | 31 | 15 | 20 | −1 |
| Finansiella poster | −4 | −7 | −14 | −7 | −12 | −8 | −7 | −6 | −9 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 7 | 14 | 9 | 13 | 10 | 9 | 7 | 9 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 34 | 67 | 211 | 21 | 19 | 31 | 24 | 9 | 10 | −4 |
| Bokslutsdispositioner | −10 | −16 | −15 | – | 0 | −10 | 0 | −4 | −5 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −10 | −16 | −15 | – | 0 | −10 | 0 | −4 | −5 | 0 |
| Resultat före skatt | 24 | 51 | 196 | 21 | 19 | 21 | 24 | 5 | 5 | −4 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 15 | 40 | 4 | 4 | 6 | 13 | 4 | 3 | 1 |
| Årets resultat | 17 | 36 | 155 | 16 | 15 | 15 | 11 | 1 | 2 | −5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 449 | 681 | 725 | 590 | 637 | 671 | 597 | 388 | 504 | 717 |
| Anläggningstillgångar | 677 | 148 | 169 | 158 | 100 | 102 | 139 | 168 | 127 | 90 |
| Materiella anläggningstillgångar | 677 | 148 | 169 | 158 | 100 | 102 | 139 | 168 | 127 | 90 |
| Byggnader och mark | 635 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 43 | 148 | 169 | 158 | 100 | 102 | 139 | 168 | 127 | 90 |
| Omsättningstillgångar | 771 | 533 | 556 | 432 | 537 | 569 | 458 | 220 | 377 | 627 |
| Varulager m.m. | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Förskott till leverantörer | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 591 | 494 | 541 | 396 | 506 | 562 | 341 | 213 | 192 | 592 |
| Kundfordringar | 429 | 408 | 514 | 234 | 148 | 202 | 125 | 110 | 153 | 514 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 123 | – | 0 | 65 | 273 | 262 | 164 | 69 | – | – |
| Övriga fordringar | 15 | 62 | 3 | 74 | 61 | 73 | 28 | 5 | 2 | 79 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 29 | 37 | 0 |
| Kassa och bank | 172 | 31 | 7 | 28 | 24 | 5 | 115 | 6 | 183 | 34 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 449 | 681 | 725 | 590 | 637 | 671 | 597 | 388 | 504 | 717 |
| Eget kapital | 444 | 426 | 391 | 235 | 219 | 204 | 190 | 179 | 177 | 175 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 394 | 376 | 341 | 185 | 169 | 154 | 140 | 129 | 127 | 125 |
| Balanserat resultat | 376 | 341 | 185 | 169 | 154 | 140 | 129 | 127 | 125 | 130 |
| Årets resultat | 17 | 36 | 155 | 16 | 15 | 15 | 11 | 1 | 2 | −5 |
| Obeskattade reserver | 60 | 50 | 34 | 19 | 19 | 19 | 9 | 9 | 5 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 60 | 50 | 34 | 19 | 19 | 19 | 9 | 9 | 5 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 945 | 205 | 300 | 335 | 399 | 448 | 398 | 201 | 322 | 541 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | 0 | 39 | 80 | 90 |
| Förskott från kunder | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Leverantörsskulder | 69 | 119 | 87 | 103 | 129 | 126 | 34 | 96 | 104 | 185 |
| Skatteskulder | −8 | 2 | 27 | −9 | −10 | −7 | 0 | −10 | −10 | 25 |
| Övriga skulder | 984 | 186 | 280 | 307 | 279 | 233 | 269 | 74 | 147 | 233 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −101 | −103 | −95 | −67 | 0 | 95 | 95 | – | 0 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 154 | 140 | 129 | 127 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 635 | 0 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 62 | 361 | 361 | 329 | 257 | 257 | 276 | 285 | 215 | 135 |
| Årets inköp | – | 0 | 32 | 72 | 0 | 0 | 9 | 70 | 80 | 135 |
| Försäljningar och utrangeringar | 299 | 0 | – | – | 0 | 19 | 18 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 19 | 213 | 192 | 171 | 157 | 155 | 137 | 117 | 88 | 45 |
| Årets avskrivningar | 105 | 21 | 21 | 14 | 2 | 18 | 20 | 29 | 43 | 45 |
| Återförda avskrivningar | 299 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KVARTSVÄGEN 1, 746 41 BÅLSTA
- Registrerat
- 2015-03-16
- Bransch
- Elinstallationer
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva el-installationer samt bygg och fastighetservice och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 799-8727
- El Supporten AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala län, Håbo Kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-28
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom el-installation samt bygg och fastighetservice.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under eller efter räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.