EL Supporten i Bålsta AB
559007-41821 (6)
Årsredovisning
EL Supporten i Bålsta AB
Organisationsnummer:
559007-4182
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-06-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41822 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver verksamhet inom el - installation samt bygg och fastighetservice. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under eller efter räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 | 2017-01-01 -2017-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 762 686 | 1 897 488 | 2 324 147 | 2 404 630 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 30 741 | 23 885 | 9 232 | 10 350 |
| Soliditet (%) | | 32,6 | 33,0 | 47,8 | 36 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 128 599 | 10 940 | 189 539 |
| Balanseras i ny räkning | | 10 940 | -10 940 | 0 |
| Årets resultat | | | 14 628 | 14 628 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 139 539 | 14 628 | 204 167 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 139 539 | | | |
| Årets resultat | | 14 628 | | | |
| Summa | | 154 167 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 154 167 | | | |
| Summa | | 154 167 | | | |
| | | | | |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41823 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 762 686 | 1 897 488 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 26 661 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 789 347 | 1 897 488 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -690 140 | -573 005 |
| Övriga externa kostnader | | | | -422 588 | -376 659 |
| Personalkostnader | | | 2 | -601 686 | -878 664 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -17 675 | -20 000 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -18 700 | -18 000 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 750 789 | -1 866 328 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 38 558 | 31 160 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 975 | 1 253 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -9 792 | -8 528 |
| Summa finansiella poster | | | | -7 817 | -7 275 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 30 741 | 23 885 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -9 813 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -9 813 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 20 928 | 23 885 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -6 300 | -12 945 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 14 628 | 10 940 |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41824 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 102 375 | 138 750 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 102 375 | 138 750 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 102 375 | 138 750 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Förskott till leverantörer | | | | 2 185 | 1 403 |
| Summa varulager m.m. | | | | 2 185 | 1 403 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 202 470 | 125 472 |
| Övriga fordringar | | | | 72 768 | 27 992 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | | | | 262 352 | 163 609 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 24 000 | 24 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 561 590 | 341 073 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 4 959 | 115 373 |
| Summa kassa och bank | | | | 4 959 | 115 373 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 568 734 | 457 849 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 671 109 | 596 599 |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41825 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 139 539 | 128 599 |
| Årets resultat | | | | 14 628 | 10 940 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 154 167 | 139 539 |
| Summa eget kapital | | | | 204 167 | 189 539 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 19 004 | 9 191 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 19 004 | 9 191 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Förskott från kunder | | | | 868 | 868 |
| Leverantörsskulder | | | | 126 470 | 33 704 |
| Skatteskulder | | | | -7 091 | -447 |
| Övriga skulder | | | | 232 978 | 269 031 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 94 713 | 94 713 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 447 938 | 397 869 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 671 109 | 596 599 |
| | | | | |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41826 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | 5 | år | | |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2020-01-01 - 2020-12-31 | 2019-01-01 - 2019-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 2 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 275 750 | 285 000 |
| Inköp | | | | 0 | 8 750 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -18 700 | -18 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 257 050 | 275 750 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -137 000 | -117 000 |
| Årets avskrivningar | | | | -17 675 | -20 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -154 675 | -137 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 102 375 | 138 750 |