EL Supporten i Bålsta AB
559007-41821 (6)
Årsredovisning
EL Supporten i Bålsta AB
Organisationsnummer:
559007-4182
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Uppsala län, Håbo Kommun
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-06-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41822 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver verksamhet inom el - installation samt bygg och fastighetservice. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under eller efter räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 2 008 278 | 1 699 121 | 1 762 686 | 1 897 488 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 20 599 | 18 667 | 30 741 | 23 885 |
| Soliditet (%) | | 42,5 | 36,7 | 32,6 | 33,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 154 167 | 14 802 | 218 969 |
| Balanseras i ny räkning | | 14 802 | -14 802 | 0 |
| Årets resultat | | | 16 337 | 16 337 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 168 969 | 16 337 | 235 306 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 168 969 | | | |
| Årets resultat | | 16 337 | | | |
| Summa | | 185 306 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 185 306 | | | |
| Summa | | 185 306 | | | |
| | | | | |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41823 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 2 008 278 | 1 699 121 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 5 841 | 21 183 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 014 119 | 1 720 304 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -706 284 | -664 274 |
| Övriga externa kostnader | | | | -477 532 | -433 156 |
| Personalkostnader | | | 2 | -788 673 | -589 966 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -14 400 | -2 375 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 986 889 | -1 689 771 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 27 230 | 30 533 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 2 277 | 1 490 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -8 908 | -13 356 |
| Summa finansiella poster | | | | -6 631 | -11 866 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 20 599 | 18 667 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 20 599 | 18 667 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -4 262 | -3 865 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 16 337 | 14 802 |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41824 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 157 600 | 100 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 157 600 | 100 000 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 157 600 | 100 000 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Förskott till leverantörer | | | | 8 090 | 8 090 |
| Summa varulager m.m. | | | | 8 090 | 8 090 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 233 692 | 147 918 |
| Övriga fordringar | | | | 74 138 | 61 210 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | | | | 64 518 | 272 529 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 24 000 | 24 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 396 348 | 505 657 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 27 619 | 23 667 |
| Summa kassa och bank | | | | 27 619 | 23 667 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 432 057 | 537 414 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 589 657 | 637 414 |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41825 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 168 969 | 154 167 |
| Årets resultat | | | | 16 337 | 14 802 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 185 306 | 168 969 |
| Summa eget kapital | | | | 235 306 | 218 969 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 19 004 | 19 004 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 19 004 | 19 004 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Förskott från kunder | | | | 868 | 868 |
| Leverantörsskulder | | | | 103 211 | 129 440 |
| Skatteskulder | | | | -9 129 | -9 526 |
| Övriga skulder | | | | 307 160 | 278 659 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | -66 763 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 335 347 | 399 441 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 589 657 | 637 414 |
| | | | | |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41826 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 2 | 2 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 257 050 | 257 050 |
| Inköp | | | | 72 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 329 050 | 257 050 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -157 050 | -154 675 |
| Årets avskrivningar | | | | -14 400 | -2 375 |
| Utgående avskrivningar | | | | -171 450 | -157 050 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 157 600 | 100 000 |