EL Supporten i Bålsta AB
559007-41821 (6)
Årsredovisning
EL Supporten i Bålsta AB
Organisationsnummer:
559007-4182
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Uppsala län, Håbo Kommun
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-06-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41822 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver verksamhet inom el - installation samt bygg och fastighetservice. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under eller efter räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 2 093 782 | 2 008 278 | 1 699 121 | 1 762 686 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 210 528 | 20 599 | 18 667 | 30 741 |
| Soliditet (%) | | 57,6 | 42,5 | 36,7 | 32,6 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 168 969 | 16 337 | 235 306 |
| Balanseras i ny räkning | | 16 337 | -16 337 | 0 |
| Årets resultat | | | 155 261 | 155 261 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 185 306 | 155 261 | 390 567 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 185 306 | | | |
| Årets resultat | | 155 261 | | | |
| Medel att disponera | | 340 567 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 340 567 | | | |
| Summa | | 340 567 | | | |
| | | | | |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41823 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 2 093 782 | 2 008 278 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 8 271 | 5 841 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 102 053 | 2 014 119 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -649 812 | -706 284 |
| Övriga externa kostnader | | | | -288 600 | -477 532 |
| Personalkostnader | | | 2 | -918 382 | -788 673 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -20 780 | -14 400 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 877 574 | -1 986 889 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 224 479 | 27 230 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 197 | 2 277 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -14 148 | -8 908 |
| Summa finansiella poster | | | | -13 951 | -6 631 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 210 528 | 20 599 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -14 809 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -14 809 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 195 719 | 20 599 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -40 458 | -4 262 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 155 261 | 16 337 |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41824 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 168 720 | 157 600 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 168 720 | 157 600 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 168 720 | 157 600 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Förskott till leverantörer | | | | 8 090 | 8 090 |
| Summa varulager m.m. | | | | 8 090 | 8 090 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 514 071 | 233 692 |
| Övriga fordringar | | | | 3 292 | 74 138 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | | | | 0 | 64 518 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 24 000 | 24 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 541 363 | 396 348 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 6 625 | 27 619 |
| Summa kassa och bank | | | | 6 625 | 27 619 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 556 078 | 432 057 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 724 798 | 589 657 |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41825 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 185 306 | 168 969 |
| Årets resultat | | | | 155 261 | 16 337 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 340 567 | 185 306 |
| Summa eget kapital | | | | 390 567 | 235 306 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 33 813 | 19 004 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 33 813 | 19 004 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Förskott från kunder | | | | 868 | 868 |
| Leverantörsskulder | | | | 87 031 | 103 211 |
| Skatteskulder | | | | 27 067 | -9 129 |
| Övriga skulder | | | | 280 481 | 307 160 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | -95 029 | -66 763 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 300 418 | 335 347 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 724 798 | 589 657 |
| | | | | |
EL Supporten i Bålsta AB
559007-41826 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 2 | 2 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 329 050 | 257 050 |
| Inköp | | | | 31 900 | 72 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 360 950 | 329 050 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -171 450 | -157 050 |
| Årets avskrivningar | | | | -20 780 | -14 400 |
| Utgående avskrivningar | | | | -192 230 | -171 450 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 168 720 | 157 600 |