Start › Stockholms län › STOCKHOLM
Bergmästaren 16 AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 279 | 2 095 | 2 087 | 2 239 | 1 485 | 881 | 904 | 876 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 1 805 | 1 648 | 1 237 | 881 | 904 | 876 |
| Övriga rörelseintäkter | 74 | 113 | 152 | 250 | 122 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 958 | 813 | 734 | 945 | 770 | 432 | 297 | 278 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 388 | 379 | 342 | 178 | 204 | 172 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 45 | 12 | 12 | 93 | 84 | 26 | 15 |
| Personalkostnader | 225 | 239 | 192 | 415 | 200 | 101 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 160 | 151 | 143 | 139 | 136 | 68 | 67 | 91 |
| Rörelseresultat | 1 321 | 1 282 | 1 353 | 1 294 | 715 | 449 | 607 | 598 |
| Finansiella poster | −400 | −206 | −227 | −199 | −104 | −81 | −88 | −105 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 480 | 742 | 890 | 426 | 270 | 172 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 880 | 948 | 1 118 | 625 | 374 | 253 | 88 | 105 |
| Resultat efter finansiella poster | 921 | 1 075 | 1 125 | 1 095 | 611 | 368 | 519 | 492 |
| Bokslutsdispositioner | −331 | −797 | −1 036 | −921 | −611 | 0 | −519 | −492 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −171 | −61 | – | – | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 8 | – | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 161 | 744 | 1 036 | 921 | 611 | 0 | 519 | 492 |
| Resultat före skatt | 590 | 278 | 89 | 174 | 0 | 368 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 105 | 39 | – | – | 0 | 79 | 0 | 0 |
| Övriga skatter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 484 | 239 | 89 | 174 | 0 | 289 | 0 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 20 139 | 18 732 | 19 501 | 19 453 | 17 219 | 9 923 | 6 851 | 5 668 |
| Anläggningstillgångar | 19 466 | 18 548 | 19 442 | 19 440 | 17 171 | 9 904 | 6 851 | 5 668 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | – | – | – | – | – | – | 6 851 | 5 668 |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 466 | 14 548 | 14 442 | 14 440 | 14 171 | 6 904 | 6 851 | 5 668 |
| Byggnader och mark | 19 466 | 14 548 | 14 442 | 14 440 | 14 171 | 6 904 | 6 851 | 5 668 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 4 000 | 5 000 | 5 000 | 3 000 | 3 000 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 4 000 | 5 000 | 5 000 | 3 000 | 3 000 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 674 | 147 | 59 | 14 | 48 | 18 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 674 | 147 | 59 | 13 | 48 | 18 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 674 | 147 | 59 | 13 | 35 | 5 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 13 | 13 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 20 139 | 18 732 | 19 501 | 19 453 | 17 219 | 9 923 | 6 851 | 5 668 |
| Eget kapital | 2 300 | 1 815 | 1 576 | 1 487 | 1 312 | 1 312 | 1 023 | 51 |
| Bundet eget kapital | 1 023 | 1 023 | 1 023 | 1 023 | 1 023 | 1 023 | 1 023 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Uppskrivningsfond | 973 | 973 | 973 | 973 | 973 | 973 | 973 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 277 | 793 | 553 | 464 | 290 | 290 | 1 | 1 |
| Balanserat resultat | 793 | 553 | 464 | 290 | 290 | 1 | 1 | 0 |
| Årets resultat | 484 | 239 | 89 | 174 | 0 | 289 | 0 | 0 |
| Obeskattade reserver | 232 | 61 | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 232 | 61 | – | – | – | – | – | – |
| Avsättningar | 265 | 265 | 265 | 265 | 265 | 265 | 265 | 0 |
| Långfristiga skulder | 6 945 | 7 080 | 8 018 | 7 977 | 14 505 | 7 925 | 5 044 | 5 120 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 8 674 | 4 600 | 4 544 | 4 620 |
| Skulder till koncernföretag | 2 431 | 2 550 | 4 021 | 3 860 | 2 910 | 0 | 500 | 500 |
| Övriga skulder | 4 514 | 4 530 | 3 997 | 4 117 | 2 921 | 3 325 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 398 | 9 511 | 9 643 | 9 725 | 1 137 | 421 | 519 | 498 |
| Skulder till kreditinstitut | 8 544 | 8 567 | 8 590 | 8 590 | 0 | −875 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | −418 | – | – | 0 | 217 | 312 | 304 |
| Skatteskulder | 169 | 136 | −117 | −33 | 102 | 83 | 4 | 4 |
| Övriga skulder | 211 | 258 | 963 | 879 | 824 | 881 | 97 | 97 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 474 | 969 | 206 | 289 | 211 | 115 | 107 | 93 |
| Ställda säkerheter | 18 892 | 18 892 | 13 892 | 13 892 | 13 092 | 8 892 | 4 892 | 4 892 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bergmästaren 16 AB äger och förvaltar fastigheterna Sala Bergmästaren 16 och Sala Rådhuset 22. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Bergmästaren 16 AB äger och förvaltar fastigheterna Sala Bergmästaren 16 och Sala Rådhuset 22. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Höjda elpriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
2023
Verksamhetens art och inriktning
Bergmästaren 16 AB äger och förvaltar fastigheterna Sala Bergmästaren 16 och Sala Rådhuset 22. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Höjda elpriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
2022
Verksamhetens art och inriktning
Bergmästaren 16 AB äger och förvaltar fastigheterna Sala Bergmästaren 16 och Sala Rådhuset 22. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Höjda elpriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
2021
Verksamhetens art och inriktning
Bergmästaren 16 AB äger och förvaltar fastigheten Sala Bergmästaren 16. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Verksamhetens art och inriktning
Bergmästaren 16 AB äger och förvaltar fastigheten Sala Bergmästaren 16. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Verksamhetens art och inriktning
Bergmästaren 16 AB äger och förvaltar fastigheten Sala Bergmästaren 16. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 19 616 | 14 538 | 14 281 | 14 136 | 13 729 | 6 326 | 6 204 | 6 192 |
| Årets inköp | 5 078 | 257 | 145 | 407 | 7 403 | 122 | 13 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 387 | 1 227 | 1 076 | 934 | 795 | 659 | 591 | 523 |
| Årets avskrivningar | 160 | 151 | 143 | 139 | 136 | 68 | 67 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 1 237 | 1 237 | 1 237 | 1 237 | 1 237 | 1 237 | 1 237 | 0 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 000 | 4 000 | 5 000 | 5 000 | 3 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 2 000 | 3 000 | 3 000 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 000 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 4 000 | 0 | – | – | – | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 204 | 6 192 | 6 192 |
| Årets inköp | 13 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 591 | 523 | 432 |
| Årets avskrivningar | 67 | 91 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 1 237 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- EYD 686G BILLO, 106 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-03-11
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Uthyrning av lägenheter och lokaler.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Örebro
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-30
- Programvara
- E-revisor.se
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.