Bergmästaren 16 AB
556925-46411 (9)
Årsredovisning
Bergmästaren 16 AB
Organisationsnummer: 556925-4641
Räkenskapsår:
2021-10-01 -
2022-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-11-22.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Bergmästaren 16 AB
556925-46412 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bergmästaren 16 AB äger och förvaltar fastigheterna Sala Bergmästaren 16 och Sala Rådhuset 22. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Systematisk rustning av lägenheterna pågår sedan en tid. |
| Viktiga externa faktorer som påverkat företagets ställning och resultat |
| Höjda elpriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 | 2019-10-01 -2020-09-30 | 2018-10-01 -2019-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 647 908 | 1 237 089 | 903 647 | 876 130 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 1 095 310 | 610 848 | 518 951 | 492 488 |
| Balansomslutning (kr) | | 19 453 211 | 17 219 022 | 0 | 0 |
| Soliditet (%) | | 7,6 | 7,6 | 14,9 | 0,9 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 972 560 | 289 722 | 48 | 1 312 330 |
| Balanseras i ny räkning | | | 48 | -48 | 0 |
| Årets resultat | | | | 174 448 | 174 448 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 972 560 | 289 770 | 174 448 | 1 486 778 |
Bergmästaren 16 AB
556925-46413 (9)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 289 770 | | | |
| Årets resultat | | 174 448 | | | |
| Summa | | 464 218 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 464 218 | | | |
| Summa | | 464 218 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Bergmästaren 16 AB
556925-46414 (9)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2021-10-01 | 2020-10-01 |
| | | 1 | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 647 908 | 1 237 089 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 341 568 | 126 164 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 249 958 | 122 030 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 239 434 | 1 485 283 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -379 038 | -341 634 |
| Övriga externa kostnader | | | | -11 735 | -92 882 |
| Personalkostnader | | | 2 | -415 215 | -199 646 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -139 009 | -135 917 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -944 997 | -770 079 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 294 437 | 715 204 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 426 027 | 270 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -625 154 | -374 356 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -199 127 | -104 356 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 095 310 | 610 848 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -920 862 | -610 800 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -920 862 | -610 800 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 174 448 | 48 |
| Årets resultat | | | | 174 448 | 48 |
Bergmästaren 16 AB
556925-46415 (9)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 14 439 647 | 14 171 223 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 14 439 647 | 14 171 223 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 5 000 000 | 3 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 5 000 000 | 3 000 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 19 439 647 | 17 171 223 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 13 189 | 35 074 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 12 623 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 13 189 | 47 697 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 375 | 102 |
| Summa kassa och bank | | | | 375 | 102 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 13 564 | 47 799 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 19 453 211 | 17 219 022 |
Bergmästaren 16 AB
556925-46416 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 972 560 | 972 560 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 022 560 | 1 022 560 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 289 770 | 289 722 |
| Årets resultat | | | | 174 448 | 48 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 464 218 | 289 770 |
| Summa eget kapital | | | | 1 486 778 | 1 312 330 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 264 794 | 264 794 |
| Summa avsättningar | | | | 264 794 | 264 794 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 7 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 8 674 000 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 3 860 130 | 2 909 941 |
| Övriga skulder | | | | 4 116 666 | 2 920 833 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 7 976 796 | 14 504 774 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 8 590 000 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | -32 958 | 101 956 |
| Övriga skulder | | | | 878 959 | 824 195 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 288 842 | 210 973 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 9 724 843 | 1 137 124 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 8 | 19 453 211 | 17 219 022 |
| | | | | |
Bergmästaren 16 AB
556925-46417 (9)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
| Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anska ningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 426 027 | 270 000 |
| Summa | | | | 426 027 | 270 000 |
| | | | | |
Bergmästaren 16 AB
556925-46418 (9)
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -12 500 | -5 466 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -612 654 | -368 890 |
| Summa | | | | -625 154 | -374 356 |
| | | | | |
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 13 728 550 | 6 325 600 |
| Inköp | | | | 407 433 | 7 402 950 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 14 135 983 | 13 728 550 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -794 681 | -658 764 |
| Årets avskrivningar | | | | -139 009 | -135 917 |
| Utgående avskrivningar | | | | -933 690 | -794 681 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 1 237 354 | 1 237 354 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 237 354 | 1 237 354 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 439 647 | 14 171 223 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 171 223 | 0 |
| Verkligt värde | | | | 28 100 000 | 0 |
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 3 000 000 | 0 |
| Tillkommande fordringar | | | | 2 000 000 | 3 000 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 000 000 | 3 000 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 5 000 000 | 3 000 000 |
| | | | | |
Bergmästaren 16 AB
556925-46419 (9)
| Not 7. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder kreditinstitut | | | | 0 | 4 600 000 |
| Reversskuld till moderbolag | | | | 2 500 000 | 500 000 |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även om det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 8. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 13 892 000 | 8 892 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 13 892 000 | 8 892 000 |
| | | | | |