Bergmästaren 16 AB
556925-46411 (10)
Årsredovisning
Bergmästaren 16 AB
Organisationsnummer: 556925-4641
Räkenskapsår:
2023-10-01 -
2024-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
8
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Bergmästaren 16 AB
556925-46412 (10)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bergmästaren 16 AB äger och förvaltar fastigheterna Sala Bergmästaren 16 och Sala Rådhuset 22. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Systematisk rustning av lägenheterna pågår sedan en tid. |
| Viktiga externa faktorer som påverkat företagets ställning och resultat |
| Höjda elpriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-10-01 -2024-09-30 | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 1 647 908 | 1 237 089 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 1 075 419 | 1 125 469 | 1 095 310 | 610 848 |
| Balansomslutning (kr) | | 18 732 022 | 19 501 374 | 19 453 212 | 17 219 022 |
| Soliditet (%) | | 10,0 | 8,1 | 7,6 | 7,6 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 972 560 | 464 219 | 89 268 | 1 576 047 |
| Balanseras i ny räkning | | | 89 268 | -89 268 | 0 |
| Årets resultat | | | | 239 429 | 239 429 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 972 560 | 553 487 | 239 429 | 1 815 476 |
Bergmästaren 16 AB
556925-46413 (10)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 553 487 | | | |
| Årets resultat | | 239 429 | | | |
| Summa | | 792 916 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 792 916 | | | |
| Summa | | 792 916 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Bergmästaren 16 AB
556925-46414 (10)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2023-10-01 | 2022-10-01 |
| | | 1 | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| HyresintäkterANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 1 806 191 | 1 805 342 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 175 000 | 130 000 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 113 460 | 151 838 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 094 651 | 2 087 180 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| FastighetskostnaderANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | -377 468 | -388 163 |
| Övriga externa kostnader | | | | -44 999 | -11 841 |
| Personalkostnader | | | 2 | -239 295 | -191 807 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -151 075 | -142 510 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -812 837 | -734 321 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 281 814 | 1 352 859 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 741 857 | 890 328 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -948 252 | -1 117 718 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -206 395 | -227 390 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 075 419 | 1 125 469 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 8 000 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -744 000 | -1 036 201 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -60 961 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -796 961 | -1 036 201 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 278 458 | 89 268 |
| Skatt på årets resultat | | | | -39 321 | 0 |
| Övriga skatter | | | | 292 | 0 |
| Årets resultat | | | | 239 429 | 89 268 |
Bergmästaren 16 AB
556925-46415 (10)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Tecknat men ej inbetalt kapital | | | | 36 792 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 14 548 057 | 14 442 166 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 14 548 057 | 14 442 166 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 4 000 000 | 5 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 4 000 000 | 5 000 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 18 548 057 | 19 442 166 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 147 160 | 59 189 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 147 160 | 59 189 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 13 | 19 |
| Summa kassa och bank | | | | 13 | 19 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 147 173 | 59 208 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 18 732 022 | 19 501 374 |
Bergmästaren 16 AB
556925-46416 (10)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 972 560 | 972 560 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 022 560 | 1 022 560 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 553 487 | 464 219 |
| Årets resultat | | | | 239 429 | 89 268 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 792 916 | 553 487 |
| Summa eget kapital | | | | 1 815 476 | 1 576 047 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 60 961 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 60 961 | 0 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 264 794 | 264 794 |
| Summa avsättningar | | | | 264 794 | 264 794 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 7 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 2 549 955 | 4 020 862 |
| Övriga skulder | | | | 4 529 730 | 3 997 149 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 7 079 685 | 8 018 011 |
| | | | | |
Bergmästaren 16 AB
556925-46417 (10)
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 8 567 000 | 8 590 000 |
| Skulder till koncernföretag | | | | -418 408 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 135 761 | -117 038 |
| Övriga skulder | | | | 257 710 | 963 206 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 969 043 | 206 354 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 9 511 106 | 9 642 522 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 8 | 18 732 022 | 19 501 374 |
| | | | | |
Bergmästaren 16 AB
556925-46418 (10)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
| Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anska ningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 740 000 | 890 000 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | 1 857 | 328 |
| Summa | | | | 741 857 | 890 328 |
| | | | | |
Bergmästaren 16 AB
556925-46419 (10)
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -100 000 | -50 000 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -848 252 | -1 067 718 |
| Summa | | | | -948 252 | -1 117 718 |
| | | | | |
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 14 281 012 | 14 135 983 |
| Inköp | | | | 256 966 | 145 029 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 14 537 978 | 14 281 012 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -1 076 200 | -933 690 |
| Årets avskrivningar | | | | -151 075 | -142 510 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 227 275 | -1 076 200 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 1 237 354 | 1 237 354 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 237 354 | 1 237 354 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 548 057 | 14 442 166 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 500 000 | 14 400 000 |
| Verkligt värde | | | | 21 200 000 | 19 400 000 |
| | | | | |
| Värderingar har gjorts internt enligt normal avkastningsbaserad metod, där avkastningskrav hämtats från marknaden på bokslutsdagen. Det avkastningskrav som använts i denna värdering är i genomsnitt 5,8%. |
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 000 000 | 5 000 000 |
| Reglerade fordringar | | | | -1 000 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 000 000 | 5 000 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 000 000 | 5 000 000 |
| | | | | |
Bergmästaren 16 AB
556925-464110 (10)
| Not 7. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även om det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 8. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 16 892 000 | 13 892 000 |
| | | | | |
| Ställda säkerheter till förmån för andra | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 2 000 000 | 0 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 18 892 000 | 13 892 000 |
| | | | | |