Bergmästaren 16 AB
556925-46411 (8)
Årsredovisning
Bergmästaren 16 AB
Organisationsnummer:
556925-4641
Räkenskapsår:
2018-10-01 -
2019-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
3
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2019-11-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Bergmästaren 16 AB
556925-46412 (8)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bergmästaren 16 AB äger och förvaltar fastigheten Sala Bergmästaren 16. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträ at under räkenskapsåret. |
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller rösterna i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2016-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 903 647 | 876 130 | 787 000 | 487 000 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 518 951 | 492 488 | 170 000 | 4 000 |
| Soliditet (%) | | 15 | 1 | 1 | 1 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 510 | | | |
| Årets resultat | | 29 | | | |
| Summa | | 539 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 539 | | | |
| Summa | | 539 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Bergmästaren 16 AB
556925-46413 (8)
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | | 449 | 61 | 50 510 |
| Balanseras i ny räkning | | | 61 | -61 | |
| Uppskrivning av anläggningstillgång | | 972 560 | | | 972 560 |
| Årets resultat | | | | 29 | 29 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 972 560 | 510 | 29 | 1 023 099 |
Bergmästaren 16 AB
556925-46414 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2018-10-01 | 2017-10-01 |
| | | 1 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 903 647 | 876 130 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 903 647 | 876 130 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -204 001 | -172 040 |
| Övriga externa kostnader | | | | -25 533 | -15 057 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -67 417 | -91 259 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -296 951 | -278 356 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 606 696 | 597 774 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 2 | -87 745 | -105 286 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -87 745 | -105 286 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 518 951 | 492 488 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -518 852 | -492 216 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -518 852 | -492 216 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 99 | 272 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -70 | -211 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 29 | 61 |
Bergmästaren 16 AB
556925-46415 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 3 | 6 850 607 | 5 668 170 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 6 850 607 | 5 668 170 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 6 850 607 | 5 668 170 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 67 | 253 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 67 | 253 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 67 | 253 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 6 850 674 | 5 668 423 |
Bergmästaren 16 AB
556925-46416 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 972 560 | 0 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 022 560 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 510 | 449 |
| Årets resultat | | | | 29 | 61 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 539 | 510 |
| Summa eget kapital | | | | 1 023 099 | 50 510 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 264 794 | 0 |
| Summa avsättningar | | | | 264 794 | 0 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 4 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 4 543 744 | 4 620 183 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 500 000 | 500 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 5 043 744 | 5 120 183 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 311 519 | 303 717 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 4 189 | 4 359 |
| Övriga skulder | | | | 96 636 | 96 636 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 5 | 106 693 | 93 018 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 519 037 | 497 730 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 6 | 6 850 674 | 5 668 423 |
| | | | | |
Bergmästaren 16 AB
556925-46417 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
|
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| | | | | |
| Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
|
| | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
|
| | | | | |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| | | | | |
| Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anska ningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| | | | | |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
|
Bergmästaren 16 AB
556925-46418 (8)
| Not 2. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2018-10-01 -2019-09-30 | 2017-10-01 -2018-09-30 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -15 000 |
| Avser reversränta till moderbolaget, Annika Backlund AB |
| | | | | |
| Not 3. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 6 191 600 | 6 191 600 |
| Inköp | | | | 12 500 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 6 204 100 | 6 191 600 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -523 430 | -432 171 |
| Årets avskrivningar | | | | -67 417 | -91 259 |
| Utgående avskrivningar | | | | -590 847 | -523 430 |
| | | | | |
| Årets uppskrivningar | | | | 1 237 354 | 0 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 237 354 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 6 850 607 | 5 668 170 |
|
| | | | | |
| Not 4. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder kreditinstitut | | | | 4 166 880 | 4 251 900 |
| Revers moderbolag | | | | 500 000 | 0 |
|
| | | | | |
| Not 6. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningar | | | | 4 892 000 | 4 892 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 4 892 000 | 4 892 000 |
|
| | | | | |