Start › Stockholms län › Stockholm
Trattorian Stockholm AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 656 | 8 986 | 8 257 | 9 155 | 5 607 |
| Nettoomsättning | 6 495 | 8 906 | 8 066 | 8 300 | 5 503 |
| Övriga rörelseintäkter | 162 | 81 | 191 | 855 | 104 |
| Rörelsekostnader | 6 667 | 9 014 | 8 665 | 9 024 | 5 215 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 669 | 2 265 | 2 047 | 2 161 | 1 402 |
| Handelsvaror | 259 | 428 | 452 | 417 | 406 |
| Övriga externa kostnader | 2 475 | 2 456 | 2 944 | 2 823 | 1 537 |
| Personalkostnader | 2 042 | 3 647 | 2 937 | 3 274 | 1 655 |
| Av- och nedskrivningar | 223 | 219 | 203 | 350 | 214 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 82 | – | – |
| Rörelseresultat | −10 | −28 | −408 | 130 | 392 |
| Finansiella poster | −1 812 | 9 | −94 | −226 | −65 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −88 | 88 | 39 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 597 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 129 | 78 | 133 | 226 | 65 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 823 | −18 | −501 | −95 | 327 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 61 | 103 | −83 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 61 | 103 | −83 |
| Resultat före skatt | −1 823 | −18 | −440 | 8 | 244 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 6 | 54 |
| Årets resultat | −1 823 | −18 | −440 | 1 | 191 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 312 | 3 136 | 2 634 | 3 326 | 3 106 |
| Anläggningstillgångar | 725 | 1 886 | 1 969 | 1 652 | 1 959 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 40 | 120 | 200 | 280 | 360 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 40 | 120 | 200 | 280 | 360 |
| Materiella anläggningstillgångar | 582 | 685 | 769 | 1 372 | 1 599 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 83 | 159 | 236 | 231 | 266 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 97 | 97 | 80 | 662 | 828 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 403 | 428 | 453 | 479 | 504 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 103 | 1 082 | 1 000 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 103 | 1 082 | 1 000 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 587 | 1 249 | 665 | 1 674 | 1 148 |
| Varulager m.m. | 67 | 77 | 75 | 79 | 69 |
| Råvaror och förnödenheter | 67 | 77 | 75 | 79 | 69 |
| Kortfristiga fordringar | 468 | 1 162 | 549 | 942 | 587 |
| Kundfordringar | 46 | 668 | 94 | 93 | 56 |
| Fordringar hos koncernföretag | 130 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 69 | 221 | 230 | 179 | 461 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 223 | 273 | 225 | 670 | 69 |
| Kassa och bank | 53 | 10 | 41 | 654 | 492 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 312 | 3 136 | 2 634 | 3 326 | 3 106 |
| Eget kapital | −1 676 | 147 | 60 | 300 | 299 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −1 726 | 97 | 10 | 250 | 249 |
| Balanserat resultat | 97 | 115 | 450 | 249 | 58 |
| Årets resultat | −1 823 | −18 | −440 | 1 | 191 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 61 | 164 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 61 | 164 |
| Långfristiga skulder | 1 422 | 1 465 | 1 203 | 414 | 1 091 |
| Skulder till kreditinstitut | 213 | 341 | 537 | 414 | 773 |
| Övriga skulder | 1 209 | 1 123 | 665 | 0 | 317 |
| Kortfristiga skulder | 1 567 | 1 524 | 1 371 | 2 551 | 1 553 |
| Skulder till kreditinstitut | 364 | 246 | 254 | 1 381 | 763 |
| Leverantörsskulder | 424 | 365 | 207 | 345 | 472 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 61 | 90 |
| Övriga skulder | 404 | 425 | 210 | 269 | 199 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 374 | 488 | 701 | 495 | 28 |
| Ställda säkerheter | 750 | 750 | 750 | 1 304 | 1 002 |
| Företagsinteckningar | 750 | 750 | 750 | 750 | 300 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | – | 554 | 702 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 97 | 10 | 250 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 105 | 200 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har efter räkenskapsårets slut avyttrat rörelsen för att se över möjligheten att etablera en ny rörelse i lokaler med lägre hyreskostnader som ett led i att uppnå lönsamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Vid samtliga 4 tillfällen under året har mervärdesskatt betalts för sent och vid 10 tillfällen under året har avdragen skatt och sociala avgifter betalts för sent.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Trattorian Stockholm AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Trattorian Stockholm ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Trattorian Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Trattorian Stockholm AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Trattorian Stockholm ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Trattorian Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Grund för revisorns uttalande
Jag (Vi) har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt (Vårt) ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag (Vi) är oberoende i förhållande till ABC AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt (vårt) yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag (Vi) anser att de revisionsbevis jag (vi) har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina (våra) uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten fortsatt växer med en ökad kundkrets trots en pågående pandemi. Nya försäljningskanaler och en större digitalisering är den största bidragande faktorn till en krafit ökning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Grund för revisorns uttalande
Jag (Vi) har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt (Vårt) ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag (Vi) är oberoende i förhållande till ABC AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt (vårt) yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag (Vi) anser att de revisionsbevis jag (vi) har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina (våra) uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 103 | 1 082 | 1 000 |
| Årets inköp | – | 103 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 21 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 597 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 618 | – | – |
| Omklassificeringar | 979 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 1 597 | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 506 | 506 | 506 | 506 | 506 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 506 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 103 | 78 | 53 | 27 | 2 | – |
| Årets avskrivningar | 25 | 25 | 25 | 25 | 2 | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 400 | 400 | 400 | 835 | 835 | 435 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 400 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 435 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 360 | 280 | 200 | 555 | 475 | 345 |
| Årets avskrivningar | 80 | 80 | 80 | 80 | 130 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 435 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 400 | 360 | 305 | 1 044 | 1 027 | 163 |
| Årets inköp | 40 | 54 | – | 16 | 865 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 738 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 303 | 262 | 226 | 382 | 199 | 133 |
| Årets avskrivningar | 41 | 37 | 29 | 183 | 66 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 185 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 383 | 383 | 383 | 309 | 282 |
| Årets inköp | – | – | 74 | 27 | 282 |
| Ackumulerade avskrivningar | 301 | 224 | 147 | 78 | 16 |
| Årets avskrivningar | 77 | 77 | 69 | 62 | 16 |
Om bolaget
- Adress
- Hammarby allé 26, 120 61 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-02-16
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurang, café, pizzeria, trattoria samt catering och därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även i mindre omfattning bedriva internationell biografverksamhet och arrangemang.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-12
- Annonser totalt
- 6
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-02-17
- Senaste annonsen
- 2022-12-29
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 6 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2024-05-31)
- Årsstämma
- 2024-06-04
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver restaurang, café, pizzeria och catering i Hammarby Sjöstad inspirerad av det italienska köket under varumärket Trattoria Grazie. Företaget har sitt säte i Stockholm, Stockholms län.
Väsentliga händelser
Trots hårt och målmedvetet arbete har året som varit bjudit på omfattande prövningar med både hög inflation och höjda räntekostnader. I enlighet med 25 kap. 13 § Aktiebolagslagen (ABL) har styrelsen upprättat en första kontrollbalansräkning per den 31 december 2023. Denna kontrollbalansräkning har granskats av bolagets revisor och en första kontrollstämma hölls 2024-03-23. Kontrollbalansräkningen visar att bolagets egna kapital nu understiger hälften av det registrerade aktiekapitalet. Som en effekt av konjunkturen är den likvida situationen ansträngd och styrelsen är medveten om att ett finansiellt avtal med kreditgivare med avsikt att säkra löpande driftskostnader och likviditet är avgörande för förutsättningarna att bediva fortsatt verksamhet. Styrelsen har under 2023 påbörjat arbetet med att minska kostnadsmassan och det arbetet fortsätter under 2024. De ser även över möjligheterna för extern finansiering. Styrelsen har inte fattat några beslut om att avveckla företaget eller upphöra med verksamheten varför styrelsen tillämpat antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.