Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2024-06-04.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (9)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver restaurang, café, pizzeria och catering i Hammarby Sjöstad inspirerad av det italienska köket under
varumärket Trattoria Grazie.
Företaget har sitt säte i Stockholm, Stockholms län.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Trots hårt och målmedvetet arbete har året som varit bjudit på omfattande prövningar med både hög inflation och
höjda räntekostnader.
I enlighet med 25 kap. 13 § Aktiebolagslagen (ABL) har styrelsen upprättat en första kontrollbalansräkning per den 31
december 2023. Denna kontrollbalansräkning har granskats av bolagets revisor och en första kontrollstämma hölls
2024-03-23. Kontrollbalansräkningen visar att bolagets egna kapital nu understiger hälften av det registrerade
aktiekapitalet.
Som en effekt av konjunkturen är den likvida situationen ansträngd och styrelsen är
medveten om att ett finansiellt avtal med kreditgivare med avsikt att säkra löpande driftskostnader och likviditet är
avgörande för förutsättningarna att bediva fortsatt verksamhet. Styrelsen har under 2023 påbörjat arbetet med att
minska kostnadsmassan och det arbetet fortsätter under 2024. De ser även över möjligheterna för extern finansiering.
Styrelsen har inte fattat några beslut om att avveckla företaget eller upphöra med verksamheten varför styrelsen
tillämpat antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2301-2312
2201-2212
2101-2112
2001-2012
Nettoomsättning
6 495
8 906
8 066
8 300
Resultat efter finansiella poster
-1 823
-18
-501
-95
Soliditet %
-128
5
2
10
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
50 000
114 974
-18 242
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
-18 242
18 242
- Årets resultat
-1 822 862
- Belopp vid årets utgång
50 000
96 732
-1 822 862
3 (9)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
96 732
Årets resultat
-1 822 862
Summa
-1 726 130
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Immateriella anläggningstillgångar
Avskrivning sker enligt schablon.
Procent
År
Hyresrätter och liknande rättigheter
20
5
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker enligt schablon.
Procent
År
Maskiner och andra tekniska anläggningar
20
5
Inventarier, verktyg och installationer
20
5
Förbättringsutgifter på annans fastighet
5
20
Not2Medelantalet anställda
2023-12-31
2022-12-31
Medelantalet anställda
7
10
Not3Hyresrätter och liknande rättigheter
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden
400 000
400 000
Utgående anskaffningsvärden
400 000
400 000
Ingående avskrivningar
-280 000
-200 000
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-80 000
-80 000
Utgående avskrivningar
-360 000
-280 000
Redovisat värde
40 000
120 000
Not4Maskiner och andra tekniska anläggningar
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden
383 144
383 144
Utgående anskaffningsvärden
383 144
383 144
Ingående avskrivningar
-223 917
-147 288
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-76 629
-76 629
Utgående avskrivningar
-300 546
-223 917
Redovisat värde
82 598
159 227
8 (9)
Not5Inventarier, verktyg och installationer
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden
359 822
305 411
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
40 000
54 411
Utgående anskaffningsvärden
399 822
359 822
Ingående avskrivningar
-262 498
-225 775
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-40 777
-36 723
Utgående avskrivningar
-303 275
-262 498
Redovisat värde
96 547
97 324
Not6Förbättringsutgifter på annans fastighet
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden
506 115
506 115
Utgående anskaffningsvärden
506 115
506 115
Ingående avskrivningar
-78 027
-52 721
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-25 306
-25 306
Utgående avskrivningar
-103 333
-78 027
Redovisat värde
402 782
428 088
Not7Fordringar hos koncernföretag
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden
0
0
Tillkommande fordringar
617 950
-
Omklassificeringar
979 162
-
Utgående anskaffningsvärden
1 597 112
0
Årets nedskrivningar
1 597 112
-
Not8Andra långfristiga fordringar
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden
1 081 814
1 000 000
Tillkommande fordringar
-
102 652
Reglerade fordringar
-
-20 838
Omklassificeringar
-979 162
-
Utgående anskaffningsvärden
102 652
1 081 814
9 (9)
Not9Tillgångar, avsättningar och skulder som avser flera poster
2023-12-31
2022-12-31
Företagets skulder till kreditgivare om 576 651 kronor redovisas under följande poster i balansräkningen.
Långfristiga skulder
Övriga skulder till kreditinstitutÖvriga skulder till kreditinstitut
212 579
341 405
Kortfristiga skulder
Övriga skulder till kreditinstitutÖvriga skulder till kreditinstitut
364 072
196 000
Not10Ställda säkerheter
2023-12-31
2022-12-31
Företagsinteckningar
750 000
750 000
Summa ställda säkerheter
750 000
750 000
Not11Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Bolaget har efter räkenskapsårets slut avyttrat rörelsen för att se över möjligheten att etablera en ny
rörelse i lokaler med lägre hyreskostnader som ett led i att uppnå lönsamhet.