Start › Stockholms län › Huddinge
Larssans bra bostäder nu AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 72 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 72 | – | – |
| Rörelsekostnader | 25 | 40 | 13 | 21 | 34 | 17 | 14 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 38 | 13 | 21 | 34 | 17 | 14 | 11 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −25 | −40 | −13 | −21 | −34 | 55 | −14 | −11 |
| Finansiella poster | 138 | 495 | 512 | 528 | 1 157 | −24 | −24 | −24 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 600 | 585 | 1 200 | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 210 | 570 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 72 | 75 | 88 | 58 | 43 | 24 | 24 | 24 |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | 455 | 499 | 506 | 1 123 | 31 | −37 | −35 |
| Bokslutsdispositioner | 213 | 0 | 254 | – | – | 0 | 66 | 36 |
| Erhållna koncernbidrag | 213 | 0 | 254 | – | – | 0 | 66 | 36 |
| Resultat före skatt | 326 | 455 | 753 | 506 | 1 123 | 31 | 29 | 1 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Årets resultat | 326 | 455 | 753 | 506 | 1 123 | 24 | 29 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 030 | 5 088 | 4 549 | 4 560 | 4 548 | 4 604 | 4 516 | 1 457 |
| Anläggningstillgångar | 4 333 | 4 342 | 4 299 | 4 299 | 4 299 | 4 299 | 4 299 | 1 312 |
| Materiella anläggningstillgångar | 34 | 42 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 34 | 42 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 299 | 4 299 | 4 299 | 4 299 | 4 299 | 4 299 | 4 299 | 1 312 |
| Andelar i koncernföretag | 1 099 | 1 099 | 1 099 | 1 099 | 1 099 | 1 099 | 1 099 | 1 312 |
| Andelar i intresseföretag | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 697 | 746 | 250 | 261 | 249 | 305 | 216 | 145 |
| Kortfristiga fordringar | 327 | 132 | 116 | 167 | 166 | 300 | 212 | 133 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 90 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 211 | – | – | – | 0 | 47 | 47 | 81 |
| Fordringar hos intresseföretag | 113 | 113 | 113 | 163 | 163 | 163 | 163 | 50 |
| Övriga fordringar | 3 | 19 | 3 | 4 | 4 | 0 | 2 | 2 |
| Kassa och bank | 370 | 614 | 134 | 94 | 82 | 5 | 4 | 12 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 030 | 5 088 | 4 549 | 4 560 | 4 548 | 4 604 | 4 516 | 1 457 |
| Eget kapital | 3 158 | 2 832 | 2 593 | 1 840 | 1 334 | 210 | 186 | 158 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 108 | 2 782 | 2 543 | 1 790 | 1 284 | 160 | 136 | 108 |
| Balanserat resultat | 2 782 | 2 327 | 1 790 | 1 284 | 160 | 136 | 108 | 107 |
| Årets resultat | 326 | 455 | 753 | 506 | 1 123 | 24 | 29 | 1 |
| Långfristiga skulder | 1 682 | 1 853 | 1 777 | 1 266 | 1 242 | 4 217 | 4 193 | 1 193 |
| Övriga skulder | 1 682 | 1 853 | 1 777 | 1 266 | 1 242 | 4 217 | 4 193 | 1 193 |
| Kortfristiga skulder | 190 | 403 | 179 | 1 454 | 1 973 | 177 | 136 | 106 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | 5 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 2 | 2 | 1 279 | 1 796 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 7 | 7 | – | – |
| Övriga skulder | 186 | 398 | 173 | 169 | 161 | 166 | 136 | 106 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Ställda säkerheter | – | 0 | 0 | 1 150 | 1 775 | 2 500 | 2 500 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 1 790 | 1 284 | 160 | 136 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 216 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Covid-19:Spridningen av coronaviruset kan antas ha en viss påverkan på koncernens verksamhet, ställning och resultat. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt i dagsläget att kvantifiera virusspridningens påverkan på bolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Covid-19:Spridningen av coronaviruset kan antas ha en viss påverkan på koncernens verksamhet, ställning och resultat. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt i dagsläget att kvantifiera virusspridningens påverkan på bolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 3 000 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 099 | 1 099 | 1 099 | 1 099 | 1 099 | 1 099 | 1 099 | 1 312 | 1 312 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 | 13 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 44 | 44 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 44 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 10 | 1 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 9 | 1 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- NORRBYVÄGEN 74, 141 30 HUDDINGE
- Registrerat
- 2010-12-14
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att äga och förvalta andelar i dotter- och intresseföretag. Bolaget har sitt säte i Stockholm kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.