Start › Västra Götalands län › Uddevalla
CJM Fastigheter AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 988 | 1 207 | 716 | 686 | 791 | 863 | 810 |
| Nettoomsättning | 882 | 1 207 | 716 | 686 | 769 | 853 | 810 |
| Övriga rörelseintäkter | 106 | 0 | – | 0 | 22 | 10 | 0 |
| Rörelsekostnader | 838 | 989 | 872 | 553 | 630 | 667 | 831 |
| Handelsvaror | 49 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 663 | 801 | 591 | 404 | 493 | 505 | 675 |
| Personalkostnader | – | – | 180 | 51 | 26 | 57 | 56 |
| Av- och nedskrivningar | 126 | 188 | 101 | 98 | 111 | 106 | 101 |
| Rörelseresultat | 150 | 219 | −156 | 134 | 161 | 195 | −21 |
| Finansiella poster | 3 143 | −827 | −236 | −133 | −64 | −59 | −155 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −137 | −151 | −96 | 7 | 30 | 31 | −78 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 3 707 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 0 | −12 | 12 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 427 | 676 | 140 | 128 | 107 | 90 | 77 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 293 | −608 | −393 | 1 | 97 | 136 | −177 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 145 | 12 | −12 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 12 | −12 | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | −145 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 3 293 | −608 | −248 | 13 | 85 | 136 | −177 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 8 | 8 | – | – |
| Årets resultat | 3 293 | −608 | −248 | 5 | 77 | 136 | −177 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 776 | 11 481 | 7 444 | 7 768 | 5 013 | 5 378 | 5 477 |
| Anläggningstillgångar | 6 783 | 9 668 | 7 205 | 7 455 | 4 633 | 5 284 | 5 273 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 826 | 8 650 | 2 985 | 3 086 | 3 043 | 5 128 | 5 170 |
| Byggnader och mark | 5 826 | 8 650 | 2 887 | 2 952 | 3 018 | 5 096 | 5 170 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 98 | 133 | 25 | 33 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 957 | 1 018 | 4 220 | 4 369 | 1 589 | 155 | 103 |
| Andelar i koncernföretag | 957 | 1 018 | 955 | 1 121 | 381 | 0 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 955 | 1 756 | 3 265 | 3 248 | 1 209 | 155 | 103 |
| Omsättningstillgångar | 1 994 | 1 813 | 239 | 314 | 380 | 94 | 204 |
| Kortfristiga fordringar | 1 955 | 1 756 | 232 | 304 | 351 | 43 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 955 | 1 756 | 180 | 283 | 323 | 43 | 0 |
| Övriga fordringar | – | – | 12 | 17 | 11 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 40 | 4 | 17 | – | – |
| Kassa och bank | 38 | 57 | 7 | 9 | 30 | 52 | 204 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 776 | 11 481 | 7 444 | 7 768 | 5 013 | 5 378 | 5 477 |
| Eget kapital | 3 430 | 137 | 122 | 219 | 215 | 138 | 1 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 330 | 37 | 22 | 119 | 115 | 38 | −99 |
| Balanserat resultat | 37 | 645 | 269 | 115 | 38 | −99 | 78 |
| Årets resultat | 3 293 | −608 | −248 | 5 | 77 | 136 | −177 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 131 | 10 593 | 6 935 | 7 225 | 4 568 | 4 960 | 5 103 |
| Skulder till kreditinstitut | 5 131 | 10 588 | 6 236 | 6 391 | 4 102 | 4 634 | 4 777 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 694 | 830 | 462 | 322 | 322 |
| Övriga skulder | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Kortfristiga skulder | 215 | 751 | 387 | 324 | 218 | 280 | 372 |
| Skulder till kreditinstitut | 52 | 216 | 186 | 186 | 93 | 89 | 96 |
| Leverantörsskulder | 14 | 172 | 23 | 19 | 31 | 91 | 132 |
| Skulder till koncernföretag | 47 | 0 | – | – | 0 | 6 | 0 |
| Skatteskulder | 15 | 72 | 43 | 51 | 46 | 37 | 37 |
| Övriga skulder | 48 | 38 | 94 | 5 | 1 | 11 | 50 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 39 | 253 | 42 | 63 | 47 | 46 | 58 |
| Ställda säkerheter | 4 195 | 10 841 | 6 646 | 6 646 | 4 270 | 4 890 | 4 890 |
| Fastighetsinteckningar | 4 195 | 10 841 | 6 646 | 6 646 | 4 270 | 4 890 | 4 890 |
| Eventualförpliktelser | 9 810 | 9 810 | 3 658 | 3 456 | 3 589 | 3 832 | 3 862 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 119 | 115 | 38 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 150 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 957 | 1 018 | 1 085 | 955 | 1 121 | 381 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 720 | 0 | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 744 | 9 840 | 9 840 | 3 731 | 3 731 | 3 731 | 5 929 | 5 902 | 5 902 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 74 | 27 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 096 | 0 | – | – | 0 | 2 271 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 918 | 1 189 | 1 001 | 845 | 779 | 714 | 833 | 732 | 631 |
| Årets avskrivningar | 126 | 188 | – | 66 | 66 | 103 | 101 | 101 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | – | – | – | 0 | 223 | 0 | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 955 | 1 756 | 3 050 | 3 265 | 3 248 | 1 209 | 155 | 103 | 153 |
| Årets inköp | 254 | 1 756 | – | 65 | 2 039 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 55 | 3 050 | – | 48 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 37 | 37 | 37 | 177 | 177 | 37 | 37 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 140 | 0 | 37 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 37 | 37 | 37 | 79 | 44 | 12 | 4 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 35 | 32 | 7 | 4 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- UNDERÅSGATAN 3, 451 51 UDDEVALLA
- Registrerat
- 2005-05-24
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5450-2133
- CJM FASTIGHETER AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uddevalla
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver uthyrning av lägenheter till privatpersoner i Uddevalla samt äger och förvaltar fast egendom och värdepapper. Bolaget är komplementär i KR i Uddevalla KB, 969707-5167. Företaget har sitt säte i Uddevalla .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under räkenskapåret sålt dotterbolaget Mercurius 9 AB, org.nr. 559498-6811.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.