Start › Stockholms län › STOCKHOLM
Stället Fastigheter AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 683 | 3 508 | 3 529 | 1 649 | 2 962 | 2 483 | 2 267 | 2 737 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 2 993 | 1 339 | 2 733 | 2 369 | 2 267 | 2 737 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 0 | 136 | 10 | 2 | 19 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 500 | 2 485 | 2 276 | 1 165 | 2 078 | 1 498 | 1 107 | 2 000 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 1 439 | 658 | 1 174 | 1 042 | 969 | 1 779 |
| Övriga externa kostnader | 97 | 118 | 156 | 42 | 81 | 142 | 65 | 11 |
| Personalkostnader | 654 | 609 | 553 | 353 | 685 | 211 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 172 | 155 | 128 | 113 | 138 | 103 | 73 | 210 |
| Rörelseresultat | 1 183 | 1 022 | 1 253 | 484 | 884 | 984 | 1 160 | 737 |
| Finansiella poster | 458 | 218 | −257 | −56 | 46 | 9 | 98 | −107 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 006 | 1 161 | 1 185 | 373 | 594 | 165 | 180 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 548 | 943 | 1 442 | 429 | 548 | 156 | 82 | 107 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 641 | 1 241 | 996 | 428 | 930 | 993 | 1 258 | 630 |
| Bokslutsdispositioner | −1 277 | −1 007 | −951 | −361 | −929 | −986 | −315 | −184 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 315 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −315 | −184 |
| Lämnade koncernbidrag | 1 592 | 1 007 | 951 | 361 | 929 | 986 | – | – |
| Resultat före skatt | 363 | 233 | 45 | 67 | 1 | 7 | 943 | 446 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 0 | 4 | 202 | 121 |
| Övriga skatter | 0 | −1 | – | 0 | 0 | 3 | −26 | 0 |
| Årets resultat | 363 | 234 | 45 | 67 | 0 | 0 | 767 | 325 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 28 658 | 24 351 | 24 199 | 15 374 | 22 731 | 17 892 | 17 639 | 8 385 |
| Anläggningstillgångar | 26 568 | 24 331 | 23 695 | 15 367 | 22 150 | 17 555 | 17 575 | 8 002 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | – | – | – | – | – | – | 11 575 | 8 002 |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 068 | 14 831 | 14 195 | 10 417 | 12 650 | 12 055 | 11 575 | 8 002 |
| Byggnader och mark | 25 068 | 14 831 | 14 186 | 10 407 | 12 623 | 11 991 | 11 575 | 8 002 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 9 | 10 | 27 | 64 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 500 | 9 500 | 9 500 | 4 950 | 9 500 | 5 500 | 6 000 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 500 | 9 500 | 9 500 | 4 950 | 9 500 | 5 500 | 6 000 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 090 | 20 | 504 | 7 | 581 | 337 | 64 | 383 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 80 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 80 |
| Kortfristiga fordringar | 2 090 | 20 | 504 | 7 | 581 | 337 | 64 | 122 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 24 |
| Övriga fordringar | 2 047 | 84 | 121 | 7 | 132 | 88 | 64 | 83 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 65 | 65 | 0 | 16 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 181 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 28 658 | 24 351 | 24 199 | 15 374 | 22 731 | 17 892 | 17 639 | 8 385 |
| Eget kapital | 6 010 | 5 647 | 5 412 | 1 797 | 5 283 | 5 283 | 5 283 | 1 686 |
| Bundet eget kapital | 3 831 | 3 831 | 3 831 | 1 037 | 3 831 | 3 831 | 3 831 | 1 000 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 50 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Uppskrivningsfond | 2 831 | 2 831 | 2 831 | 987 | 2 831 | 2 831 | 2 831 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 179 | 1 816 | 1 582 | 760 | 1 453 | 1 453 | 1 453 | 686 |
| Balanserat resultat | 1 816 | 1 582 | 1 537 | 692 | 1 453 | 1 453 | 686 | 361 |
| Årets resultat | 363 | 234 | 45 | 67 | 0 | 0 | 767 | 325 |
| Obeskattade reserver | 184 | 498 | 498 | 294 | 498 | 498 | 498 | 184 |
| Periodiseringsfonder | 184 | 498 | 498 | 294 | 498 | 498 | 498 | 184 |
| Avsättningar | 771 | 771 | 771 | 269 | 771 | 771 | 771 | 0 |
| Långfristiga skulder | 8 349 | 7 736 | 7 939 | 7 382 | 15 526 | 10 120 | 9 770 | 5 488 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 8 816 | 8 863 | 9 770 | 5 600 |
| Skulder till koncernföretag | 3 224 | 2 041 | 1 562 | 4 132 | 1 830 | 1 257 | – | – |
| Övriga skulder | 5 125 | 5 695 | 6 378 | 3 250 | 4 880 | – | 0 | −112 |
| Kortfristiga skulder | 13 344 | 9 700 | 9 578 | 5 633 | 652 | 1 220 | 1 316 | 1 027 |
| Skulder till kreditinstitut | 8 488 | 8 488 | 8 543 | 5 177 | – | – | 0 | 112 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 191 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | −1 935 | – | – | – | 0 | 417 | 389 |
| Skatteskulder | – | – | – | 135 | – | 0 | −68 | 44 |
| Övriga skulder | 461 | 621 | 543 | 138 | 295 | 914 | 907 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 395 | 2 526 | 493 | 184 | 357 | 306 | 61 | 292 |
| Ställda säkerheter | 19 548 | 19 548 | 18 491 | 9 200 | 18 491 | 13 391 | 13 391 | 13 391 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 53 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget äger och förvaltar fastigheter. Fastighetsbeståndet består av hyreshus med bostäder och lokaler belägna i Lindesbergs kommun. Bolaget ingår i en koncern tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget äger och förvaltar fastigheter. Fastighetsbeståndet består av hyreshus med bostäder och lokaler belägna i Lindesbergs kommun. Bolaget ingår i en koncern tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Höjda energipriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
2023
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget äger och förvaltar fastigheter. Fastighetsbeståndet består av hyreshus med bostäder och lokaler belägna i Lindesbergs kommun. Bolaget ingår i en koncern tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Höjda energipriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
2022
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget äger och förvaltar fastigheter. Fastighetsbeståndet består av hyreshus med bostäder och lokaler belägna i Lindesbergs kommun. Bolaget ingår i en koncern tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Höjda energipriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
2021
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget äger och förvaltar fastigheter. Fastighetsbeståndet består av hyreshus med bostäder och lokaler belägna i Lindesbergs kommun. Bolaget ingår i en koncern tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget äger och förvaltar fastigheter. Fastighetsbeståndet består av hyreshus med bostäder och lokaler belägna i Lindesbergs kommun. Bolaget ingår i en koncern tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget äger och förvaltar fastigheter. Fastighetsbeståndet består av hyreshus med bostäder och lokaler belägna i Lindesbergs kommun. Bolaget ingår i en koncern tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund II AB, 559122-1121.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 19 814 | 9 406 | 8 615 | 8 163 | 6 825 | 9 102 | 5 588 | 5 544 |
| Årets inköp | 10 408 | 791 | 452 | 1 338 | 214 | 504 | 45 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 148 | 1 976 | 1 830 | 1 711 | 1 603 | 776 | 1 415 | 1 342 |
| Årets avskrivningar | 172 | 146 | 119 | 108 | 108 | 87 | 73 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 7 401 | 7 401 | 7 401 | 7 401 | 7 401 | 1 256 | 7 401 | 3 800 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 500 | 9 500 | 9 500 | 8 000 | 9 500 | 0 | 6 000 | 6 000 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 1 500 | 0 | 1 700 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 1 500 | 0 | 500 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 8 000 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2019-09-30 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 588 | 5 544 | 5 544 |
| Årets inköp | 45 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 415 | 1 342 | 1 232 |
| Årets avskrivningar | 73 | 110 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 7 401 | 3 800 | 3 900 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 26 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 80 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 80 | 80 | 71 | 62 | 53 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 9 | 9 | 9 | 5 | 16 | 0 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | −28 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- EYD 686G BILLO, 106 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2004-04-20
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förvalta fastigheter och värdehandlingar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Örebro
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-30
- Programvara
- E-revisor.se
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.