Stället Fastigheter AB
556660-71551 (9)
Årsredovisning
Stället Fastigheter AB
Organisationsnummer: 556660-7155
Räkenskapsår:
2020-10-01 -
2021-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-12-23.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Stället Fastigheter AB
556660-71552 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget äger och förvaltar fastigheter. Fastighetsbeståndet består av hyreshus med bostäder och lokaler belägna i Lindesbergs kommun. Bolaget ingår i en koncern tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag, Annika Backlund AB 556783-1044. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-10-01 -2021-09-30 | 2019-10-01 -2020-09-30 | 2019-01-01 -2019-09-30 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 2 733 323 | 2 369 086 | 2 266 620 | 2 737 084 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 929 670 | 993 239 | 1 257 617 | 630 308 |
| Soliditet (%) | | 25,0 | 31,7 | 32,2 | 21,8 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 1 000 000 | 2 830 591 | 1 452 593 | 53 | 5 283 237 |
| Balanseras i ny räkning | | | 53 | -53 | 0 |
| Årets resultat | | | | 57 | 57 |
| Belopp vid årets utgång | 1 000 000 | 2 830 591 | 1 452 646 | 57 | 5 283 294 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 452 646 | | | |
| Årets resultat | | 57 | | | |
| Summa | | 1 452 703 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 452 703 | | | |
| Summa | | 1 452 703 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning. |
Stället Fastigheter AB
556660-71553 (9)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2020-10-01 | 2019-10-01 |
| | | 1 2 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 2 733 323 | 2 369 086 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 226 702 | 94 623 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 1 570 | 18 850 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 961 595 | 2 482 559 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | 3 | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -1 174 120 | -1 041 840 |
| Övriga externa kostnader | | | | -80 746 | -142 316 |
| Personalkostnader | | | 4 | -685 105 | -210 791 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -137 650 | -103 214 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 077 621 | -1 498 161 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 883 974 | 984 398 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 5 | 594 000 | 165 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 6 | -548 304 | -156 159 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 45 696 | 8 841 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 929 670 | 993 239 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -929 151 | -985 900 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 7 | 0 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -929 151 | -985 900 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 519 | 7 339 |
| Skatt på årets resultat | | | | -462 | -4 304 |
| Övriga skatter | | | | 0 | -2 982 |
| Årets resultat | | | | 57 | 53 |
Stället Fastigheter AB
556660-71554 (9)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 8 | 12 623 253 | 11 991 021 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 9 | 27 000 | 64 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 12 650 253 | 12 055 021 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 10 | 9 500 000 | 5 500 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 9 500 000 | 5 500 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 22 150 253 | 17 555 021 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Aktuell skattefordran | | | | 382 912 | 184 192 |
| Övriga fordringar | | | | 132 490 | 87 571 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 65 137 | 65 137 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 580 539 | 336 900 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 466 | 189 |
| Summa kassa och bank | | | | 466 | 189 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 581 005 | 337 089 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 22 731 258 | 17 892 110 |
Stället Fastigheter AB
556660-71555 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 1 000 000 | 1 000 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 2 830 591 | 2 830 591 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 3 830 591 | 3 830 591 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 452 646 | 1 452 593 |
| Årets resultat | | | | 57 | 53 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 452 703 | 1 452 646 |
| Summa eget kapital | | | | 5 283 294 | 5 283 237 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 11 | 498 464 | 498 464 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 498 464 | 498 464 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 770 670 | 770 670 |
| Summa avsättningar | | | | 770 670 | 770 670 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 12 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 8 816 250 | 8 863 250 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 830 193 | 1 256 511 |
| Övriga skulder | | | | 4 880 050 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 15 526 493 | 10 119 761 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 295 359 | 914 042 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 356 978 | 305 936 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 652 337 | 1 219 978 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 13 | 22 731 258 | 17 892 110 |
| | | | | |
Stället Fastigheter AB
556660-71556 (9)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år. |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Närmast överordnade moderföretag som upprättar koncernredovisning i vilken företaget ingår är Annika Backlund AB, 556783-1044, med säte i Örebro. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| Not 2. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut |
|
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
Stället Fastigheter AB
556660-71557 (9)
| Not 5. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 594 000 | 165 000 |
| Summa | | | | 594 000 | 165 000 |
| | | | | |
| Not 6. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -548 304 | -156 159 |
| Summa | | | | -548 304 | -156 159 |
| | | | | |
| Not 7. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Summa | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
| Not 8. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 6 092 066 | 5 588 403 |
| Inköp | | | | 732 882 | 503 663 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 6 824 948 | 6 092 066 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -1 502 306 | -1 415 092 |
| Årets avskrivningar | | | | -100 650 | -87 214 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 602 956 | -1 502 306 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 7 401 261 | 7 401 261 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 7 401 261 | 7 401 261 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 12 623 253 | 11 991 021 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 12 623 253 | 0 |
| Verkligt värde | | | | 22 000 000 | 0 |
Stället Fastigheter AB
556660-71558 (9)
| Not 9. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 80 000 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 80 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 80 000 | 80 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -16 000 | 0 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -28 000 | 0 |
| Årets avskrivningar | | | | -9 000 | -16 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -53 000 | -16 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 27 000 | 64 000 |
| | | | | |
| Not 10. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 500 000 | 6 000 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 4 000 000 | 0 |
| Reglerade fordringar | | | | 0 | -500 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 9 500 000 | 5 500 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 9 500 000 | 5 500 000 |
| | | | | |
| Not 11. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Periodiseringsfond 2019-20 | | | | 498 464 | 498 464 |
| Summa | | | | 498 464 | 498 464 |
| | | | | |
| Not 12. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 7 940 250 | 5 235 250 |
| | | | | |
| Not 13. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 18 491 000 | 13 391 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 18 491 000 | 13 391 000 |
| | | | | |
Stället Fastigheter AB
556660-71559 (9)