Stället Fastigheter AB
556660-71551 (10)
Årsredovisning
Stället Fastigheter AB
Organisationsnummer: 556660-7155
Räkenskapsår:
2022-10-01 -
2023-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Stället Fastigheter AB
556660-71552 (10)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget äger och förvaltar fastigheter. Fastighetsbeståndet består av hyreshus med bostäder och lokaler belägna i Lindesbergs kommun. Bolaget ingår i en koncern tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Under räkenskapsåret har flera stora investeringar skett. Bland annat har området anslutits till fibernät samt en invändig rustning av lägenheterna, som pågår även nästa år. Därmed höjs lägenheternas bruksvärden och medföljande hyresnivå. |
| Viktiga externa faktorer som påverkat företagets ställning och resultat |
| Höjda energipriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag, Annika Backlund AB 556783-1044. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 | 2019-10-01 -2020-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 2 992 781 | 2 794 593 | 2 733 323 | 2 369 086 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 996 090 | 927 928 | 929 670 | 993 239 |
| Balansomslutning (kr) | | 24 199 195 | 22 279 274 | 22 731 258 | 17 892 110 |
| Soliditet (%) | | 24,0 | 25,9 | 25,0 | 31,7 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 1 000 000 | 2 830 591 | 1 452 703 | 84 007 | 5 367 301 |
| Balanseras i ny räkning | | | 84 007 | -84 007 | 0 |
| Årets resultat | | | | 44 996 | 44 996 |
| Belopp vid årets utgång | 1 000 000 | 2 830 591 | 1 536 710 | 44 996 | 5 412 297 |
Stället Fastigheter AB
556660-71553 (10)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 536 710 | | | |
| Årets resultat | | 44 996 | | | |
| Summa | | 1 581 706 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 581 706 | | | |
| Summa | | 1 581 706 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning. |
Stället Fastigheter AB
556660-71554 (10)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2022-10-01 | 2021-10-01 |
| | | 1 2 | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 2 992 781 | 2 794 593 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 400 000 | 482 335 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 136 026 | 16 150 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 3 528 807 | 3 293 078 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -1 438 534 | -1 621 715 |
| Övriga externa kostnader | | | | -156 333 | -279 694 |
| Personalkostnader | | | 3 | -552 768 | -624 484 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -128 026 | -116 633 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 275 661 | -2 642 526 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 253 146 | 650 552 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 4 | 1 185 409 | 950 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 5 | -1 442 465 | -672 624 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -257 056 | 277 376 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 996 090 | 927 928 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -951 094 | -843 921 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 6 | 0 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -951 094 | -843 921 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 44 996 | 84 007 |
| Årets resultat | | | | 44 996 | 84 007 |
Stället Fastigheter AB
556660-71555 (10)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 7 | 14 186 348 | 13 853 314 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 8 | 9 000 | 18 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 14 195 348 | 13 871 314 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 9 | 9 500 000 | 8 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 9 500 000 | 8 000 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 23 695 348 | 21 871 314 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Aktuell skattefordran | | | | 382 362 | 381 679 |
| Övriga fordringar | | | | 121 417 | 25 985 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 503 779 | 407 664 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 68 | 296 |
| Summa kassa och bank | | | | 68 | 296 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 503 847 | 407 960 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 24 199 195 | 22 279 274 |
Stället Fastigheter AB
556660-71556 (10)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 1 000 000 | 1 000 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 2 830 591 | 2 830 591 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 3 830 591 | 3 830 591 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 536 710 | 1 452 703 |
| Årets resultat | | | | 44 996 | 84 007 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 581 706 | 1 536 710 |
| Summa eget kapital | | | | 5 412 297 | 5 367 301 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 10 | 498 464 | 498 464 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 498 464 | 498 464 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 770 670 | 770 670 |
| Summa avsättningar | | | | 770 670 | 770 670 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 11 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 561 624 | 1 196 855 |
| Övriga skulder | | | | 6 377 788 | 5 100 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 7 939 412 | 6 296 855 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 8 542 500 | 8 624 000 |
| Övriga skulder | | | | 542 645 | 288 294 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 493 207 | 433 690 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 9 578 352 | 9 345 984 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 12 | 24 199 195 | 22 279 274 |
| | | | | |
Stället Fastigheter AB
556660-71557 (10)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år. |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Närmast överordnade moderföretag som upprättar koncernredovisning i vilken företaget ingår är Annika Backlund AB, 556783-1044, med säte i Örebro. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| Not 2. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut |
|
Stället Fastigheter AB
556660-71558 (10)
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 4. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 1 184 450 | 950 000 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | 959 | 0 |
| Summa | | | | 1 185 409 | 950 000 |
| | | | | |
| Not 5. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -150 000 | -75 000 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -1 292 465 | -597 624 |
| Summa | | | | -1 442 465 | -672 624 |
| | | | | |
| Not 6. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Summa | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
Stället Fastigheter AB
556660-71559 (10)
| Not 7. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 8 162 642 | 6 824 948 |
| Inköp | | | | 452 060 | 1 337 694 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 8 614 702 | 8 162 642 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -1 710 589 | -1 602 956 |
| Årets avskrivningar | | | | -119 026 | -107 633 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 829 615 | -1 710 589 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 7 401 261 | 7 401 261 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 7 401 261 | 7 401 261 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 186 348 | 13 853 314 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 200 000 | 13 900 000 |
| Verkligt värde | | | | 26 800 000 | 22 000 000 |
| | | | | |
| Värderingar har gjorts internt enligt normal avkastningsbaserad metod, där avkastningskrav hämtats från marknaden på bokslutsdagen. Det avkastningskrav som använts i denna värdering är i genomsnitt 6,76%. |
| Not 8. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 80 000 | 80 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 80 000 | 80 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -62 000 | -53 000 |
| Årets avskrivningar | | | | -9 000 | -9 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -71 000 | -62 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 9 000 | 18 000 |
| | | | | |
Stället Fastigheter AB
556660-715510 (10)
| Not 9. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 8 000 000 | 9 500 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 1 500 000 | 0 |
| Reglerade fordringar | | | | 0 | -1 500 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 9 500 000 | 8 000 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 9 500 000 | 8 000 000 |
| | | | | |
| Not 10. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Periodiseringsfond 2019-20 | | | | 498 464 | 498 464 |
| Summa | | | | 498 464 | 498 464 |
| | | | | |
| Not 11. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Skuld till moderbolag | | | | 0 | 0 |
| 0 | | | | 3 000 000 | 0 |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även när det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 12. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 18 491 000 | 18 491 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 18 491 000 | 18 491 000 |
| | | | | |