Stället Fastigheter AB
556660-71551 (10)
Årsredovisning
Stället Fastigheter AB
Organisationsnummer: 556660-7155
Räkenskapsår:
2023-10-01 -
2024-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Stället Fastigheter AB
556660-71552 (10)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget äger och förvaltar fastigheter. Fastighetsbeståndet består av hyreshus med bostäder och lokaler belägna i Lindesbergs kommun. Bolaget ingår i en koncern tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Under räkenskapsåret har flera stora investeringar skett. Bland annat har området anslutits till fibernät samt en invändig rustning av lägenheterna, som pågår även nästa år. Därmed höjs lägenheternas bruksvärden och medföljande hyresnivå. |
| Viktiga externa faktorer som påverkat företagets ställning och resultat |
| Höjda energipriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag, Annika Backlund AB 556783-1044. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-10-01 -2024-09-30 | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 2 794 593 | 2 733 323 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 1 240 566 | 996 090 | 927 928 | 929 670 |
| Balansomslutning (kr) | | 24 351 144 | 24 146 201 | 22 279 274 | 22 731 258 |
| Soliditet (%) | | 24,8 | 23,8 | 25,9 | 25,0 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 1 000 000 | 2 830 591 | 1 536 710 | -7 998 | 5 359 303 |
| Balanseras i ny räkning | | | -7 998 | 7 998 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | | 52 994 | | 52 994 |
| Årets resultat | | | | 234 330 | 234 330 |
| Belopp vid årets utgång | 1 000 000 | 2 830 591 | 1 581 706 | 234 330 | 5 646 627 |
Stället Fastigheter AB
556660-71553 (10)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 581 706 | | | |
| Årets resultat | | 234 330 | | | |
| Summa | | 1 816 036 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 816 036 | | | |
| Summa | | 1 816 036 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning. |
Stället Fastigheter AB
556660-71554 (10)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2023-10-01 | 2022-10-01 |
| | | 1 2 | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| HyresintäkterANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 3 067 602 | 2 992 781 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 440 000 | 400 000 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | -5 | 136 026 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 3 507 597 | 3 528 807 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| FastighetskostnaderANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | -1 603 287 | -1 438 534 |
| Övriga externa kostnader | | | | -117 783 | -156 333 |
| Personalkostnader | | | 3 | -609 213 | -552 768 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -155 013 | -128 026 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 485 296 | -2 275 661 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 022 301 | 1 253 146 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 4 | 1 161 228 | 1 185 409 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 5 | -942 963 | -1 442 465 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 218 265 | -257 056 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 240 566 | 996 090 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -1 007 112 | -951 094 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 6 | 0 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -1 007 112 | -951 094 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 233 454 | 44 996 |
| Övriga skatter | | | | 876 | 0 |
| Årets resultat | | | | 234 330 | 44 996 |
Stället Fastigheter AB
556660-71555 (10)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 7 | 14 831 278 | 14 186 348 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 8 | 0 | 9 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 14 831 278 | 14 195 348 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 9 | 9 500 000 | 9 500 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 9 500 000 | 9 500 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 24 331 278 | 23 695 348 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Aktuell skattefordran | | | | -64 118 | 329 368 |
| Övriga fordringar | | | | 83 979 | 121 417 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 19 861 | 450 785 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 5 | 68 |
| Summa kassa och bank | | | | 5 | 68 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 19 866 | 450 853 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 24 351 144 | 24 146 201 |
Stället Fastigheter AB
556660-71556 (10)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 1 000 000 | 1 000 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 2 830 591 | 2 830 591 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 3 830 591 | 3 830 591 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 581 706 | 1 536 710 |
| Årets resultat | | | | 234 330 | -7 998 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 816 036 | 1 528 712 |
| Summa eget kapital | | | | 5 646 627 | 5 359 303 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 10 | 498 464 | 498 464 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 498 464 | 498 464 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 770 670 | 770 670 |
| Summa avsättningar | | | | 770 670 | 770 670 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 11 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 2 040 853 | 1 561 624 |
| Övriga skulder | | | | 5 694 973 | 6 377 788 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 7 735 826 | 7 939 412 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 8 487 750 | 8 542 500 |
| Skulder till koncernföretag | | | | -1 935 268 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 621 384 | 542 645 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 2 525 691 | 493 207 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 9 699 557 | 9 578 352 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 12 | 24 351 144 | 24 146 201 |
| | | | | |
Stället Fastigheter AB
556660-71557 (10)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år. |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Närmast överordnade moderföretag som upprättar koncernredovisning i vilken företaget ingår är Annika Backlund AB, 556783-1044, med säte i Örebro. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| Not 2. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut |
|
Stället Fastigheter AB
556660-71558 (10)
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 4. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 1 154 000 | 1 184 450 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | 7 228 | 959 |
| Summa | | | | 1 161 228 | 1 185 409 |
| | | | | |
| Not 5. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -150 000 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -942 963 | -1 292 465 |
| Summa | | | | -942 963 | -1 442 465 |
| | | | | |
| Not 6. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Summa | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
Stället Fastigheter AB
556660-71559 (10)
| Not 7. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 8 614 702 | 8 162 642 |
| Inköp | | | | 790 943 | 452 060 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 9 405 645 | 8 614 702 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -1 829 615 | -1 710 589 |
| Årets avskrivningar | | | | -146 013 | -119 026 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 975 628 | -1 829 615 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 7 401 261 | 7 401 261 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 7 401 261 | 7 401 261 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 831 278 | 14 186 348 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 14 800 000 | 14 200 000 |
| Verkligt värde | | | | 24 600 000 | 26 800 000 |
| | | | | |
| Värderingar har gjorts internt enligt normal avkastningsbaserad metod, där avkastningskrav hämtats från marknaden på bokslutsdagen. Det avkastningskrav som använts i denna värdering är i genomsnitt 6,76%. |
| Not 8. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 80 000 | 80 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 80 000 | 80 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -71 000 | -62 000 |
| Årets avskrivningar | | | | -9 000 | -9 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -80 000 | -71 000 |
| | | | | |
Stället Fastigheter AB
556660-715510 (10)
| Not 9. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 9 500 000 | 8 000 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 0 | 1 500 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 9 500 000 | 9 500 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 9 500 000 | 9 500 000 |
| | | | | |
| Not 10. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Periodiseringsfond 2019-20 | | | | 498 464 | 498 464 |
| Summa | | | | 498 464 | 498 464 |
| | | | | |
| Not 11. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| 0 | | | | 0 | 3 000 000 |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även när det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 12. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 19 548 000 | 18 491 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 19 548 000 | 18 491 000 |
| | | | | |