Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

Stenhus Fastigheter 2 TopCo 1 AB

559350-1868AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
0 kr
Resultat efter fin. poster 2025
18,9 mkr
Årets resultat 2025
18,9 mkr
Eget kapital 2025
148,9 mkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 18,9 mkr18,9 mkr20242024: 5,8 mkr5,8 mkr20232023: 82,4 mkr82,4 mkr20222022: −13 tkr−13 tkr20212021: 0 kr0 kr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2325358890
Övriga rörelseintäkter 2325358890
Rörelsekostnader 27358069613
Övriga externa kostnader 27358069613
Rörelseresultat −41−45193−13
Finansiella poster 18 9055 89482 2080
Resultat från andelar i koncernföretag 09 687115 6960
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 5720
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar −18 9003 80033 4890
Räntekostnader och liknande resultatposter 0–––
Resultat efter finansiella poster 18 8635 84982 401−13
Bokslutsdispositioner 4245−1800
Erhållna koncernbidrag 4245––
Resultat före skatt 18 9055 89482 221−13
Skatt på årets resultat 0000
Årets resultat 18 9055 89482 221−13

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 231 839183 193231 829249 993
Anläggningstillgångar 176 406157 506171 828249 921
Finansiella anläggningstillgångar 176 406157 506171 828249 921
Andelar i koncernföretag 176 406157 506171 828249 921
Omsättningstillgångar 55 43225 68660 00172
Kortfristiga fordringar 55 43125 68541 6800
Fordringar hos koncernföretag 55 43125 14138 3170
Övriga fordringar 05443 3630
Kassa och bank 1118 32172
EGET KAPITAL OCH SKULDER 231 839183 193231 829249 993
Eget kapital 148 938130 033124 13862
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 148 913130 008124 11337
Balanserat resultat 130 008124 11341 89250
Årets resultat 18 9055 89482 221−13
Långfristiga skulder ––0249 919
Skulder till koncernföretag ––0249 919
Kortfristiga skulder 82 90153 160107 69012
Leverantörsskulder –03960
Skulder till koncernföretag 82 89351 893106 9440
Skatteskulder 0000
Övriga skulder 01 259––
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 8835012
Ställda säkerheter –0383 220383 220
Företagsinteckningar ––383 220383 220
Fastighetsinteckningar –0––

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post2025202420232022
Tillfört aktieägartillskott ––41 855–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Fastigheter 2 TopCo 1 AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Fastigheter 2 TopCo 1 ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Fastigheter 2 TopCo 1 AB.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Fastigheter 2 TopCo 1 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Fastigheter 2 TopCo 1 AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Fastigheter 2 TopCo 1 ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Fastigheter 2 TopCo 1 AB.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Fastigheter 2 TopCo 1 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för MaxFastigheter 2 AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MaxFastigheter 2 ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för MaxFastigheter 2 AB.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till MaxFastigheter 2 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 194 796194 796205 317249 921188 099
Årets inköp ––061 822–
Försäljningar och utrangeringar 010 52244 6040–
Ackumulerade nedskrivningar 18 38937 28933 4890–
Årets nedskrivningar 03 80033 4890–

Om bolaget

Adress
ÅRSTAÄNGSVÄGEN 17 C 1 VÅN, 117 60 STOCKHOLM
Registrerat
2021-12-01
Bransch
Holdingverksamhet i finansiella koncerner

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom och samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

131-2891
MAXFASTIGHETER 2 AB
kontrollerat 2026-10-23

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Stockholm
Revision
Ja (2026-04-30)
Revisionsfirma
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Årsstämma
2026-05-04
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt äga och förvalta fastigheter. Företaget har sitt säte i Stockholm .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202525 kB Öppna
202430 kB Öppna
202330 kB Öppna