Start › Stockholms län › Stockholm
Antler Europe Fund I AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 3 631 | 4 258 | 6 601 | 17 696 | 16 281 | – |
| Övriga externa kostnader | 3 631 | 4 258 | 6 601 | 17 696 | 16 281 | – |
| Rörelseresultat | −3 631 | −4 258 | −6 601 | −17 696 | −16 281 | – |
| Finansiella poster | −24 487 | −31 878 | −47 266 | −21 011 | 2 749 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 15 159 | 623 | 319 | 59 | 4 958 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 380 | 6 018 | 539 | 7 420 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −28 117 | −36 136 | −53 866 | −38 708 | −13 532 | – |
| Övriga skatter | 41 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −28 158 | −36 136 | −53 866 | −38 708 | −13 532 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 144 490 | 180 701 | 191 861 | 232 138 | 168 478 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 136 956 | 163 355 | 183 440 | 197 520 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 136 956 | 163 355 | 183 440 | 197 520 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 135 471 | 162 794 | 183 175 | 195 501 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 484 | 562 | 265 | 2 018 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 534 | 17 346 | 8 420 | 34 618 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 406 | 16 908 | 10 | 839 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 12 | 12 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 7 322 | 16 870 | 5 | 783 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 71 | 25 | 4 | 56 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 144 490 | 180 701 | 191 861 | 232 138 | – | – |
| Eget kapital | 73 125 | 101 283 | 122 528 | 161 555 | – | – |
| Bundet eget kapital | 53 | 53 | 53 | 53 | – | – |
| Aktiekapital | 53 | 53 | 53 | 53 | – | – |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 73 072 | 101 230 | 122 475 | 161 502 | – | – |
| Överkursfond | 140 259 | 140 259 | 140 259 | 140 259 | – | – |
| Balanserat resultat | −39 028 | −2 893 | 36 083 | 59 951 | – | – |
| Årets resultat | −28 158 | −36 136 | −53 866 | −38 708 | – | – |
| Långfristiga skulder | 65 559 | 78 362 | 67 781 | 66 537 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 805 | 1 056 | 1 552 | 4 046 | – | – |
| Leverantörsskulder | 718 | 105 | 2 | 2 247 | – | – |
| Övriga skulder | 4 753 | 63 | 303 | 1 479 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 335 | 888 | 1 248 | 320 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten General information Antler Europe Fund I AB är en alternativ-investeringsfond registrerad hos Finansinspektionen i enlighet med Lagen om Alternativa Investeringsfonder (2013:561). Fonden förvaltas av Antler Europe Fund I Manager AB som också är moderbolaget. Antler Europe Fund I AB bildades 7 december 2020 och dess verksamhet är att bedriva investeringsverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm och investerar huvudsakligen i nordiska startups. The Company is an alternative investment fund registered with Finansinspektionen in accordance with The Alternative Investment Fund Managers Act (2013:561). The fund is managed by Antler Europe Fund I Manager AB, which is also the parent company. The Company was incorporated on December 7, 2020 and the main activity of the Company is to invest in nordic startups. The Company is domiciled in Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Significant events during the fiscal year Under räkenskapsåret 2025 har fonden inte genomfört några nya initiala investeringar. Däremot har fonden genomfört totalt 21 följdinvesteringar i 19 portföljbolag. Följdinvesteringarna har genomförts i bolag som bedöms ha god tillväxtpotential inom bland annat fintech, proptech, digitala marknadsplatser och teknologibaserade tjänster. During the financial year 2025, the Fund did not make any new initial investments. However, a total of 21 follow-on investments were completed across 19 portfolio companies. These follow-on investments were made in companies assessed to have strong growth potential within sectors such as fintech, proptech, digital marketplaces, and technology-enabled services. Bland dessa investeringar återfinns bland annat Done, som utvecklar en digital marknadsplats som förenklar mötet mellan hantverkare och kunder, xNomad, ett svenskt proptech-bolag som erbjuder en digital plattform för pop-up-butiker och flexibla retail-lösningar, samt Treyd, en svensk fintech-startup som tillhandahåller fakturafinansiering och kapitaltjänster till tillväxtbolag. Följdinvesteringarna är i linje med fondens strategi att stödja befintliga portföljbolag i deras fortsatta tillväxt och värdeskapande. Among the companies receiving follow-on investments were Done, which develops a digital marketplace that simplifies the connection between craftsman and customers, xNomad, a Swedish proptech company offering a digital platform for pop-up stores and flexible retail solutions, and Treyd, a Swedish fintech startup providing invoice financing and capital services to growth-stage companies. These follow-on investments are in line with the Fund’s strategy to support existing portfolio companies in their continued growth and long-term value creation.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Antler Europe Fund I AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Antler Europe Fund I ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Antler Europe Fund I AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten General information Antler Europe Fund I AB är en alternativ-investeringsfond registrerad hos Finansinspektionen i enlighet med Lagen om Alternativa Investeringsfonder (2013:561). Fonden förvaltas av Antler Europe Fund I Manager AB som också är moderbolaget. Antler Europe Fund I AB bildades 7 december 2020 och dess verksamhet är att bedriva investeringsverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm och investerar huvudsakligen i nordiska startups. The Company is an alternative investment fund registered with Finansinspektionen in accordance with The Alternative Investment Fund Managers Act (2013:561). The fund is managed by Antler Europe Fund I Manager AB, which is also the parent company. The Company was incorporated on December 7, 2020 and the main activity of the Company is to invest in nordic startups. The Company is domiciled in Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Significant events during the fiscal year Fonden har avslutat sin investeringsperiod under det föregående räkenskapsåret, inga nya investeringar genomfördes under det aktuella räkenskapsåret. Däremot har fonden genomfört 17 följdinvesteringar i lovande portföljbolag inom områden som fintech, AI, cirkulär ekonomi, klimatteknik och säkerhet. Bland dessa finns exempel som Buddywise, en AI-driven lösning för att skapa säkrare arbetsplatser; Glint Solar, en mjukvara för optimering och anpassning av solcellslösningar samt Arkion, en AI-baserad plattform för att analysera elnäts underhåll. The fund concluded its investment period during the previous financial year, no new investments have been made during the current financial year. However, 17 follow-on investments have been made in a selection of promising portfolio companies within areas such as fintech, AI, circular economy, climate tech, and security. Examples include Buddywise, an AI-driven solution for safer workplaces; Glint Solar, a software for optimizing and tailoring solar panel solutions; and Arkion, an AI-based platform for analyzing electricty grid maintenance.. Under året har fonden avyttrat sitt ägande i sju bolag, vilket resulterar i en slutlig portfölj bestående av 127 bolag. During the year the fund has divested its ownership in seven companies, resulting in a final portfolio comprising 127 companies.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Antler Europe Fund I AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Antler Europe Fund I ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Antler Europe Fund I AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten General information Bolaget är en alternativ investeringsfond registrerad hos Finansinspektionen i enlighet med Lagen om Alternativa Investeringsfonder (2013:561). Fonden förvaltas av Antler Europe Fund I Manager AB som också är moderbolaget. Bolaget bildades den 7 December 2020 och dess verksamhet är att bedriva investeringsverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm och investerar huvudsakligen i nordiska startups. The Company is an alternative investment fund registered with Finansinspektionen in accordance with The Alternative Investment Fund Managers Act (2013:561). The fund is managed by Antler Europe Fund I Manager AB, which is also the parent company. The Company was incorporated on December 7, 2020 and the main activity of the Company is to invest in nordic startups. The Company is domiciled in Stockholm. Bolagets systerbolag i Sverige, Norge och Danmark driver startup-program för entreprenörer. Efter genomfört program investerar bolaget i ett urval av de grundare och bolag som bedöms ha bäst förutsättningar att lyckas. The Company's sister companies in Sweden, Norway and Denmark run startup programs for entrepreneurs. At the end of the programs the Company invests in a selection of the founders and startups deemed to have the best prospects for success.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Significant events during the financial year Under räkenskapsåret har investeringsperioden fortsatt. Bolagets systerbolag har under året genomfört sex program i Stockholm, Oslo, och Köpenhamn, och bolaget har investerat i 18 nya p ortföljbolag inom områden som fintech, klimattech, hälsotech, cybersäkerhet och konsumenttech. Flertalet av portföljbolagen erbjuder en produkt eller tjänst som leder till positiva miljö- och sociala fördelar som är avsiktliga, påvisbara och kvantifierbara. Tre exempel är Spoor som använder datorseende och AI för att kartlägga fågelflygningar genom vindkraftsparker, Inspectral AI som tidigt kan upptäcka sjukdomar och gifter i jordbruksprodukter, och Syrenna som utvecklar undervattensdrönare för insikter om havs- och undervattensinfrastruktur. During the fiscal year the Company's sister companies have completed six programs, and the company has invested in 18 new portfolio companies in areas such as fintech, climate tech, healthtech, cybersecurity and consumer tech. The majority of the portfolio companies offer a product or service that leads to positive environmental and social benefits that are intentional, demonstrable, and quantifiable. These businesses range from using computer vision and AI to map bird flightpatterns through wind farms (Spoor), to early disease and toxin detection in agricultural products (Inspectral AI), and developing new underwater drones for ocean and subsea infrastructure insights (Syrenna). Under året har fonden avyttrat sitt ägande i sju bolag, vilket resulterar i en slutlig portfölj bestående av 134 bolag. During the year the fund has divested its ownership in ten companies, resulting in a final portfolio comprising 134 companies.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Antler Europe Fund I AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Antler Europe Fund I ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Antler Europe Fund I AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten General information Bolaget är en alternativ investeringsfond registrerad hos Finansinspektionen i enlighet med Lagen om Alternativa Investeringsfonder (2013:561). Fonden förvaltas av Antler Europe Fund I Manager AB som också är moderbolag. Bolaget bildades den 7 December 2020 och dess verksamhet är att bedriva investeringsverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm och investerar huvudsakligen i start-up bolag i Norden. The Company is an alternative investment fund registered with Finansinspektionen in accordance with The Alternative Investment Fund Managers Act (2013:561). The fund is managed by Antler Europe Fund I Manager AB, which is also mother company. The Company was incorporated on 7 December 2020 and the main activity of the company is to conduct investment activities and activities compatible therewith. The company is domiciled in Stockholm and mainly invest in start-up companies in the Nordics. Bolagets systerbolag i Sverige, Norge och Danmark driver startup program för entreprenörer. Efter genomfört program investerar bolaget i ett urval av de grundare och bolag som bedöms ha allra bäst förutsättningar att lyckas. The company's sister companies in Sweden, Norway and Denmark run startup programs for entrepreneurs. At the end of the programs the company invest in a selection of the founders and companies who are deemed to have the best prerequisites to become successful.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Significant events during the financial year Under räkenskapsåret har investerings perioden fortsatt. Bolagets systerbolag har under året genomfört 6 entreprenörsprogram i Stockholm, Oslo och Köpenhamn och bolaget har gjort investeringar i 36 nya portföljbolag inom bland annat klimatteknik, grönt väte, hälsoteknik och konsumentteknik. During the financial year the company's sister companies have completed 6 startup programs,and the company has made investments in 36 new portfolio companies in areas such as climate tech, green hydrogen, health tech, and consumer tech. Ett av bolagets 125 portföljbolag har under året likviderats. One of the company's 125 portfolio companies has been liquidated during the year.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Antler Europe Fund I AB för år 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Antler Europe Fund I ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Antler Europe Fund I AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 635 | 562 | 265 | 2 018 | 1 007 | 0 |
| Årets inköp | 1 685 | 285 | 3 275 | 3 018 | 1 007 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 150 | 0 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 150 | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 231 209 | 235 190 | 236 072 | 209 788 | 141 684 | 0 |
| Årets inköp | 10 318 | 6 746 | 35 625 | 70 276 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 14 299 | 7 627 | 9 341 | 2 171 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 95 738 | 72 397 | 52 896 | 14 287 | 2 211 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 34 436 | 39 999 | 45 747 | 13 329 | 2 211 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 6 746 | 35 625 | 70 276 | 141 684 | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTRA TRÄDGÅRDSGATAN 2, 111 57 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-12-07
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva investeringsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Revision
- Ja (2026-03-27)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2026-04-01
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.