Årsredovisning
för
Räkenskapsåret
2024
Fastställelseintyg
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
1 (11) |
|
|
|
|
|
Styrelsen för Antler Europe Fund I AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024.
The Board of Directors presents the annual report for Antler Europe Fund I AB for the period from 1
January to 31 December 2024.
Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr).
The annual report is in Swedish Krona, SEK. Unless otherwise stated, all amounts are in SEK.
Förvaltningsberättelse
Board of Director's report
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
2 (11) |
|
|
|
|
|
|
Flerårsöversikt |
2024 |
2023 |
2022 |
2021 |
2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Resultat efter finansiella poster (Tkr) |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
Balansomslutning (Tkr) |
|
|
|
|
|
|
|
Soliditet (%) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Förändringar i eget kapital
Change in equity
|
|
Aktie- |
Överkurs- |
Balanserat |
Årets |
Totalt |
|
|
kapital |
fond |
resultat |
resultat |
|
|
Belopp vid årets ingång |
52 808 |
140 258 623 |
36 082 592 |
-53 866 475 |
122 527 548 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Balanseras i ny räkning |
|
|
-53 866 475 |
53 866 475 |
0 |
|
Erhållna aktieägartillskott |
|
|
14 891 045 |
|
14 891 045 |
|
Årets resultat |
|
|
|
-36 135 544 |
-36 135 544 |
|
Belopp vid årets utgång |
52 808 |
140 258 623 |
-2 892 838 |
-36 135 544 |
101 283 049 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Conditional, not yet repaid, shareholder contributions amount to 103 212 919 SEK as of the balance
sheet date (88 321 874 SEK)
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
3 (11) |
|
|
|
|
|
Förslag till vinstdisposition
Proposed distribution of earnings
Följande belopp står till årstämmans förfogande:
The following amounts are to be considered at the Annual General Meeting:
| fri överkursfond / share premium |
| ansamlad förlust / accumulated loss | - |
| årets förlust / loss for the year | - |
Styrelsen föreslår att balanserade medel disponeras enligt följande:
The Board of Directors proposes that unappropriated funds are allocated as follows:
| i ny räkning överföres / Carried forward |
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
The company's further earnings and financial position are shown in the subsequent income statement
and balance sheet including notes.
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
|
|
4 (11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultaträkning |
Not |
2024-01-01 -2024-12-31 |
2023-01-01 -2023-12-31 |
|
|
Rörelsens kostnader |
|
|
|
|
|
|
Övriga externa kostnader |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
- |
|
- |
|
|
Rörelseresultat |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultat från finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är |
2 |
- |
|
- |
|
|
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter |
3 |
|
|
|
|
|
Räntekostnader och liknande resultatposter |
4 |
- |
|
- |
|
|
|
|
- |
|
- |
|
|
Resultat efter finansiella poster |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Årets resultat |
|
- |
|
- |
|
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
|
|
5 (11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Balansräkning |
Not |
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
TILLGÅNGAR / ASSETS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Anläggningstillgångar / Fixed assets |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finansiella anläggningstillgångar / Financial assets |
|
|
|
|
|
|
Andra långfristiga värdepappersinnehav |
5 |
|
|
|
|
|
Andra långfristiga fordringar |
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa anläggningstillgångar / Total Fixed Assets |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Omsättningstillgångar / Current assets |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kortfristiga fordringar / Short term assets |
|
|
|
|
|
|
Fordringar hos koncernföretag |
|
|
|
|
|
|
Övriga fordringar |
|
|
|
|
|
|
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kassa och bank / Cash and bank balances |
|
|
|
|
|
|
Summa omsättningstillgångar / Total short term |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMMA TILLGÅNGAR / TOTAL ASSETS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
|
|
6 (11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Balansräkning |
Not |
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Bundet eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Aktiekapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fritt eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Fri överkursfond |
|
|
|
|
|
|
Balanserat resultat |
|
- |
|
|
|
|
Årets resultat |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa eget kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Långfristiga skulder |
7 |
|
|
|
|
|
Kapitalandelslån |
|
|
|
|
|
|
Summa långfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kortfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
Leverantörsskulder |
|
|
|
|
|
|
Övriga skulder |
|
|
|
|
|
|
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
|
|
|
|
|
|
Summa kortfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
7 (11) |
|
|
|
|
|
Noter
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Accounting and valuation principles
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
8 (11) |
|
|
|
|
|
Finansiella tillgångar och skulder
Financial assets and liabilities
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
9 (11) |
|
|
|
|
|
Not 2 Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar
Result from Financial assets
|
|
|
|
|
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Räntor / Interest received |
20 883 |
193 426 |
|
|
Resultat vid avyttringar / Realized gains |
- |
- |
|
|
Nedskrivningar / Imparements |
- |
- |
|
|
Återföring av nedskrivningar / Reversal of imparements |
|
|
|
|
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Not 3 Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
Other interest and similar income/cost
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Ränteintäkter / Interest income |
622 991 |
318 617 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 4 Räntekostnader och liknande resultatposter
Interest costs and similar income/cost
|
|
|
|
|
|
|
2024 |
2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Kursdifferenser / FX gain/losses |
- |
- |
|
|
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Not 5 Andra långfristiga värdepappersinnehav
Other long-term financial instruments
|
|
|
|
|
|
|
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden / Opening balance |
|
|
|
|
Inköp / Acquisitions |
|
|
|
|
Försäljningar /Sales |
- |
- |
|
|
Utgående ack anskaffningsvärden / Closing balance |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ingående nedskrivningar / Opening balance |
- |
- |
|
|
Återförda nedskrivningar / Reversal of imparements |
|
|
|
|
Årets nedskrivningar / Imparements |
- |
- |
|
|
Utgående ack nedskrivningar / Closing balance |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde / Closing carrying value |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
10 (11) |
|
|
|
|
|
Not 6 Andra långfristiga fordringar
Other long-term financial assets
|
|
|
|
|
|
|
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden / Opening balance |
|
|
|
|
Tillkommande fordringar / Additional receivables |
|
|
|
|
Konvertering / Conversion |
0 |
-5 028 214 |
|
|
Kursdifferenser / FX gain/losses |
11 492 |
0 |
|
|
Utgående ack anskaffningsvärden / Closing balance |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde / Closing carrying value |
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 7 Långfristiga skulder / Long-term liabilities
|
|
|
|
|
|
|
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitalandelslån / Principal-linked Participating Debentures |
78 362 032 |
67 780 800 |
|
|
|
78 362 032 |
67 780 800 |
|
|
|
|
|
|
Not 8 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Significant events after the end of the financial year
Under de kommande fem åren kommer fokuset att fortsatt ligga på att förvalta portföljens värde.
Samarbetet med portföljbolagen fortsätter för att skapa kommersiellt värde på ett ansvarsfullt sätt,
samtidigt som spårning och datainsamling förbättras. Detta möjliggör en mer systematisk och datadriven
strategi för att utveckla högkvalitativa företag som är framtidssäkra och medvetna om risker.
Over the next five years, the focus will remain on managing the value of the portfolio. Collaboration with
portfolio companies will continue to deliver commercial value responsibly, while enhancing tracking and
data collection. This will enable a more systematic and data-driven approach to developing high-quality
companies that are future-proof and risk-aware.
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
11 (11) |
|
|
|
|
|
Resultat- och balansräkningen kommer att föreläggas på årsstämma för fastställelse.
Stockholm 2025-03-20
Vår revisionsberättelse har lämnats