Årsredovisning
för
Räkenskapsåret
2023
Fastställelseintyg
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
1 (11) |
|
|
|
|
|
Styrelsen för Antler Europe Fund I AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023.
The Board of Directors presents the annual report for Antler Europe Fund I AB for the period from 1
January to 31 December 2023.
Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr).
The annual report is in Swedish Krona, SEK. Unless otherwise stated, all amounts are in SEK.
Förvaltningsberättelse
Board of Director's report
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
2 (11) |
|
|
|
|
|
|
Flerårsöversikt |
2023 |
2022 |
2021 |
2020 |
|
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Resultat efter finansiella poster (Tkr) |
- |
- |
- |
|
|
|
|
Balansomslutning (Tkr) |
|
|
|
|
|
|
|
Soliditet (%) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Förändringar i eget kapital
Change in equity
|
|
Aktie- |
Överkurs- |
Balanserat |
Årets |
Totalt |
|
|
kapital |
fond |
resultat |
resultat |
|
|
Belopp vid årets ingång |
52 808 |
140 258 623 |
59 950 926 |
-38 707 575 |
161 554 782 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Balanseras i ny räkning |
|
|
-38 707 575 |
38 707 575 |
0 |
|
Erhållna aktieägartillskott |
|
|
14 839 241 |
|
14 839 241 |
|
Årets resultat |
|
|
|
-53 866 475 |
-53 866 475 |
|
Belopp vid årets utgång |
52 808 |
140 258 623 |
36 082 592 |
-53 866 475 |
122 527 548 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Conditional, not yet repaid, shareholder contributions amount to SEK 88,321,874 as of the balance sheet
date (73,482,633 SEK)
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
3 (11) |
|
|
|
|
|
Förslag till vinstdisposition
Proposed distribution of earnings
Följande belopp står till årstämmans förfogande:
The following amounts are to be considered at the Annual General Meeting:
| fri överkursfond / Share premium |
| balanserad vinst / retained earnings |
| årets förlust / loss for the year | - |
Styrelsen föreslår att balanserade medel disponeras enligt följande:
The Board of Directors proposes that unappropriated funds are allocated as follows:
| i ny räkning överföres / Carried forward |
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
The company's further earnings and financial position are shown in the subsequent income statement
and balance sheet including notes.
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
|
|
4 (11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultaträkning |
Not |
2023-01-01 -2023-12-31 |
2022-01-01 -2022-12-31 |
|
|
Rörelsens kostnader |
|
|
|
|
|
|
Övriga externa kostnader |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
- |
|
- |
|
|
Rörelseresultat |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultat från finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är |
2 |
- |
|
- |
|
|
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter |
3 |
|
|
|
|
|
Räntekostnader och liknande resultatposter |
4 |
- |
|
- |
|
|
|
|
- |
|
- |
|
|
Resultat efter finansiella poster |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Årets resultat |
|
- |
|
- |
|
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
|
|
5 (11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Balansräkning |
Not |
2023-12-31 |
2022-12-31 |
|
|
TILLGÅNGAR / ASSETS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Anläggningstillgångar / Fixed assets |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finansiella anläggningstillgångar / Financial assets |
|
|
|
|
|
|
Andra långfristiga värdepappersinnehav |
5 |
|
|
|
|
|
Andra långfristiga fordringar |
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa anläggningstillgångar / Total Fixed Assets |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Omsättningstillgångar / Current assets |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kortfristiga fordringar / Short term assets |
|
|
|
|
|
|
Övriga fordringar |
|
|
|
|
|
|
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kassa och bank |
|
|
|
|
|
|
Summa omsättningstillgångar/ Total short term |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMMA TILLGÅNGAR / TOTAL ASSETS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
|
|
6 (11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Balansräkning |
Not |
2023-12-31 |
2022-12-31 |
|
|
EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Bundet eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Aktiekapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fritt eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Fri överkursfond |
|
|
|
|
|
|
Balanserat resultat |
|
|
|
|
|
|
Årets resultat |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa eget kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Långfristiga skulder |
7 |
|
|
|
|
|
Kapitalandelslån |
|
|
|
|
|
|
Summa långfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kortfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
Leverantörsskulder |
|
|
|
|
|
|
Övriga skulder |
|
|
|
|
|
|
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
|
|
|
|
|
|
Summa kortfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
7 (11) |
|
|
|
|
|
Noter
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Accounting and valuation principles
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
8 (11) |
|
|
|
|
|
Finansiella tillgångar och skulder
Financial assets and liabilities
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
9 (11) |
|
|
|
|
|
Not 2 Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar
Result from Financial assets
|
|
|
|
|
|
|
2023 |
2022 |
|
|
|
|
|
|
|
Räntor / Interest received |
193 426 |
95 210 |
|
|
Resultat vid avyttringar / Realized gains |
- |
- |
|
|
Nedskrivningar / Imparements |
- |
- |
|
|
Återföring av nedskrivningar / Reversal of imparements |
|
|
|
|
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Not 3 Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
Other interest and similar income/cost
|
|
2023 |
2022 |
|
|
|
|
|
|
|
Ränteintäkter / Interest income |
318 617 |
58 562 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 4 Räntekostnader och liknande resultatposter
Interest costs and similar income/cost
|
|
|
|
|
|
|
2023 |
2022 |
|
|
|
|
|
|
|
Kursdifferenser / FX gain/losses |
- |
- |
|
|
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Not 5 Andra långfristiga värdepappersinnehav
Other long-term financial instruments
|
|
|
|
|
|
|
2023-12-31 |
2022-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden / Opening balance |
|
|
|
|
Inköp / Acquisitions |
|
|
|
|
Försäljningar /Sales |
- |
- |
|
|
Utgående ack anskaffningsvärden / Closing balance |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ingående nedskrivningar / Opening balance |
- |
- |
|
|
Återförda nedskrivningar / Reversal of imparements |
|
|
|
|
Årets nedskrivningar / Imparements |
- |
- |
|
|
Utgående ack nedskrivningar / Closing balance |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde / Closing carrying value |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
10 (11) |
|
|
|
|
|
Not 6 Andra långfristiga fordringar
Other long-term financial assets
|
|
|
|
|
|
|
2023-12-31 |
2022-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden / Opening balance |
|
|
|
|
Tillkommande fordringar / Additional receivables |
|
|
|
|
Konvertering / Conversion |
-5 028 214 |
-2 006 610 |
|
|
Utgående ack anskaffningsvärden / Closing balance |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde / Closing carrying value |
|
|
|
|
|
|
|
|
Not 7 Långfristiga skulder / Long-term liabilities
|
|
|
|
|
|
|
2023-12-31 |
2022-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitalandelslån / Principal-linked Participating Debentures |
67 780 800 |
66 536 512 |
|
|
|
67 780 800 |
66 536 512 |
|
|
|
|
|
|
Not 8 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Significant events after the end of the financial year
Fonden, med sin tidshorisont på tio år, har nu avslutat sin investeringsperiod efter fyra år, vilket
innebär att inga ytterligare nya investeringar kommer att genomföras i nya bolag efter 2023. Under
de kommande sex åren kommer huvudinriktningen vara att förvalta värdet av portföljen.
Systerbolagen kommer fortsätta samarbetet med portföljbolagen för att leverera kommersiellt värde
på ett ansvarsfullt sätt samtidigt som spårning och datainsamling förbättras. Detta leder till en
förbättrad systematisk och datadriven metod för att leverera högkvalitativa företag som är
framtidssäkra och medvetna om risker
The fund, with its ten-year time horizon, has now completed its investment period after four years,
meaning that no further new investments will be made after 2023. Over the next six years, the main
focus will be to manage the value of the portfolio. The sister companies will continue their
collaboration with portfolio companies to deliver commercial value in a responsible manner while
improving tracking and data collection. This leads to an enhanced systematic and data-driven
approach to delivering high-quality companies that are future-proof and risk-aware.
|
Antler Europe Fund I AB Org.nr 559288-0594 |
11 (11) |
|
|
|
|
|
Resultat- och balansräkningen kommer att föreläggas på årsstämma för fastställelse.
Stockholm 2024-03-08
Vår revisionsberättelse har lämnats