Start › Dalarnas län › Sälen
Stay in Sälen AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 940 | 1 897 | 1 356 | 139 | 234 |
| Nettoomsättning | 1 936 | 1 897 | 1 356 | 139 | 234 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 558 | 1 263 | 932 | 449 | 146 |
| Handelsvaror | 81 | 20 | 2 | 62 | 110 |
| Övriga externa kostnader | 1 200 | 1 010 | 741 | 309 | 37 |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 276 | 232 | 188 | 78 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 381 | 634 | 424 | −310 | 87 |
| Finansiella poster | −597 | −822 | −605 | −259 | −87 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −37 | 0 | 0 | −27 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 597 | 785 | 605 | 259 | 60 |
| Resultat efter finansiella poster | −215 | −188 | −181 | −569 | 1 |
| Resultat före skatt | −215 | −188 | −181 | −569 | 1 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 0 |
| Årets resultat | −215 | −188 | −181 | −569 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 17 743 | 18 021 | 14 412 | 10 353 | 8 337 |
| Anläggningstillgångar | 17 594 | 17 658 | 14 158 | 9 996 | 7 471 |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 299 | 13 363 | 9 863 | 9 996 | 7 471 |
| Byggnader och mark | 12 780 | 12 897 | 9 401 | 9 540 | 2 608 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 519 | 404 | 462 | 456 | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 62 | 0 | 0 | 4 863 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 295 | 4 295 | 4 295 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 295 | 4 295 | 4 295 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 149 | 363 | 254 | 356 | 866 |
| Kortfristiga fordringar | 149 | 362 | 221 | 47 | 504 |
| Kundfordringar | 0 | 353 | 188 | 44 | 251 |
| Övriga fordringar | 3 | 9 | 28 | 4 | 253 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 146 | 0 | 4 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 32 | 309 | 362 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 17 743 | 18 021 | 14 412 | 10 353 | 8 337 |
| Eget kapital | 358 | 173 | 201 | 382 | 26 |
| Bundet eget kapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 25 |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 25 |
| Fritt eget kapital | 108 | −77 | −49 | 132 | 1 |
| Balanserat resultat | 323 | 111 | 132 | 701 | – |
| Årets resultat | −215 | −188 | −181 | −569 | 1 |
| Långfristiga skulder | 11 676 | 11 981 | 10 434 | 8 175 | 4 785 |
| Skulder till kreditinstitut | 11 676 | 11 981 | 10 434 | 8 175 | 4 785 |
| Kortfristiga skulder | 5 709 | 5 867 | 3 777 | 1 796 | 3 527 |
| Skulder till kreditinstitut | 361 | 491 | 386 | 300 | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 85 | 65 | 31 | 191 |
| Skatteskulder | 10 | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 5 315 | 5 268 | 3 294 | 1 463 | 3 335 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 23 | 32 | 3 | 1 |
| Ställda säkerheter | 12 795 | 12 795 | 12 795 | 8 500 | 7 000 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | – | – | 7 000 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 400 | 860 | – | 700 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 295 | 4 295 | 4 295 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 4 295 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | 4 295 | 0 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 331 | 13 269 | 9 599 | 9 599 | 2 608 |
| Årets inköp | 62 | 3 670 | 0 | 2 128 | 2 608 |
| Ackumulerade avskrivningar | 551 | 372 | 199 | 59 | 0 |
| Årets avskrivningar | 179 | 173 | 139 | 59 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 743 | 530 | 530 | 476 | 0 |
| Årets inköp | 213 | 0 | 55 | 476 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 224 | 127 | 67 | 19 | 0 |
| Årets avskrivningar | 97 | 59 | 49 | 19 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-11-15 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 62 | 0 | 0 | 4 863 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SÄTERVÄGEN 27, 780 91 SÄLEN
- Registrerat
- 2020-11-16
- Bransch
- Partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva uthyrning av fastigheter, uthyrning av snöskotrar och tillhörande utrustning, guidning på snöskoter, möbler, inredningar partihandel samt vaktmästartjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5651-1991
- Ergane Fastigheter AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malung-Sälens kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver uthyrning av fastigheter, möbler, inredningar partihandel samt vaktmästartjänster. Under året 2023 hyrde bolaget ut totalt 7 objekt. År 2024 införskaffas ytterligare 1 objekt. Bolaget har 8 stycket objekt för uthyrning. Företaget har sitt säte i Malung-Sälens kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.