2025-01-01 2025-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 559283-17952025-01-012025-12-31 559283-17952024-01-012024-12-31 559283-17952023-01-012023-12-31 559283-17952022-01-012022-12-31 559283-17952025-12-31 559283-17952024-12-31 559283-17952023-12-31 559283-17952022-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Stay in Sälen AB

 

559283-1795

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2025

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-05-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Stay in Sälen AB

Org.nr 559283-1795

2 (8)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Stay in Sälen AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025.

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

Förvaltningsberättelse

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

 

Bolaget bedriver uthyrning av fastigheter, möbler, inredningar partihandel samt vaktmästartjänster.

Under året 2023 hyrde bolaget ut totalt 7 objekt. År 2024 införskaffas ytterligare 1 objekt. Bolaget har 8
stycket objekt för uthyrning.

 

Företaget har sitt säte i Malung-Sälens kommun.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2025

2024

2023

2022

 

Nettoomsättning

1 936

1 897

1 356

139

 

Resultat efter finansiella poster

-215

-188

-181

-569

 

Soliditet (%)

2,0

1,0

1,4

3,7

 

 

 

 

 

 

 

Bolagets omsättning har ökat på grund av att byggnationen är klar och bolaget har kommit igång med sin
verksamhet.

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

250 000

110 943

-187 979

172 964

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

-187 979

187 979

0

Erhållna aktieägartillskott

 

400 000

 

400 000

Årets resultat

 

 

-215 357

-215 357

Belopp vid årets utgång

250 000

322 964

-215 357

357 607

 

 

 

 

 

Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 1 260 000 kr (860 000 kr).

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   322 965
årets förlust   -215 357
  107 608

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   107 608
  107 608

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Stay in Sälen AB

Org.nr 559283-1795

 

 

3 (8)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2025-01-01

-2025-12-31

2024-01-01

-2024-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

1 936 362

 

1 896 777

 

Övriga rörelseintäkter

 

3 242

 

0

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

1 939 604

 

1 896 777

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Handelsvaror

 

-80 653

 

-20 269

 

Övriga externa kostnader

 

-1 199 863

 

-1 010 128

 

Personalkostnader

2

-1 150

 

-450

 

Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar

 

-276 465

 

-231 891

 

Övriga rörelsekostnader

 

-11

 

0

 

Summa rörelsekostnader

 

-1 558 142

 

-1 262 738

 

Rörelseresultat

 

381 462

 

634 039

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

19

 

-36 540

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-596 838

 

-785 478

 

Summa finansiella poster

 

-596 819

 

-822 018

 

Resultat efter finansiella poster

 

-215 357

 

-187 979

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

-215 357

 

-187 979

 

 

 

 

 

 

 

Årets resultat

 

-215 357

 

-187 979

 

Stay in Sälen AB

Org.nr 559283-1795

 

 

4 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Byggnader och mark

4

12 779 708

 

12 896 934

 

Inventarier, verktyg och installationer

5

519 384

 

403 875

 

Pågående nyanläggningar och förskott avseende
materiella anläggningstillgångar

6

0

 

62 083

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

13 299 092

 

13 362 892

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andra långfristiga värdepappersinnehav

3

4 295 000

 

4 295 000

 

Summa finansiella anläggningstillgångar

 

4 295 000

 

4 295 000

 

Summa anläggningstillgångar

 

17 594 092

 

17 657 892

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Kundfordringar

 

0

 

353 400

 

Övriga fordringar

 

2 530

 

8 959

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

146 424

 

0

 

Summa kortfristiga fordringar

 

148 954

 

362 359

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

1

 

460

 

Summa kassa och bank

 

1

 

460

 

Summa omsättningstillgångar

 

148 955

 

362 819

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

17 743 047

 

18 020 711

 

 

 

 

 

 

 

Stay in Sälen AB

Org.nr 559283-1795

 

 

5 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2025-12-31

2024-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

250 000

 

250 000

 

Summa bundet eget kapital

 

250 000

 

250 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

322 965

 

110 943

 

Årets resultat

 

-215 357

 

-187 979

 

Summa fritt eget kapital

 

107 608

 

-77 036

 

Summa eget kapital

 

357 608

 

172 964

 

 

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

7, 8

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

 

11 676 215

 

11 980 550

 

Summa långfristiga skulder

 

11 676 215

 

11 980 550

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

8

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

 

361 392

 

490 896

 

Leverantörsskulder

 

13 626

 

85 318

 

Skatteskulder

 

10 074

 

0

 

Övriga skulder

 

5 315 333

 

5 267 556

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

8 799

 

23 428

 

Summa kortfristiga skulder

 

5 709 224

 

5 867 198

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

17 743 047

 

18 020 712

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stay in Sälen AB

Org.nr 559283-1795

6 (8)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

 

Not 2 Medelantalet anställda

 

2025

2024

 

 

 

 

 

Medelantalet anställda

0

0

 

 

 

 

 

Bolaget har inte haft några anställda under året.

 

 

Not 3 Andra långfristiga värdepappersinnehav

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

4 295 000

4 295 000

 

Inköp

0

0

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

4 295 000

4 295 000

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

4 295 000

4 295 000

 

 

 

 

 

 

Not 4 Byggnader och mark

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

13 268 547

9 598 848

 

Inköp

62 083

3 669 699

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

13 330 630

13 268 547

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-371 614

-198 826

 

Årets avskrivningar

-179 309

-172 788

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-550 923

-371 614

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

12 779 707

12 896 933

 

 

 

 

 

Stay in Sälen AB

Org.nr 559283-1795

7 (8)

 

 

 

 

 

 

Not 5 Inventarier, verktyg och installationer

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

530 448

530 448

 

Inköp

212 665

0

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

743 113

530 448

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-126 573

-67 470

 

Årets avskrivningar

-97 156

-59 103

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-223 729

-126 573

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

519 384

403 875

 

 

 

 

 

 

 

Not 6 Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar

 

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

62 083

0

 

Inköp

0

62 083

 

Omklassificeringar

-62 083

 

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

0

62 083

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

0

62 083

 

 

 

 

 

 

Not 7 Långfristiga skulder

Långfristiga skulder som förfaller senare än 5 år efter balansdagen

 

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Skulder som ska betalas senare än fem år efter balansdagen

10 230 647

10 016 966

 

 

10 230 647

10 016 966

 

 

 

 

 

 

 

Not 8 Skulder som avser flera poster

Företagets banklån om 12 037 607 kronor (12 471 446 kronor) redovisas under följande poster i
balansräkningen.

 

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

11 676 215

11 980 550

 

 

11 676 215

11 980 550

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

361 392

490 896

 

 

361 392

490 896

 

 

 

 

 

 

Stay in Sälen AB

Org.nr 559283-1795

8 (8)

 

 

 

 

 

Not 9 Ställda säkerheter

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Fastighetsinteckningar

8 500 000

8 500 000

 

Bostadsrätter

4 295 000

4 295 000

 

 

12 795 000

12 795 000

 

 

 

 

 

 

 

Resultat- och balansräkningen kommer att föreläggas på årsstämma för fastställelse.

 

 

 

 

 

Underskriven den dag som framgår av min elektroniska underskrift