Start › Dalarnas län › Nyhammar
Gamla Brukskontoret Nyhammar AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 240 | 2 326 | 2 279 | 2 170 | 0 |
| Nettoomsättning | 2 240 | 2 322 | 2 278 | 2 170 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 5 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 241 | 2 194 | 2 254 | 2 165 | 24 |
| Råvaror och förnödenheter | 707 | 805 | 881 | 778 | – |
| Övriga externa kostnader | 645 | 652 | 568 | 661 | 23 |
| Personalkostnader | 718 | 583 | 664 | 640 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 170 | 153 | 141 | 86 | – |
| Rörelseresultat | 0 | 132 | 25 | 5 | −24 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 132 | 25 | 5 | −24 |
| Resultat före skatt | −1 | 132 | 25 | 5 | −24 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 2 | – | – | – |
| Årets resultat | −1 | 129 | 25 | 5 | −24 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 634 | 1 712 | 1 687 | 1 880 | 390 |
| Anläggningstillgångar | 1 381 | 1 476 | 1 574 | 1 571 | 325 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 381 | 1 476 | 1 574 | 1 571 | 325 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 756 | 813 | 873 | 908 | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 625 | 663 | 701 | 663 | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | 0 | 0 | 325 |
| Omsättningstillgångar | 253 | 236 | 113 | 309 | 65 |
| Varulager m.m. | 35 | 18 | 35 | 35 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 35 | 18 | 35 | 35 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 7 | 2 | 31 |
| Kundfordringar | – | 0 | 2 | 1 | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 5 | 1 | 31 |
| Kassa och bank | 218 | 218 | 71 | 272 | 34 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 634 | 1 712 | 1 687 | 1 880 | 390 |
| Eget kapital | 434 | 436 | 306 | 281 | 276 |
| Bundet eget kapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Fritt eget kapital | 134 | 136 | 6 | −19 | −24 |
| Balanserat resultat | 136 | 6 | −19 | −24 | – |
| Årets resultat | −1 | 129 | 25 | 5 | −24 |
| Långfristiga skulder | 987 | 968 | 1 295 | 1 460 | 100 |
| Övriga skulder | 987 | 968 | 1 295 | 1 460 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 213 | 308 | 86 | 139 | 14 |
| Förskott från kunder | 2 | 5 | 8 | 5 | – |
| Leverantörsskulder | 70 | 7 | 15 | 49 | 4 |
| Skatteskulder | 2 | 8 | 9 | 4 | – |
| Övriga skulder | 99 | 134 | 44 | 71 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 39 | 154 | 10 | 10 | 10 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-09-17 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 757 | 757 | 757 | 684 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 74 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 132 | 94 | 57 | 21 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 38 | 38 | 36 | 21 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 174 | 1 099 | 1 044 | 973 | 0 |
| Årets inköp | 75 | 55 | 70 | 973 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 417 | 286 | 170 | 65 | 0 |
| Årets avskrivningar | 132 | 115 | 105 | 65 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-09-17 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 325 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- GAMLA BRUKSVÄGEN 1, 770 14 NYHAMMAR
- Registrerat
- 2020-09-18
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Kafé- och bageriverksamhet med mat- och alkoholservering vid vissa tider. Butiksförsäljning av hantverk, presenter, inredningsartiklar. Uthyrning av lokaler för möten, utställningar och evenemang. Försäljning av administrativa tjänster, som bokföring och redovisning. Försäljning av friskvårdstjänster, som massage och yogakurser. Hantverkstjänster, som målning och renovering.
Bankgironummer
- 5543-5051
- Gamla Brukskontoret Nyhammar AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ludvika
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver café- och bageriverksamhet i Nyhammars gamla brukskontor. Företaget har sitt säte i Ludvika .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.