Start › Stockholms län › Stockholm
Halmstad Logistikcenter AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 12 988 | 12 142 | 1 978 | 0 |
| Nettoomsättning | 12 988 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 12 142 | 1 978 | 0 |
| Rörelsekostnader | 8 308 | 8 170 | 1 432 | 189 |
| Handelsvaror | 320 | 458 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 192 | 956 | 697 | 189 |
| Av- och nedskrivningar | 6 796 | 6 755 | 736 | 0 |
| Rörelseresultat | 4 680 | 3 972 | 546 | −189 |
| Finansiella poster | −7 272 | −6 097 | −2 932 | −156 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 79 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 351 | 6 100 | 2 932 | 156 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 592 | −2 125 | −2 386 | −345 |
| Resultat före skatt | −2 592 | −2 125 | −2 386 | −345 |
| Skatt på årets resultat | −50 | −197 | −487 | −71 |
| Årets resultat | −2 542 | −1 927 | −1 899 | −274 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 121 798 | 117 181 | 124 245 | 32 007 |
| Anläggningstillgångar | 107 753 | 114 499 | 119 391 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 106 925 | 113 721 | 118 833 | – |
| Byggnader och mark | 95 907 | 98 990 | 118 833 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 11 018 | 14 731 | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 828 | 778 | 558 | – |
| Omsättningstillgångar | 14 045 | 2 682 | 4 853 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 738 | 293 | 1 401 | – |
| Kundfordringar | 1 398 | 0 | 1 345 | – |
| Övriga fordringar | 0 | 91 | 25 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 340 | 202 | 31 | – |
| Kassa och bank | – | – | 3 453 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 121 798 | 117 181 | 124 245 | – |
| Eget kapital | −987 | 425 | 152 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Fritt eget kapital | −1 012 | 400 | 127 | – |
| Balanserat resultat | 1 530 | 2 327 | 2 026 | – |
| Årets resultat | −2 542 | −1 927 | −1 899 | – |
| Långfristiga skulder | 112 739 | 113 839 | 23 334 | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 17 300 | – |
| Checkräkningskredit | – | 0 | 6 034 | – |
| Skulder till koncernföretag | 112 739 | 113 839 | – | – |
| Skulder till intresseföretag | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 046 | 2 918 | 100 759 | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 97 848 | – |
| Leverantörsskulder | 146 | 122 | 260 | – |
| Skatteskulder | 570 | 574 | 38 | – |
| Övriga skulder | 214 | 235 | 244 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 117 | 1 987 | 2 369 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 130 | 2 200 | 1 300 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget skall bedriva utveckling och förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget äger fastigheten Halmstad Fyllinge 20:433.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Som framgår av balansräkningen är bolagets kapital förbrukat per 2024-12-31. Styrelsens bedömning är dock att marknadsvärdet på bolagets fastighet överstiger det bokföringsmässiga restvärdet och överstiger kapitalbristen väsentligt.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget skall bedriva utveckling och förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget äger fastigheten Halmstad Fyllinge 20:433.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har Halmstad Logistikcenter AB bytt ägare, 2023-12-01 skedde aktieöverlåtelsen. Ägarbilden innan var 50 % vardera av OOF Holding 5 AB, org nr 559263-1252, och Legrehm Invest AB, org nr 556629-2875. Ägarbilden efter är 100% ägande av Core+ SEK HoldCo, S.á r.l., B281587.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2022
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget skall bedriva utveckling och förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ägs till 50 % vardera av OOF Holding 5 AB, org nr 559263-1252, och Legrehm Invest AB, org nr 556629-2875. Bolaget äger fastigheten Halmstad Fyllinge 20:433.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Byggnationen av en logistikterminal på ca 18 350 kvm färdigställdes under det fjärde kvartalet och i samband med det påbörjades uthyrningen till hyresgästen.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 102 647 | 102 647 | 119 569 | 9 236 |
| Årets inköp | 0 | 1 643 | 0 | 9 236 |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 740 | 3 657 | 736 | 0 |
| Årets avskrivningar | 3 083 | 3 074 | 736 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 565 | 18 565 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 547 | 3 834 | 0 |
| Årets avskrivningar | 3 713 | 3 711 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 18 474 |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSGATAN 37, 111 56 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-08-26
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast och/ eller lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 379-9434
- Halmstad Logistikcenter AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholms län, Stockholm kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.