Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

Alba 2 AB

559247-4059AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2026-01-01 – 2026-06-30

Omsättning 2026
520 tkr
Resultat efter fin. poster 2026
382 tkr
Årets resultat 2026
382 tkr
Eget kapital 2026
−14,4 mkr

Utveckling8 räkenskapsår

20262026: 3,4 mkr3,4 mkr20252025: 2,9 mkr2,9 mkr20242024: 29,0 mkr29,0 mkr2023-122023-12: 33,5 mkr33,5 mkr2023-092023-09: 33,5 mkr33,5 mkr20222022: 80,5 mkr80,5 mkr2021-092021-09: 90,4 mkr90,4 mkr2021-082021-08: 90,4 mkr90,4 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023-122023-0920222021-092021-08
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 528–––––––
Nettoomsättning 520––0––––
Övriga rörelseintäkter 8–––––––
Rörelsekostnader 14612–22–69
Övriga externa kostnader 13512–22–69
Personalkostnader 3–––––––
Av- och nedskrivningar 7–––––––
Rörelseresultat 382−1−2−2−2−2−69−69
Finansiella poster 0−19 551−2 528–−30 627−8 217–33 806
Resultat från andelar i koncernföretag 0−22 257––––––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0500–3313––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0−4 169102–2 3945 184–3 068
Resultat efter finansiella poster 382−19 552−2 530−30 629−30 629−8 22033 73733 737
Resultat före skatt 382−19 552−2 530–−30 629−8 220–33 737
Årets resultat 382−19 552−2 530–−30 629−8 220–33 737

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023-122023-0920222021-092021-08
TILLGÅNGAR 3 3662 87229 04233 47033 47080 51490 38990 389
Anläggningstillgångar 3 0622 84528 300–32 69379 600–90 381
Materiella anläggningstillgångar 217–––––––
Inventarier, verktyg och installationer 217–––––––
Finansiella anläggningstillgångar 2 8452 84528 300–32 69379 600–90 381
Andelar i koncernföretag 2 8452 845––––––
Andra långfristiga värdepappersinnehav –028 300–28 30042 119–53 516
Andra långfristiga fordringar ––0–4 39337 481–36 866
Omsättningstillgångar 30427742–777913–8
Kortfristiga fordringar 70713–713680––
Fordringar hos koncernföretag 1–––––––
Övriga fordringar 10667–667667––
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 4047–4713––
Kassa och bank 2982728–64233–8
EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 3662 87229 042–33 47080 514–90 389
Eget kapital −14 427−14 8092 383–4 91325 542–33 762
Bundet eget kapital 252525–2525–25
Aktiekapital 252525–2525–25
Fritt eget kapital −14 452−14 8342 358–4 88825 517–33 737
Balanserat resultat −14 8344 7194 888–35 51733 737––
Årets resultat 382−19 552−2 530–−30 629−8 220–33 737
Långfristiga skulder 17 68117 681––––––
Skulder till koncernföretag 17 681–––––––
Övriga skulder 017 681––––––
Kortfristiga skulder 112026 659–28 55754 972–56 627
Leverantörsskulder 7–––––––
Skulder till koncernföretag –0497–––––
Övriga skulder 105025 044–27 54054 116–53 559
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter –01 119–1 017856–3 068

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023-122023-0920222021-092021-08
Styrelsens förslag 000–0–––

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post2026202520242023-122023-0920222021-092021-08
Tillfört aktieägartillskott –2 361––10 000–––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Verksamhetens art och inriktning

Bolaget som har sitt säte i Stockholm äger och förvaltar aktier i SMT Förvaltning AB, 559176-0391. Under räkenskapsåret har bolaget inlett rådgivningsverksamhet inom ekonomiområdet. Bolaget har ändrat räkenskapsår till att omfatta perioden 1 juli - 30 juni. Det aktuella omläggningsåret omfattar sex månader.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Övriga viktiga förhållanden

Under räkenskapsåret har tidigare erhållna villkorade aktieägartillskott om sammanlagt 10 mkr omvandlats till ovillkorade aktieägartillskott.

Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Verksamhetens art och inriktning

Bolaget äger och förvaltar aktier i SMT Förvaltning AB (f d Häggvik Invest Projektutveckling AB), 559176-0391, som indirekt via intresseföretag har bedrivit fastighetsprojekt i Häggvik, Stockholm. Byggprojektet färdigställdes 2024 och överlämning av de färdigställda bostäderna har under räkenskapsåret skett till ALM Equity AB (publ) enligt avtal. Bolaget har sitt säte i Stockholm. Under året har bolaget bytt firma från Cereza Plegar AB till nuvarande firma.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Efter räkenskapsårets utgång har bolaget påbörjat rådgivningsverksamhet inom ekonomiområdet.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Övriga viktiga förhållanden

Det ekonomiska utfallet av fastighetsprojektet i SMT Förvaltning AB uppnådde inte förväntningarna varvid aktievärdet har skrivits ned under räkenskapsåret. Det har medfört att bolagets egna kapital per balansdagen är förbrukat. Årsredovisningen har upprättats enligt antagandet om fortsatt drift. Styrelsen bedömer att bolagets långfristiga finansiering kommer att kvarstå och att bolaget därmed kan fullgöra sina betalningsförpliktelser allteftersom de förfaller. Indragning av aktier i SMT Förvaltning AB har skett varvid bolaget numera är ett helägt dotterbolag. Under året har bolaget träffat en ackordsuppgörelse avseende en köpeskillingsrevers och upplupen ränta.

Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Verksamhetens art och inriktning

Företaget med säte i Stockholm registrerades 11 mars 2020. Bolaget äger och förvaltar aktier i Häggvik Invest Projektutveckling AB, 559176-0391, som indirekt via intresseföretag har bedrivit fastighetsprojekt i Häggvik, Stockholm. Under räkenskapsåret har byggprojektet färdigställts och överlämning av de färdigställda bostäderna ska ske till ALM Equity AB (publ) enligt avtal.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Övriga viktiga förhållanden

Samtliga aktier i bolagets kapitalförsäkringar har släppts från sina pantsättningar och samtliga tillgångar har därefter tagits ut ur kapitalförsäkringarrna.

Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Verksamhetens art och inriktning

Företaget med säte i Stockholm registrerades 11 mars 2020. Bolaget äger och förvaltar aktier i Häggvik Invest Projektutveckling AB, 559176-0391, som bedriver fastighetsprojekt i Häggvik, Stockholm. Svenska Nyttobostäder AB (publ) kommer att äga och förvalta de färdigställda bostäderna. Bolaget har förbundit sig att investera i bostäderna när de färdigställts. Som säkerhet för förbindelsen har bolaget pantsatt sin kapitalförsäkring.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Övriga viktiga förhållanden

Resterande del av bolagets direktinnehav av preferensaktier i Svenska Nyttobostäder AB har avyttrats under året. Även aktier i bolagets kapitalförsäkring som släppts från sin pantsättning har avyttrats och uttag har skett från kapitalförsäkringen. Bolagets kapitalförsäkring har skrivits ned till bedömt långsiktigt värde.

Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Verksamhetens art och inriktning

Företaget med säte i Stockholm registrerades 11 mars 2020. Bolaget äger och förvaltar aktier i Häggvik Invest Projektutveckling AB, 559176-0391, som bedriver fastighetsprojekt i Häggvik, Stockholm. Svenska Nyttobostäder AB kommer att äga och förvalta de färdigställda bostäderna. Bolaget har förbundit sig att investera i bostäderna när de färdigställts. Som säkerhet för förbindelsen har bolaget pantsatt sin kapitalförsäkring.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Övriga viktiga förhållanden

Bolaget har erhållit sakutdelning från Häggvik Invest Projektutveckling AB i form av preferensaktier i Svenska Nyttobostäder AB. Nedskrivning av aktieinnehavet i Häggvik Invest Projektutveckling AB har skett med utdelningsbeloppet. Viss del av innehavet innehavet av preferensaktier i Svenska Nyttobostäder AB har avyttrats under året och kvarvarande innehav har skrivits ned till marknadvärde per bokslutsdagen.

Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Verksamhetens art och inriktning

Företaget med säte i Stockholm registrerades 11 mars 2020. Bolaget äger och förvaltar aktier i Häggvik Invest Projektutveckling AB, 559176-0391, som bedriver fastighetsprojekt i Häggvik, Stockholm. Svenska Nyttobostäder AB kommer att äga och förvalta de färdigställda bostäderna. Bolaget har förbundit sig att investera i bostäderna när de färdigställts. Som säkerhet för förbindelsen har bolaget pantsatt sin kapitalförsäkring.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2026-06-302025-12-312024-12-31
Anskaffningsvärde 53 81553 8150
Ackumulerade nedskrivningar 50 97050 9700
Årets nedskrivningar 025 754–

Andra långfristiga fordringar

Post2024-12-312023-09-302022-09-302021-08-31
Anskaffningsvärde 22 69424 55237 48136 866
Årets inköp 62061636 866
Försäljningar och utrangeringar 1 90112 9290–
Ackumulerade nedskrivningar 22 69420 1590–
Årets nedskrivningar 2 53620 1590–

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-09-302022-09-302021-08-31
Anskaffningsvärde 053 51653 51664 91653 516
Årets inköp ––020 97353 516
Försäljningar och utrangeringar –011 4009 5730
Omklassificeringar −53 7570–––
Ackumulerade nedskrivningar 025 21625 21622 7960
Årets nedskrivningar –04 24322 7960

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-06-302025-12-31
Anskaffningsvärde 2240
Årets inköp 2240
Ackumulerade avskrivningar 70
Årets avskrivningar 70

Om bolaget

Adress
REHNSGATAN 24 LGH 1503, 113 57 STOCKHOLM
Registrerat
2020-03-11
Bransch
Konsultverksamhet avseende företags organisation

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva administrativa tjänster, inköp, försäljning och förvaltning av konst samt därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K3
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-10-17
Programvara
Visma Bokslut

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202611 kB Öppna
202511 kB Öppna
202411 kB Öppna
202311 kB Öppna
202210 kB Öppna
20219 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag