Start › Västra Götalands län › Göteborg
Wallenstam Fastigheter 292 AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 23 041 | 2 834 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 21 975 | 2 819 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 066 | 15 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 537 | 2 042 | 275 | 2 | 154 | 4 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 6 067 | 1 464 | 275 | 2 | 154 | 4 | 8 |
| Av- och nedskrivningar | 6 453 | 565 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 18 | 13 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 10 504 | 791 | −275 | −2 | −154 | −4 | −8 |
| Finansiella poster | −11 768 | −8 963 | −3 329 | −1 104 | −94 | 1 | 2 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 11 769 | 8 964 | 3 329 | 1 104 | 94 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 264 | −8 172 | −3 605 | −1 106 | −247 | −3 | −6 |
| Bokslutsdispositioner | 1 264 | 8 172 | 275 | 2 | 154 | 4 | 12 |
| Förändring av överavskrivningar | −1 655 | – | – | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 275 | 2 | 154 | 4 | 12 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | −3 329 | −1 104 | −94 | 1 | 6 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −3 329 | −1 104 | −94 | 1 | 6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 393 874 | 355 574 | 245 394 | 129 573 | 18 005 | 238 | 100 |
| Anläggningstillgångar | 393 741 | 355 528 | 245 394 | 129 573 | 18 005 | 238 | 100 |
| Materiella anläggningstillgångar | 385 568 | 355 528 | 245 394 | 129 573 | 18 005 | 238 | 0 |
| Byggnader och mark | 379 355 | 100 470 | 44 594 | 44 594 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 6 208 | – | – | – | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 4 | 255 057 | 200 800 | 84 979 | 18 005 | 238 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 173 | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Fordringar hos koncernföretag | 8 173 | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 133 | 47 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 133 | 47 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 18 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 131 | 29 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 393 874 | 355 574 | 245 394 | 129 573 | 18 005 | 238 | 100 |
| Eget kapital | 50 | 50 | 51 | 50 | 196 | 51 | 100 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 0 | 0 | 1 | 0 | 146 | 1 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 3 330 | 1 104 | 240 | 0 | 44 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −3 329 | −1 104 | −94 | 1 | 6 |
| Obeskattade reserver | 1 655 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 389 774 | 347 923 | 233 242 | 114 660 | 16 164 | 187 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 389 774 | 347 923 | 233 242 | 114 660 | 16 164 | 187 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 395 | 7 601 | 12 101 | 14 863 | 1 644 | – | – |
| Leverantörsskulder | 81 | 6 216 | 11 861 | 12 925 | 1 644 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 241 | 241 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 91 | 8 | – | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 223 | 1 136 | 0 | 1 938 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 | 0 | 146 | 1 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 0 | 146 | 1 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 3 330 | 1 104 | 240 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 386 077 | 101 035 | 44 594 | 44 594 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 44 594 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 120 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 721 | 565 | 0 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 6 156 | 565 | 0 | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 173 | 0 | 0 | 100 | 94 |
| Årets inköp | 8 173 | 0 | – | – | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 | 255 057 | 200 800 | 84 979 | 18 005 | 238 | 0 |
Om bolaget
- Registrerat
- 2016-12-06
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-04-30
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger och förvaltar fastigheterna Kåbo 78:1 i Uppsala.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 238 AB, 559083-5491.Från och med 2023 ingår företaget i inkomstskatterättslig kommission och som en följd av detta redovisas och beskattas kommissionärsföretagens resultat hos moderföretaget Wallenstam AB, i egenskap av kommittent för den inkomstskatterättsliga kommissionen.Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Väsentliga händelser
Under året har nyproduktionen av 185 st hyresrätter slutförts och nya hyresgäster har flyttat in.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2024 | 88 kB | Öppna |
| 2023 | 88 kB | Öppna |
| 2022 | 87 kB | Öppna |
| 2021 | 87 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Wallenstam Fastigheter 238 AB
Visa källuppgift
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger och förvaltar fastigheterna Kåbo 78:1 i Uppsala.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 238 AB, 559083-5491.Från och med 2023 ingår företaget i inkomstskatterättslig kommission och som en följd av detta redovisas och beskattas kommissionärsföretagens resultat hos moderföretaget Wallenst
-
Wallenstam AB
Visa källuppgift
ter 238 AB, 559083-5491.Från och med 2023 ingår företaget i inkomstskatterättslig kommission och som en följd av detta redovisas och beskattas kommissionärsföretagens resultat hos moderföretaget Wallenstam AB, i egenskap av kommittent för den inkomstskatterättsliga kommissionen.Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
-
Wallenstam Fastigheter 238 AB
Visa källuppgift
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger och förvaltar fastigheterna Kåbo 78:1 i Uppsala samt Maren 1:14 i Vingåker.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 238 AB, 559083-5491.Från och med 2023 ingår företaget i inkomstskatterättslig kommission och som en följd av detta redovisas och beskattas kommissionärsföretagens resultat hos moderföretaget Wallenst
-
Wallenstam AB
Visa källuppgift
ter 238 AB, 559083-5491.Från och med 2023 ingår företaget i inkomstskatterättslig kommission och som en följd av detta redovisas och beskattas kommissionärsföretagens resultat hos moderföretaget Wallenstam AB, i egenskap av kommittent för den inkomstskatterättsliga kommissionen.Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
-
Wallenstam Fastigheter 238 AB
Visa källuppgift
i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger och förvaltar fastigheterna Kåbo 78:1 i Uppsala samt Maren 1:14 i Vingåker.Företaget utför nybyggnation av flerbostadshus.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 238 AB, 559083-5491.Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Visa fler relationer
-
Wallenstam Fastigheter 238 AB
Visa källuppgift
teborg, Västra Götalands län.Företaget äger och förvaltar fastigheten Kåbo 78:1, Uppsala samt Maren 1:14 i Vingåker.Företaget har påbörjat nybyggnation av flerbostadshus.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 238 AB, 559083-5491.Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr. 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättn
-
Wallenstam Fastigheter 238 AB
Visa källuppgift
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 238 AB, 559083-5491.Företaget bedriver projekt inför uppförande av fastighet.Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr. 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.Inga anställda h
-
Wallenstam Fastigheter 238 AB
Visa källuppgift
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 238 AB, 559083-5491.Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr. 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättn