Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24431 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 292 AB
Organisationsnummer:
559089-2443
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24432 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger och förvaltar fastigheten Kåbo 78:1, Uppsala samt Maren 1:14 i Vingåker. Företaget har påbörjat nybyggnation av flerbostadshus.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 238 AB, 559083-5491.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr. 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 106 | -247 | -3 | -6 |
| Soliditet (%) | | 0,0 | 1,1 | 21,5 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 240 061 | -93 692 | 196 369 |
| Utdelning | | -146 300 | | -146 300 |
| Balanseras i ny räkning | | -93 692 | 93 692 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 104 000 | | 1 104 000 |
| Årets resultat | | | -1 103 859 | -1 103 859 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 104 069 | -1 103 859 | 50 210 |
Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24433 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 104 069 | | | |
| Årets resultat | | -1 103 859 | | | |
| Summa | | 210 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 200 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 10 | | | |
| Summa | | 210 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24434 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -2 051 | -153 703 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 051 | -153 703 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -2 051 | -153 703 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -1 103 859 | -93 692 |
| Summa finansiella poster | | | | -1 103 859 | -93 692 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 105 910 | -247 395 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 2 051 | 153 703 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 2 051 | 153 703 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -1 103 859 | -93 692 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -1 103 859 | -93 692 |
Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24435 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 44 593 950 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 6 | 84 978 964 | 18 004 934 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 129 572 914 | 18 004 934 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 129 572 914 | 18 004 934 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 129 572 914 | 18 004 934 |
Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24436 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 104 069 | 240 061 |
| Årets resultat | | | | -1 103 859 | -93 692 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 210 | 146 369 |
| Summa eget kapital | | | | 50 210 | 196 369 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 114 660 099 | 16 164 202 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 114 660 099 | 16 164 202 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 12 924 588 | 1 644 363 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 1 938 017 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 14 862 605 | 1 644 363 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 129 572 914 | 18 004 934 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24437 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 0 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -1 103 859 | -93 692 |
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Inköp | | | | 44 593 950 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 44 593 950 | 0 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 44 593 950 | 0 |
| Not 6. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 18 004 934 | 238 150 |
| Nedlagda utgifter | | | | 66 974 030 | 17 766 784 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 84 978 964 | 18 004 934 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 84 978 964 | 18 004 934 |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |