Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24431 (6)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 292 AB
Organisationsnummer:
559089-2443
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24432 (6)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger och förvaltar fastigheterna Kåbo 78:1 i Uppsala samt Maren 1:14 i Vingåker.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 238 AB, 559083-5491.
Från och med 2023 ingår företaget i inkomstskatterättslig kommission och som en följd av detta redovisas och beskattas kommissionärsföretagens resultat hos moderföretaget Wallenstam AB, i egenskap av kommittent för den inkomstskatterättsliga kommissionen.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Under året har delar av nyproduktionen av hyresrätter i Kompositören, Uppsala, slutförts. Etappvis inflytt pågår. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 2 819 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -8 172 | -3 605 | -1 106 | -247 |
| Soliditet (%) | | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,1 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 3 330 010 | -3 329 206 | 50 804 |
| Utdelning | | -800 | | -800 |
| Balanseras i ny räkning | | -3 329 206 | 3 329 206 | 0 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 4 | 0 | 50 004 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 4 | | | |
| Årets resultat | | 0 | | | |
| Medel att disponera | | 4 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 4 | | | |
| Summa | | 4 | | | |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24433 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 2 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 2 819 050 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 14 582 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 833 632 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 464 156 | -275 448 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -564 756 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -13 382 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 042 294 | -275 448 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 791 338 | -275 448 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 70 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -8 963 538 | -3 329 206 |
| Summa finansiella poster | | | | -8 963 468 | -3 329 206 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -8 172 130 | -3 604 654 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 0 | 275 448 |
| Övriga bokslutsdispositioner | | | | 8 172 130 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 8 172 130 | 275 448 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 0 | -3 329 206 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 0 | -3 329 206 |
Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24434 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 100 470 311 | 44 593 951 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 5 | 255 057 444 | 200 799 791 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 355 527 755 | 245 393 742 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 355 527 755 | 245 393 742 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 18 097 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 28 558 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 46 655 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 46 655 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 355 574 410 | 245 393 742 |
Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24435 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 4 | 3 330 010 |
| Årets resultat | | | | 0 | -3 329 206 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 4 | 804 |
| Summa eget kapital | | | | 50 004 | 50 804 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 347 923 116 | 233 241 502 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 347 923 116 | 233 241 502 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 6 216 332 | 11 860 540 |
| Skatteskulder | | | | 240 826 | 240 896 |
| Övriga skulder | | | | 8 316 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 1 135 816 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 7 601 290 | 12 101 436 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 355 574 410 | 245 393 742 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 292 AB
559089-24436 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | | | 50 | år |
| | | | | |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -8 963 478 | -3 329 206 |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 44 593 951 | 44 593 950 |
| Omklassificeringar | | | | 56 441 116 | 1 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 101 035 067 | 44 593 951 |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -564 756 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -564 756 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 100 470 311 | 44 593 951 |
| Not 5. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 200 799 791 | 84 978 964 |
| Nedlagda utgifter | | | | 110 698 769 | 115 820 827 |
| Omklassificeringar | | | | -56 441 116 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 255 057 444 | 200 799 791 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 255 057 444 | 200 799 791 |