Start › Stockholms län › Stockholm
Stenhus Alingsås Fastighets AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 21 429 | 22 218 | 20 733 | 18 733 |
| Nettoomsättning | 21 387 | 22 210 | 20 733 | 18 715 |
| Övriga rörelseintäkter | 42 | 8 | 0 | 17 |
| Rörelsekostnader | 15 506 | 3 619 | 19 915 | 14 548 |
| Handelsvaror | 2 803 | 915 | 857 | 879 |
| Övriga externa kostnader | 2 985 | 2 704 | 2 183 | 1 922 |
| Av- och nedskrivningar | 9 718 | 0 | 16 874 | 11 747 |
| Rörelseresultat | 5 923 | 18 599 | 818 | 4 184 |
| Finansiella poster | −14 461 | −14 868 | −12 367 | −8 857 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 39 | 17 | 10 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 14 461 | 14 907 | 12 385 | 8 867 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 539 | 3 731 | −11 549 | −4 673 |
| Bokslutsdispositioner | −7 300 | −25 | −224 | −9 300 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 700 |
| Lämnade koncernbidrag | 7 300 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −15 839 | 3 706 | −11 773 | −13 973 |
| Skatt på årets resultat | 520 | 2 112 | 1 755 | 146 |
| Årets resultat | −16 358 | 1 594 | −13 529 | −14 118 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 485 623 | 303 000 | 306 590 | 327 775 |
| Anläggningstillgångar | 299 840 | 303 000 | 303 000 | 318 404 |
| Materiella anläggningstillgångar | 299 840 | 303 000 | 303 000 | 318 404 |
| Byggnader och mark | 291 090 | 298 703 | 296 794 | 310 288 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 8 711 | 4 297 | 6 206 | 8 116 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 40 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 185 783 | 0 | 3 590 | 9 371 |
| Kortfristiga fordringar | 185 783 | 0 | 11 | 6 |
| Fordringar hos koncernföretag | 185 712 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 8 | 0 | 11 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 63 | – | – | – |
| Kassa och bank | – | 0 | 3 579 | 9 364 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 485 623 | 303 000 | 306 590 | 327 775 |
| Eget kapital | 265 | 1 623 | 29 | 58 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 215 | 1 573 | −21 | 8 |
| Balanserat resultat | 16 573 | −21 | 13 508 | 14 126 |
| Årets resultat | −16 358 | 1 594 | −13 529 | −14 118 |
| Obeskattade reserver | 680 | 680 | 680 | 680 |
| Periodiseringsfonder | 680 | 680 | 680 | 680 |
| Långfristiga skulder | 185 712 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 185 712 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 298 966 | 300 697 | 305 881 | 327 037 |
| Leverantörsskulder | 30 | – | 0 | 1 |
| Skulder till koncernföretag | 291 215 | 289 824 | 300 592 | 319 049 |
| Skatteskulder | 2 727 | 4 014 | 1 903 | 458 |
| Övriga skulder | 808 | 838 | 1 145 | 1 056 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 187 | 6 021 | 2 241 | 6 472 |
| Ställda säkerheter | 202 801 | 202 801 | 202 801 | 182 224 |
| Fastighetsinteckningar | 202 801 | 202 801 | 202 801 | 182 224 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 15 000 | – | 13 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Alingsås Fastighets AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Alingsås Fastighets ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Alingsås Fastighets AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Alingsås Fastighets AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Alingsås Fastighets AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Alingsås Fastighets ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Alingsås Fastighets AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Alingsås Fastighets AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Alingsås Fastighets AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Alingsås Fastighets ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Alingsås Fastighets AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Alingsås Fastighets AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 323 393 | 323 305 | 323 305 | 321 835 | 331 383 |
| Årets inköp | 88 | 0 | 1 470 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 19 095 | 14 605 | 10 116 | 5 636 | 1 232 |
| Årets avskrivningar | 4 490 | 4 489 | 4 480 | 4 404 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 13 208 | 9 997 | 16 395 | 5 911 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 3 704 | 0 | 10 484 | 5 911 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 979 | 9 548 | 9 548 | 9 548 | 0 |
| Årets inköp | 6 431 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 268 | 5 252 | 3 342 | 1 432 | 0 |
| Årets avskrivningar | 2 017 | 1 910 | 1 910 | 1 432 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ÅRSTAÄNGSVÄGEN 17 C 1 VÅN, 117 60 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-10-11
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fasta egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5692-5787
- Stenhus ALLINGSÅS AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-03-05)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-03-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheterna Mejeriet 8 och Baljonetten 7 i Alingsås. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 5 AB, org. nr. 559312-6260 med säte i Stockholm. Bolagets ägare har undet året namnändrats från Stenhus Reverse Holdco 5 AB till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 5 AB. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Stenhus Fastigheter 1 TopCo 5 AB
Visa källuppgift
erksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheterna Mejeriet 8 och Baljonetten 7 i Alingsås. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 5 AB, org. nr. 559312-6260 med säte i Stockholm. Bolagets ägare har undet året namnändrats från Stenhus Reverse Holdco 5 AB till Stenhus Fastigheter 1 TopCo 5 AB. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org
-
Stenhus Reverse Holdco 5 AB
Visa källuppgift
erksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheterna Mejeriet 8 och Baljonetten 7 i Alingsås. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Reverse Holdco 5 AB, org. nr. 559312-6260 med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har
-
Stenhus Reverse Holdco 5 AB
Visa källuppgift
erksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger och förvaltar fastigheterna Mejeriet 8 och Baljonetten 7 i Alingsås. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Reverse Holdco 5 AB, org. nr. 559312-6260 med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har