Start › Stockholms län › Stockholm
Fastighets AB Vaccinhuset
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 22 267 | 22 062 | 19 760 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 22 267 | 22 062 | 19 760 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 430 | 8 447 | 8 764 | – | – | – |
| Handelsvaror | 450 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 338 | 2 824 | 3 142 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 642 | 5 622 | 5 622 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 11 837 | 13 616 | 10 996 | – | – | – |
| Finansiella poster | −15 041 | −10 811 | −4 702 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 241 | 248 | 19 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 15 282 | 11 059 | 4 721 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 204 | 2 805 | 6 294 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | −15 739 | −11 580 | −10 853 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −339 | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 15 400 | 10 488 | 10 165 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −18 943 | −8 775 | −4 559 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 675 | 425 | – | – | – |
| Årets resultat | −18 943 | −9 451 | −4 984 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 300 985 | 252 169 | 262 851 | 273 690 | 281 205 | 287 596 |
| Anläggningstillgångar | 261 063 | 243 677 | 245 368 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 261 063 | 243 677 | 245 368 | – | – | – |
| Byggnader och mark | 231 943 | 237 565 | 243 188 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 176 | – | – | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 27 944 | 6 111 | 2 180 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 39 921 | 8 492 | 17 484 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 34 112 | 8 078 | 7 816 | – | – | – |
| Kundfordringar | 20 | 6 676 | 4 476 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 31 625 | 0 | 1 770 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 502 | 143 | 1 491 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 113 | 83 | 79 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 300 985 | 252 169 | 262 851 | – | – | – |
| Eget kapital | 212 | 1 154 | 605 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 162 | 1 104 | 555 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 19 104 | 10 555 | 5 539 | – | – | – |
| Årets resultat | −18 943 | −9 451 | −4 984 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 119 | 1 780 | 687 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 289 951 | 205 318 | 209 942 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 289 889 | 205 256 | 209 942 | – | – | – |
| Övriga skulder | 63 | 63 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 703 | 43 916 | 51 617 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 1 600 | 7 435 | 7 435 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 263 | 4 705 | 70 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 22 375 | 35 105 | – | – | – |
| Övriga skulder | 251 | 1 335 | 2 015 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 588 | 8 067 | 6 992 | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 18 000 | 10 000 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Företaget bedriver fastighetsförvaltning och äger fastigheten Laboratoriet 1, bolaget är helägt dotterföretag till Landia AB, org nr 559066-7563 med säte i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Fastighets AB Vaccinhuset för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Fastighets AB Vaccinhusets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Fastighets AB Vaccinhuset.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Fastighets AB Vaccinhuset enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Företaget bedriver fastighetsförvaltning och äger fastigheten Laboratoriet 1, bolaget är helägt dotterföretag till Landia AB, org nr 559066-7563 med säte i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Fastighets AB Vaccinhuset för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Fastighets AB Vaccinhusets finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Fastighets AB Vaccinhuset.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Fastighets AB Vaccinhuset enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 267 688 | 267 688 | 267 688 | 267 688 |
| Ackumulerade avskrivningar | 35 745 | 30 122 | 24 500 | 18 878 |
| Årets avskrivningar | 5 622 | 5 622 | 5 622 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 196 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 1 196 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 20 | 0 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 944 | 6 111 | 2 180 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SMÅLANDSGATAN 12, 111 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-08-30
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva investeringsrådgivning samt även bedriva med ovan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5123-5950
- Fastighets AB Vaccinhuset
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2025-06-26)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2025-06-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Landia AB
Visa källuppgift
Information om verksamheten Företaget bedriver fastighetsförvaltning och äger fastigheten Laboratoriet 1, bolaget är helägt dotterföretag till Landia AB, org nr 559066-7563 med säte i Stockholm.
-
Landia AB
Visa källuppgift
Information om verksamheten Företaget bedriver fastighetsförvaltning och äger fastigheten Laboratoriet 1, bolaget är helägt dotterföretag till Landia AB, org nr 559066-7563 med säte i Stockholm.