Start › Västra Götalands län › Göteborg
IN 9 AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 406 | 1 367 | 1 262 | 1 079 | 934 | 1 146 | 1 134 | 1 107 |
| Nettoomsättning | 1 357 | 1 331 | 1 248 | 1 079 | 934 | 1 146 | 1 134 | 1 107 |
| Övriga rörelseintäkter | 49 | 36 | 13 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 028 | 1 082 | 1 035 | 877 | 832 | 718 | 693 | 777 |
| Handelsvaror | 617 | 652 | 571 | 513 | 471 | 363 | 347 | 410 |
| Övriga externa kostnader | 60 | 79 | 128 | 60 | 60 | 55 | 45 | 66 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 351 | 351 | 335 | 304 | 301 | 301 | 301 | 301 |
| Rörelseresultat | 378 | 285 | 227 | 202 | 102 | 428 | 441 | 329 |
| Finansiella poster | −579 | −821 | −846 | −420 | −224 | −258 | −250 | −238 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 579 | 822 | 848 | 420 | 224 | 258 | 250 | 239 |
| Resultat efter finansiella poster | −201 | −536 | −619 | −218 | −122 | 170 | 190 | 91 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 125 | 23 | −67 | −145 | −90 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 44 | 23 | −67 | 0 | 72 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 81 | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | – | – | 0 | 145 | 162 |
| Resultat före skatt | −201 | −536 | −619 | −93 | −100 | 104 | 45 | 1 |
| Skatt på årets resultat | 66 | – | 0 | 1 | 0 | 43 | 13 | 0 |
| Årets resultat | −267 | −536 | −619 | −94 | −100 | 61 | 32 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 19 422 | 19 952 | 20 322 | 21 000 | 19 641 | 19 956 | 20 494 | 20 572 |
| Anläggningstillgångar | 19 295 | 19 646 | 19 998 | 20 317 | 19 538 | 19 839 | 20 140 | 20 441 |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 295 | 19 646 | 19 998 | 20 317 | 19 538 | 19 839 | 20 140 | 20 441 |
| Byggnader och mark | 19 283 | 19 626 | 19 970 | 19 237 | 19 538 | 19 839 | 20 140 | 20 441 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 12 | 20 | 28 | 35 | – | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | 0 | 0 | 1 045 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 127 | 305 | 324 | 684 | 103 | 118 | 354 | 131 |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 88 | 92 | 425 | 90 | 86 | 79 | 89 |
| Kundfordringar | 6 | – | 0 | 238 | 15 | 12 | 6 | 16 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 81 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 3 | 70 | 76 | 91 | 74 | 74 | 73 | 73 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | 17 | 16 | 15 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 99 | 217 | 232 | 259 | 14 | 32 | 275 | 42 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 19 422 | 19 952 | 20 322 | 21 000 | 19 641 | 19 956 | 20 494 | 20 572 |
| Eget kapital | 226 | 493 | 1 029 | 1 648 | 1 742 | 1 842 | 1 781 | 1 749 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 176 | 443 | 979 | 1 598 | 1 692 | 1 792 | 1 731 | 1 699 |
| Balanserat resultat | 443 | 979 | 1 598 | 1 692 | 1 792 | 1 731 | 1 699 | 1 698 |
| Årets resultat | −267 | −536 | −619 | −94 | −100 | 61 | 32 | 1 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 44 | 67 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 44 | 67 | – | – |
| Långfristiga skulder | 18 111 | 18 601 | 18 620 | 18 650 | 17 154 | 17 428 | 17 812 | 18 169 |
| Skulder till kreditinstitut | 12 690 | 13 230 | 13 770 | 13 950 | 12 214 | 12 638 | 13 162 | 13 519 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 4 850 | 4 700 | 4 940 | 4 790 | – | – |
| Övriga skulder | 5 421 | 5 371 | – | – | – | 0 | 4 650 | 4 650 |
| Kortfristiga skulder | 1 086 | 858 | 673 | 702 | 701 | 620 | 900 | 654 |
| Skulder till kreditinstitut | 450 | 360 | 180 | 360 | 424 | 424 | 324 | 291 |
| Förskott från kunder | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Leverantörsskulder | 73 | 52 | 58 | 49 | 90 | 20 | 16 | 27 |
| Skulder till koncernföretag | 200 | – | – | – | – | 0 | 307 | 162 |
| Skatteskulder | 51 | 48 | 48 | 24 | 22 | 64 | 33 | 20 |
| Övriga skulder | 28 | 36 | 7 | −17 | 0 | 5 | 2 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 280 | 357 | 375 | 282 | 161 | 103 | 214 | 148 |
| Ställda säkerheter | 14 392 | 14 392 | 14 392 | 14 392 | 14 392 | 14 392 | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 14 392 | 14 392 | 14 392 | 14 392 | 14 392 | 14 392 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 692 | 1 792 | 1 731 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 17 045 | 17 045 | 17 045 | 17 029 | 15 985 | 15 985 | 15 985 | 15 985 | 15 985 |
| Årets inköp | – | 0 | 16 | 1 045 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 381 | 4 135 | 3 888 | 3 657 | 3 453 | 3 249 | 3 045 | 2 840 | 2 636 |
| Årets avskrivningar | 247 | 247 | 231 | 204 | 204 | 204 | 204 | 204 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 6 619 | 6 716 | 6 813 | 6 910 | 7 006 | 7 103 | 7 297 | 7 393 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 81 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 81 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 81 | 0 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 045 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- AHRENBERGSGATAN 25 LGH 0901, 416 73 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2016-04-25
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Fastighetsförvaltning och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5951-8704
- In 9 AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att långsiktigt förvalta fastigheter och värdepapper. Bolaget är ett helägt dotterbolag till IN 11 AB med organisationsnummer 559105-2583. Företaget har sitt säte i Göteborg .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser under 2024.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 10 kB | Öppna |
| 2023 | 11 kB | Öppna |
| 2022 | 10 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
IN 11 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=IN 11 AB; Organisationsnummer=559105-2583; ForetagetsSate=Göteborg
-
IN 11 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=IN 11 AB; Organisationsnummer=559105-2583; ForetagetsSate=Göteborg
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=IN 100 AB; Organisationsnummer=559232-1235; ForetagetsSate=Göteborg
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=IN 100 AB; Organisationsnummer=559232-1235; ForetagetsSate=Göteborg
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att långsiktigt förvalta fastigheter och värdepapper. Bolaget är ett helägt dotterbolag till IN 100 AB med organisationsnummer 559232-1235. Företaget har sitt säte i Göteborg .
Visa fler relationer
-
IN 100 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att långsiktigt förvalta fastigheter och värdepapper. Bolaget är ett helägt dotterbolag till IN 100 AB med organisationsnummer 559232-1235. Företaget har sitt säte i Göteborg .
-
IN 1 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att långsiktigt förvalta fastigheter och värdepapper. Bolaget är ett helägt dotterbolag till IN 1 AB, org nr. 556941-4815 Företaget har sitt säte i Göteborg .